Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

3 důvody, proč číst dětem už od miminek

Když jste byli malí, četli vám rodiče před spaním, nebo kdykoliv jindy během klidnější části dne knížky? Seděli u vaší postýlky a společně jste se pravidelně nořili do příběhu oblíbené pohádky? A jak na to vzpomínáte? A čtete svým dětem dnes pohádky vy? Pokud ne, měli byste s tím rychle začít. Prozradíme vám proč číst dětem, i když si myslíte, že jsou ještě příliš malé.

Číst dětem je důležité, protože to z nich dělá chytřejší, bystřejší, empatičtější a samostatně uvažující bytosti, to už všechno víme. Ale věděli jste, že podle nejnovější studie z Rutgers University z nás dělá sdílené čtení lepší rodiče? Sledovali tam totiž dopad chování rodičů k dětem a zjistili, že rodiče, kteří svým dětem pravidelně četli v jednom roce, tak do jejich tří let vůbec nepoužívali metody jako je bití, vydírání a měli k nim daleko více empatie. To dokazuje, že společné čtení utváří bližší a užší vztah mezi dítětem a rodičem, a také to funguje i opačně. Děti, které jsou od raného věku v kontaktu s knížkami, dokážou mnohem dříve zpracovávat svoje emoce a ovládat vztek, hněv a zlobu,“ říká v jednom ze svých videí úspěšná knižní influencerka a autorka podcastu 15 minut o knihách Lucie Zelinková. Navíc dává jeden užitečný tip, jak zaujmout děti pro knížky. „Vykašlete se na všechna doporučení, co by měly kdy děti číst a dejte jim knížky s tím, co je skutečně zajímá,“ říká Lucie.

Chtete- li aby byly vaše děti chytré čtěte jim pohádky. Chcete - li aby byly ještě chytřejší, čtěte jim více pohádek. - Albert Einstein

Číst knihy kojencům má smysl

Říkali jste si, že přece nemá smysl číst malým miminkům, protože textu ještě nemohou rozumět, a tím pádem je to zbytečné? Opak je pravdou. Je jasné, že nebudou mít ponětí o obsahu knihy, ale sdílené čtení má pozitivní vliv i na takhle malé děti. Už v raném období děti dobře reagují na hlas rodičů, který na ně má uklidňující vliv. Čtení knih představuje nezastupitelnou roli v jejich vývoji a stimulaci. Se čtením můžete začít klidně už pár týdnů po narození. Sdílené čtení knih skutečně upevňuje vzájemné vztahy a pomáhá navazovat kontakt.

Mohlo by se vám líbit

Jak být dobrými rodiči? Psycholožka má pro vás tři jednoduché rady

Možná z vás nikdy nebudou dokonalí rodiče. Můžete však být „dost dobří” rodiče. Zkuste se řídit radami od renomované psycholožky, která rodičům doporučuje opakovat si určité mantry.
marianne.cz

1. Čtení dětem zlepšuje jejich slovní zásobu

Podle psychologů na Rutgers lékařské škole je sdílené čtení mezi rodiči a velmi malými dětmi, včetně kojenců, spojeno s mnohem větší slovní zásobou u téměř všech těchto dětí ve věku tří let. A podle výzkumu zveřejněného v The Journal of Pediatrics to platí i pro děti, které mohou mít geneticky vrozenou poruchu chování a učení. Studie zjistila, že sdílené čtení s dětmi ve věku jednoho roku, zapříčinilo mnohem větší slovní zásobu v jejich třech letech. Děti, které mají předpoklady ke genetickým poruchám měly stejný výsledek jako jejich vrstevníci. Pokud však u dětí nedocházelo ke sdílenému čtení, dopadly ve stejném hodnocení slovní zásoby špatně.

2. Sdílené čtení knih ovlivňuje rodičovství

Kromě slovní zásoby je tu další velký, již zmíněný benefit sdíleného čtení od raného věku dítěte, na který přišla Rurgers University. Pokud svým dětem pravidelně čtete, je méně pravděpodobné, že budou hyperaktivní a budou mít problém s udržením pozornosti. Tato studie se jako první zabývá tím, jak sdílené čtení ovlivňuje rodičovství. Zatím se vždy řešilo jen to, jak to pomůže předškolním dětem s přípravou pro školu. „Rodičům jednoduchá rutina každodenního čtení s dítětem poskytuje nejen akademické, ale také emocionální výhody,“ říká vedoucí výzkumu Manuel Jimenez.

3. Když budete dětem číst, nebudete je pak fyzicky trestat

Studie zkoumala údaje o 2 165 rodinách z dvaceti velkých amerických měst, ve kterých byly matky tázány, jak často čtou svým dětem mezi jedním a třemi lety. Stejné matky byly dotazovány o dva roky později, jak často u nich docházelo při výchově ke křiku, k bití dětí nebo k psychickému vydírání. Samozřejmě se přihlíželo k ostatním faktorů, které by mohly takové chování způsobovat a ovlivňovat. Výsledky ukázaly, že časté sdílené čtení takové chování výrazně eliminovalo.

Mohlo by se vám líbit

Proč bychom měli dětem číst?

To nejlepší, co dětem můžeme darovat, je náš čas. Jak ho strávit a kvalitně využít? No přece čtením. Na první pohled jednoduchá aktivita, na pohled druhý vzácný moment, který do dětského světa přináší spoustu radosti a benefitů. Znáte je všechny?
marianne.cz

Podle metodické příručky pro rodiče s názvem Čteme s dětmi od narození do tří let z Masarykovy univerzity, je dobré vzít si k srdci pár základních rad, jak vytvořit dítěti pozitivní vztah ke knihám:

 • Nemyslete si, že každé dítě projeví samo zájem o knihu. Buďte jeho vzorem.

 • Ponořte se do čtení. Když se pro knihu nadchnete vy, budou nadšené i vaše děti.

 • Nepoužívejte jako výmluvu, že nemáte čas. I deset minut denně postačí.

 • Nebuďte pouhým hlasitým čtenářem, udělejte z toho své vlastní představení.

 • Nevyžadujte po dítěti, aby pouze pasivně poslouchalo a tiše sedělo.

 • V počátcích se věnujte čtení pouze pár minut denně.

 • Nikdy dítě do čtení nenuťte.

 • Umožněte dítěti seznámit se s knihou. Půjčte mu ji do ruky, otáčejte spolu stránky, prohlédněte si spolu ilustrace a přebal.

 • Pokud čtení všem sourozencům najednou nefunguje, protože jsou pospolu příliš roztržití, udělejte si čas na každého zvlášť.

 • Nenahrazujte čtení puštěním televize nebo tabletu.

 • Vystavujte dítě různým žánrům a formám.

 • Sdílené čtení můžete praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Před spaním, ve vaně, při vaření, po cestě...

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Rodina a děti
Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek