Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Brno je zlatá loď aneb Co neminout při návštěvě našeho druhého největšího města

Že jste ještě nebyli v našem druhém největším městě? Připravili jsme si pro vás malou ochutnávku toho, co na vás čeká v Brně. A vězte, že potěšíme nejen vaše kulturní srdce, ale také gastronomický jazýček.

Kdyby Brno mělo uši, pravděpodobně by mu v nich neustále pískalo. A to obzvláště v momentech, kdy se druhé největší město České republiky stává terčem posměchu, nejapných fórků a leckdy hloupých připomínek. Jakmile ale člověk ponechá zažité stereotypy stranou a nasaje specifickou atmosféru Brna, rázem zjistí, že jde o skvělé místo k životu. Ostatně to potvrzuje také nový průzkum agentury GroupM a Starobrna, který poukázal na to, že 74 % obyvatel Brna cítí k Brnu hrdost. Naprostá většina (83 %) navíc souhlasí s tím, že Brno je město, ve kterém se dobře žije. Mladí Brňané vyzdvihují především místní kulturu, pohodovou atmosféru, vysoké školy nebo gastro scénu. Naopak starší generace opěvují blízkost přírody, Špilberk nebo brněnskou přehradu Prýgl.

Pokud se chcete na vlastní oči přesvědčit o tom, že vtipy o Brně se nezakládají na skutečnosti, pak nezbývá nic jiného, než vyrazit do Brna na výlet, ideálně na prodloužený víkend! A co by vaší pozornosti rozhodně nemělo uniknout?

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Tři perly na Labi

Kolín, Poděbrady a Nymburk. Starobylá města na řece Labi nabízejí zajímavosti malým i velkým návštěvníkům. Dětem se výlet do úrodného Polabí navíc může po prázdninách hodit v hodinách dějepisu.
marianne.cz

Architektonické skvosty

Když se řekne Brno a architektura, většina z nás si na první dobrou vybaví funkcionalistickou vilu Tugendhat, která se nachází ve čtvrti Černé Pole. Pokud jste si ale nepořídili vstupenky alespoň dva měsíce před plánovaným výletem, pravděpodobně dílo německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe nespatříte. Smutek stranou, v Brně totiž najdete i další architektonické skvosty, které stojí za vidění. Na mysli máme například vilu Stiassni, kterou navrhl architekt Ernest Wiesner pro rodinu textilního průmyslníka Alfreda Stiasnniho. I když vila Stiassni není v takové záři reflektorů jako její vrstevnice vila Tugendhat, její osud je neméně zajímavý. Přehlédnout byste neměli ani secesní vilu Löw-Beer, které aktuálně kraluje muzejní expozice s názvem Židé na Moravě. Stejně tak doporučujeme navštívit Jurkovičovu vilu, umístěnou ve svahu nad řekou Svratkou v brněnských Žabovřeskách.

Kultura, kterou Praha může závidět

Brno se může pochlubit také bohatou kulturní scénou. Nejde jenom o tradiční kulturní zážitky, jako jsou divadelní představení v Divadle Husa na provázku nebo Janáčkově divadle, ale také originální akce, které nevídáme ani v našem hlavním městě. Řeč je například o Nebálu, brněnském večírku roku. Nebál je unikátním světem, únikem z reality, vytvořeným jen pro jeden jediný večer. Jeho autoři z brněnské gastronomické skupiny Lidi z Baru jej popisují jako trochu ples, trochu párty, trochu cirkus a trochu art. Letošní ročník Nebálu proběhne už 9. září, a to v areálu Nové Zbrojovky. Celým desetihodinovým „snem“ budou návštěvníky provázet hudební interpreti, vzdušní akrobaté z novocirkusového uskupení La Putyka či juniorský soubor brněnského Národního divadla nazvaný Balet NdB 2.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Strážci České Kanady

Na pomezí jižních Čech a Moravy leží divoký kraj, jemuž se za první republiky začalo přezdívat Česká Kanada. Najdete tu i čtveřici nádherných historických měst – Telč, Dačice, Jindřichův Hradec a Slavonice, do kterých vás zveme.
marianne.cz

Gastronomická scéna na jedničku s hvězdičkou

Brněnská gastro scéna rozhodně neusnula na vavřínech. Naopak svou progresivitou až nápadně připomíná Berlín, a tak vězte, že s prázdným žaludkem se v brněnských ulicích rozhodně potulovat nebudete. Na snídani si zajděte do vyhlášeného Eggo Truck Brno, 4pokojů nebo do Podnik café bar. Zklamaní nebudete ani celodenním snídaňovým menu v Kafe v rozkladu. Na dopolední espresso vyrazte do kavárny V melounovém cukru, Monogram Espresso Bar nebo do The Roses Coffee&Store.

Pokud jste fanouškem asijské kuchyně doporučujeme návštěvu Cà Phê Cổ, kde vás okouzlí nejen servírované jídlo, ale také výjimečný interiér. Srdcovou záležitostí je podnik Večerka Brno. Jejich pokrmy nelze popsat slovy, protože jsou natolik neotřelé a originální, že o nich nejlépe promlouvá jejich chuť. A své místo na gastro seznamu si zaslouží také japonská restaurace MANYA Sushi & Sake Izakaya.

Na své si přijdou také milovníci míchaných nápojů. I v tomto ohledu Brno nezahálelo, a tak ve večerních hodinách nebudete vědět, do kterého baru vyrazit dříve. Sázkou na jistotu je bezesporu Bar, který neexistuje. Pokud hledáte netradiční večerní posezení, směřujte své kroku do baru Super Panda Circus. Už teď vám můžeme prozradit, že na vás čeká jedinečný zážitek. Na víno zavítejte do Kaple Brno winebar nebo do Vicino DiVino.

Mohlo by se vám líbit

Brno se dočkalo opravdového pokladu, který mu mohou ostatní města tiše závidět

Art Design Fashion a Uměleckoprůmyslové muzeum. Nová koncepce a úchvatný genius loci dostaly nejlepší výstavní prostor Moravské galerie v Brně na designovou mapu Evropy. Muzeum je pro návštěvníky všech generací atraktivní od přízemí až po střechu, v každém svém koutě.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici