Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Filmy, seriály a knihy, které vám mohou pomoci zvládnout existenciální krizi

Pocit, že nevíte kdo jste a že váš život nemá smysl. To je osobní krize. Pokud jste se s ní setkali, věřte, že nejste sami. Máme pro vás charaktery, které vám to mohou potvrdit a snad i pomoci ji zvládnout.

Tereza Čaladi | 11. 09. 2022

Nic nemůže být neustále růžové, a tak je celkem běžné, že se člověk čas od času ve svém životě setká s nějakou krizí. Může jít o krizi vztahovou, rodinnou, ale i osobní či existenciální. Jedná se o dojem, že váš život nemá smysl. Nevíte, kým jste. Pociťujete bezmoc, zoufalství, osamělost, úzkost a to vše může vést až k depresi.

Tato krize obvykle přichází během dospívá, když je vám 25, ve středním věku a v pozdějším věku. Ale může se objevit i kdykoliv mezi tím. Člověk se jednoduše snaží zjistit, kým je a jaký je jeho význam. V mladším věku se dívá dopředu, ve starším se spíše ohlíží do minulosti. Krize může být spuštěna nějakou významnou a temnou událostí ve vašem životě či větší změnou. Ale také nemusí a objeví se, když vedete například dlouhodobě rutinní život.

Dá se překonat tím, že člověk udělá ve svém životě nějaký krok, díky kterému se zase najde. A právě to je zobrazeno v následujících dílech. Proto pokud jste se setkali s něčím podobným, můžete se jimi inspirovat a snad vám pomohou krizi překonat.

Mohlo by se vám líbit

Únava, frustrace a nechuť někam chodit, tak může vypadat cestovní vyhoření

Představte si, že odjedete na dovolenou, máte naplánované dva týdny cestování, ale třetí den se nějakým způsobem zaseknete. Najednou se vám nechce nic objevovat a nejradši byste jeli domů. Seznamte se s cestovním vyhořením. Máme pro vás tipy, jak se s ním vypořádat, kdybyste se s ním setkali.
marianne.cz
  • Nejhorší člověk na světě

Seriál vyprávějící o čtyřech letech třicetileté Julie. Zaměřuje se na její milostný život, v němž by se její partner rád usadil a začal novou životní etapu, ale ona cítí, že by ráda ještě experimentovala. A vedle toho se snaží najít svou profesní dráhu. To vše ji vede k tomu, aby se realisticky podívala na to, kým je.

  • Díky, Londýne!

Česká kniha vyprávějící o učitelce ve středním věku, která je už unavená svým stereotypním životem. Odjíždí na léto do Anglie do jedné rodiny jako chůva (au-pair). Tato zkušenost se pro ni stane naprosto výjimečnou, načerpá ji novou energií a postaví před mnoho zásadních rozhodnutí.

  • Kdepak jsi, krásný světe

Román Sally Rooneyové pojednávající o světě čtyř mladých hrdinů, které dohání realita dospělého života. Kniha se věnuje životním krizím, traumatům, nerovnoprávnostem, neudržitelnosti a nespravedlnostem světa i tomu, jak může být obyčejně krásný.

  • Čtyři dohody

Publikace vyprávějící o čtyřech dohodách, kterými by se měl člověk řídit, aby měl pocit osobní svobody. První dohoda zní: nehřešte slovem; druhá: neberte si nic osobně; třetí: nevytvářejte si žádné domněnky; čtvrtá: vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete. Dílo bylo tvárněno i v divadelním představení Jaroslava Duška, který jej formou vtipného monologu prezentuje.

  • Jíst, meditovat, milovat

Film (i kniha) vyprávějící o Elizabeth Gilbertové (na obrazovkách ztvárnila Julia Robertsová), která se cítí ztraceně a nešťastně. Proto se rozhodne vzdát svého pohodlí v New Yorku a učinit zásadní životní změnu – strávit rok života na cestách. Navštíví tak Itálii, Indii i Bali. Poznává vytoužený smysl života a lásku sama k sobě i k druhým.

  • The F**k-It List

Film, jehož název nemá český překlad. Vypráví o premiantovi, který je v posledním ročníku na střední škole a je přijatý hned na několik prestižních vysokých škol v USA. Kvůli nepovedenému fórku ale nakonec jeho přijetí všechny zamítly a on teď netuší, co dál. Jeho život se tak rozpadá. Dojdou mu nervy a vytvoří si seznam věcí, které chtěl vždy udělat, ale kvůli závazkům ke škole či strachu je nikdy neuskutečnil. Začne je plnit a inspiruje tak celý svět.

Mohlo by se vám líbit

K ovládnutí meditace nemusíte být nutně jogíny, stačí se řídit 7 jednoduchými kroky

Možná se vám také stalo, že jste někde zaslechli, jak lidé začali meditovat a najednou se jim začalo dařit. První myšlenkou, která vás napadne, může být, „pff, jasně, jakoby vesmír takhle fungoval.“ Ale ve skutečnosti to není o žádné nadpřirozené síle jako spíše o zklidnění mysli a srovnání si toho, kdo chcete být a jak toho dosáhnout. Teď už je pouze otázkou, jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace