Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak se Velká Británie změní po oficiální korunovaci krále Karla III.

Info ikona
Figurka korunovace krále Charlese III.

Mnoho Britů nikdy nepoznalo svět bez královny Alžběty II.. Během 70 let její vlády si Spojené království zvyklo na to, že právě ona je stojí v čele. Velkou změnou pro ně je již to, že mají nového panovníka. S tím ovšem přicházejí další změny.

Tereza Čaladi | 24. 10. 2022

Po tom, co královna zemřela, trůn okamžitě přešel na dědice Karla, jejího syna a bývalého prince z Walesu. Formálně bude korunován králem při korunovaci, která proběhne 6. května příštího roku ve Westminsterském opatství v Londýně. Poté nastanou v zemi poměrně velké změny. Ačkoliv ty politické lze pouze odhadovat, ty státní vám můžeme sdělit již teď.

Změní se královské tituly

Že si nový britský král zvolil přídomek král Karel III. (Charles III.) již jistě víte. Měl přitom na výběr z Charles, Philip, Arthur, George, jelikož tak zní jeho celé jméno. Změny titulu nastaly také u jeho manželky Camilly, dříve vévodkyně z Cornwallu, ze které se nyní stala královna choť Camilla.

Princ William, vévoda z Cambridge, zdědil titul prince z Walesu, což byl dříve titul jeho otce. Manželka prince Williama Kate Middleton, vévodkyně z Cambridge, také přijala titul princezna z Walesu.

Mohlo by se vám líbit

Slova národní hymny budou nahrazena

Slova národní hymny „God Save The Queen“ (Bože, ochraňuj královnu) se změní tak, aby odpovídala novému panovníkovi. Novou verzí hymny ta bude „God Save The King“ (Bože, ochraňuj krále).

Budou nové mince a bankovky

Obrovskou změnou, ke které dojde, je nahrazení obrazu královny Alžběty II. obrazem krále Karla III. na bankovkách a mincích. To ovšem nebude hned. Navržení, uvedení nových peněz do oběhu a stažení těch starých může trvat dle odhadů až dva roky.

Známky získají jinou podobu

Jakmile vznikne portrét panovníka (který bude směřovat opačným směrem než-li jeho matky, jelikož se strany s každým novým panovníkem střídají), objeví se na známkách namísto královny Alžběty II. její nástupce Karel III..

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku