Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost

Čtyři dohody jsou čtyři výroky s velmi silným a smysluplným obsahem, díky kterým můžete naprosto zásadním způsobem proměnit svůj život. Don Miguel Ruiz, mexický autor knihy a šiřitel nejen tohoto moudra odhaluje zdroje přesvědčení, která nás omezují, okrádají o radost a způsobují zbytečné utrpení. Čtyři dohody jsou založené na prastaré toltécké moudrosti, obsahují návod na život, který vede k lásce, svobodě a skutečnému štěstí.

Liv Boková | 23. 04. 2024

Čtyři dohody v soukromí i v práci

Principy, které autor knih o spiritualitě a neošamanismu, Don Miguel Ruiz, představuje, pomáhají dosáhnout osobní svobody a štěstí. Jejich smyslem je vytvořit a udržovat harmonické a autentické prostředí, které podporuje růst, komunikaci a pozitivní výsledky. Osvojení si těchto principů a jejich plné zařazení do života vyžaduje důslednost a praxi, které ale rozhodně stojí za to, protože může být naprosto transformační na všech úrovních. O tom, že Čtyři dohody fungují a přitahují stále více lidí, svědčí i ohromný zájem o stejnojmenné představení Jaroslava Duška, které uvádí už přes osmnáct let a má neustále vyprodáno.

Z čeho Čtyři dohody vycházejí

Když jsme dětmi, všichni nás učí přísná pravidla, která se pak snažíme dodržovat po celý život. Učíme se, co je správné chování, čemu bychom měli věřit a jaký je rozdíl mezi dobrem a zlem. Tato pravidla a dohody jsme si ale sami nezvolili. Když je přijímáme, necháváme se domestikovat. Jako děti nás trestali nebo odměňovali za to, že jsme se bouřili, respektive podřizovali a řídili něčími pravidly. Odměnou za správné chování byla pozornost rodičů, učitelů a přátel. Všechna tato přesvědčení jsou uložená hluboko v nás, od určitého okamžiku už nás nikdo nemusí ovládat, domestikujeme se sami. Vytváříme si dokonalý sebeobraz, a když se nám nedaří jednat v souladu s ním, trestáme, odsuzujeme a obviňujeme sami sebe. Z této struktury se naštěstí můžeme osvobodit tím, že pro sebe uzavřeme nové dohody.

Čtyři dohody znějí:

Nehřešte slovem

Neberte si nic osobně

Nevytvářejte si domněnky

Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

A doplňuje je ještě Pátá dohoda:

Buďte skeptičtí, ale naslouchejte

Mohlo by se vám líbit

Jaroslav Dušek: „Při odpuštění pocítíš nesmírnou úlevu.“ Jak se už dál netrápit tím, že nám někdo ublížil?

Oblíbený filmový i divadelní herec Jaroslav Dušek je velmi známý také svým působením ve spirituálním a ezoterickém světě. Téměř dvě dekády hraje představení Čtyři dohody, které je neustále vyprodané. Stejně jako pravidelné besedy Duše K, například s terapeuty a průvodci, lékaři, bylinkáři či cestovateli. Jeho moudro vám může pomoci s nejedním trápením. Tentokrát s odpovědí na otázku, jak se vyrovnat s tím, že nám někdo ublížil a už se tím dál netrápit.
marianne.cz

O čem jsou Čtyři dohody podrobněji

1. Nehřešte slovem

První dohoda je nejdůležitější a také nejobtížnější na dodržení. Slova mají ohromnou moc. Slovo je dar – jak totiž dobře víme „na počátku bylo slovo“. Všechno projevujeme skrze slova, bez ohledu na to, jakým jazykem mluvíme, to, o čem sníme, co cítíme, čím žijeme. Slovo není jen zvuk nebo psaný symbol, je to síla, jejímž prostřednictvím se vyjadřujeme a komunikujeme, ale také myslíme. A tím tvoříme vlastní realitu, události v našem životě. Slovo je mocný nástroj a funguje jako dvousečná zbraň: dokáže vytvořit to nejkrásnější, nebo všechno kolem nás zničit. Lidská mysl je úrodná půda, do které sázíme semínka v podobě názorů, nápadů, konceptů. Zasadíme semínko, myšlenku, a ona roste. Sami si volíme, jaká semínka zasadíme a co z nich bude růst.

2. Neberte si nic osobně

Tato dohoda povzbuzuje k uvědomění, že jednání a názory jiných lidí jsou často projekcí jejich vlastních přesvědčení a zkušeností. Pomůže nám nebrat si věci osobně a zvládnout kritiku, zpětnou vazbu nebo odmítnutí novým a přínosným způsobem. Umožňuje nám zaměřovat se na sebe, své cíle, nenechat se odradit negativními lidmi, situacemi a neúspěchy. Vede to k harmoničtějším vztahům a snížení stresu při řešení náročných situací.

Mohlo by se vám líbit

Jak se vyrovnat s kritikou a využít ji k osobnímu růstu?

Kritika - slovo, které často vyvolává smíšené pocity a reakce. Může být konstruktivní a poskytovat cennou zpětnou vazbu, ale může také zraňovat nebo způsobit pocit nedostatečnosti. Jak se tedy vyrovnat s kritikou a využít ji k osobnímu růstu a rozvoji?
marianne.cz

3. Nevytvářejte si domněnky

Domněnky mohou vést k nedorozuměním a zbytečným konfliktům. Eliminace domněnek je klíčová pro partnerské i pracovní vztahy. Podporujte otevřenou komunikaci, ptejte se, žádejte vysvětlení, sami vysvětlujte a vyjadřujte se srozumitelně. Pokud si nejste jistí, co vám někdo jiný chtěl svým sdělením skutečně říct, chtějte to vědět od něj, nezačněte si v mysli vytvářet domněnky. My lidé jsme mistři ve vytváření těch nejhorších možných scénářů, což vede jen k tomu, že se trápíme něčím, co ve skutečnosti neexistuje nebo je úplně jinak. Bez vytváření domněnek budeme mít zdravější vztahy a dokážeme předcházet zbytečným konfliktům vyplývajícím z nesprávných výkladů.

4. Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

Dělat to nejlepší, co umíme, znamená vynaložit maximální úsilí v každé situaci bez posuzování nebo sebekritiky. V osobním životě to znamená být k sobě laskaví, usilovat o osobní růst a být přítomní v každém okamžiku. Jinak se budeme projevovat, když jsme například nemocní, ale stále to můžeme dělat tak, jak nejlépe dovedeme. Nemusíme si pak vyčítat, že jsme někomu ublížili, aniž bychom chtěli, což vede ke smutku, výčitkám či zklamání. V profesním životě to znamená dělat to nejlepší, co umíme, odvádět práci co nejlépe, být efektivní a neustále se snažit o zlepšování.

Mohlo by se vám líbit

Aura je barevná energie kolem vás: O čem vypovídá, jak ji číst a pracovat s ní, abyste dosáhli plného potenciálu?

Jistě se vám čas od času stane, že se seznámíte s někým, koho jste před tím nikdy neviděli, a hned se v jeho přítomnosti cítíte velmi dobře. Je to něco neuchopitelného a nepopsatelného, co nedokážete vysvětlit. My pro vás teď vysvětlení máme. Vnímali jste totiž jeho auru. Každý z nás je obklopený energetickým polem, pro běžného člověka neviditelným, které září různými barvami podle našeho emočního stavu, zdraví a duchovní otevřenosti. Co přesně aura je, co o nás vypovídá, jak s ní pracovat a co na to věda?
marianne.cz

Jak využít Čtyři dohody ke zlepšení života

V životě máme věci a záležitosti, které se nám nelíbí a chceme je změnit, jenže děláme neustále stejné chyby a volby, a zároveň očekáváme, že výsledek bude tentokrát jiný. A on pochopitelně není, nemůže být. Každá akce má důsledek nebo reakci, a když opakujeme stejné akce, i výsledky jsou stejné. Možná už si naše činy ani neuvědomujeme. Ve chvíli, kdy konáme, reakce a výsledky nás ale vždy zasáhnou. Pokud je ve vašem životě něco, co se vám nelíbí, musíte si nejprve uvědomit, že je to výsledek vašeho rozhodnutí. Pak se zaměřte na to, co se dělo před tím, než se výsledek, který nechcete, projevil. Až budete vědět, jakou akci jste provedli, reagujte jinak, změňte reakci. Pokud se vám výsledek stále nelíbí, znovu a znovu měňte reakci, až dosáhnete požadovaného cíle.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Zábava
Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Zábava
Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat