Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Proč byste podle psychologů měli více mluvit s vašimi psy? Má to konkrétně 3 důvody

Neříká se nadarmo, že pes je nejlepší přítel člověka. Nejenom, že v nás vzbuzují nepodmíněnou lásku a náklonnost, podle nových výzkumů jejich přítomnost pomáhá i našemu psychickému zdraví.

Tereza Čaladi | 15. 02. 2024

Každý psí páníček či panička ví, jaké výhody má jejich vlastnění. Kromě toho, že se člověk cítí v o něco větší fyzické kondici kvůli procházkám, které s nimi musí absolvovat, tak to má i pozitivní důsledky na jejich psychiku. Výzkumy se na toto téma zaměřily teprve poměrně nedávno, výsledky ale mluví jasně – vlastnění mazlíčka zlepšuje psychiku jeho majitele. Podle studie z roku 2021 tito lidé netrpí tak často depresemi, to je ale pouhý začátek toho, v čem všem mohou pejsci pomoci.

Mohlo by se vám líbit

ANKETA: Které psí plemeno je podle vás tím nejroztomilejším?

Všichni pejsci jsou roztomilí, my víme. Ale žádný milovník pejsků si nenechá ujít možnost se na nějaké podívat...a možná nakonec i vybrat.
marianne.cz

3 důkazy, že pes je nejenom dobrý přítel, ale i terapeut

Nejlepší na tom celém je, že vám stačí s pejsky pouze mluvit. Už jen to podle psychologů dokáže velmi pomoci s tím, jak se cítíte. A to konkrétně v následujících případech:

  • Pes dokáže porozumět

Psi jsou schopni porozumět mnoha slovům, která lidé používají, ale co je ještě lepší – dovedou interpretovat tón hlasu, řeč těla i gesta. Jednoduše z vás tímto způsobem vycítí, jak se cítíte, a dají vám vědět, že jim na vás záleží a že tu jsou pro vás. Jsou ke svým páníčkům totiž připoutání a dělá je šťastné, když jsou šťastní, jak vyplynulo ze studie publikované v odborném časopise NeuroImage.

  • Nesoudí vás

Další studie zjistila, že některým lidem vyhovuje více svěřit se s nepříjemnými emocemi svým psům než svým partnerům či kamarádům. Vědci spekulují, že to může být proto, že psi neposuzují posluchače. Má to cenu, protože se zbavíte svých pocitů a budete se cítit „vyslyšeni“. Když totiž vložíte své pocity do slov, pomůže vám to zpracovat své pocity v tomto bezpečném prostoru. Samotný akt pojmenování nebo označení vašich pocitů pomáhá snížit jejich intenzitu a pomáhá vám cítit se méně emocionálně reaktivní, jak vyplývá i z dalšího výzkumu provedeného psychologem Matthewem Liebermanem a jeho kolegy.

  • Oční kontakt se psy vyplavuje oxytocin

Nakonec je dobré zmínit, že už jenom díky tomu, že se svému psovi díváte do očí, když s ním mluvíte, způsobí to, že oba pravděpodobně zažijete příval oxytocinu (často nazývaného „hormon lásky“ nebo „hormon blízkosti“), který způsobí, že se cítíte dobře. Podle výzkumu v časopise Science toto chování vzájemného zírání vytváří pozitivní smyčku zprostředkovanou oxytocinem, která prohlubuje spojení mezi lidmi a jejich psy.

Poznámka redakce: to vše samozřejmě platí, pokud jste pejskaři či milovníci psů, někteří lidé je nemusí, či se jich bojí

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč by děti měly mít psa nebo kočku

Většina dětí po chlupatém mazlíčkovi touží. Aby ne – kdo z nás si jako malý nepřál živou plyšovou hračku? Existuje mnoho důvodů, proč jsou psi nebo kočky pro děti prospěšné.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Zábava
Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?

Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?

Zábava
Redakce doporučuje podcasty: Pusťte si do uší zábavu, vzdělání i motivaci

Redakce doporučuje podcasty: Pusťte si do uší zábavu, vzdělání i motivaci

Zábava
Muzejní noc 2024 je tady! Které výstavy a muzea by vám letos neměly uniknout?

Muzejní noc 2024 je tady! Které výstavy a muzea by vám letos neměly uniknout?