Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Vyznáte se ve výrazech, které se používaly za socialismu běžně?

Info ikona
Socialismus

V pátek nás čeká státní svátek, kterým si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Ačkoliv již nějakou dobu patříme mezi demokratické země, mnozí z nás si stále pamatují, když tu vládl komunismus. Vybavíte si všechny termíny, které se tehdy používaly?

Tereza Čaladi | 15. 11. 2023

Život za socialismu byl jiný. Nemohlo se cestovat na Západ, noviny psaly propagandistické texty a i móda byla docela jiná – nosily se džíny s vysokým pasem, nabírané rukávy, mohutné péřové bundy, oversized svetry nebo lesklá saka. Dodnes se o této době učí ve školách a při příležitosti blížícího se svátku oslav svobody je na místě si tuto dobu ale připomenout, což jsme se rozhodli učinit kvízem s výrazy z této doby.

Historie 17. listopadu

Tento pátek si budeme již po 34. připomínat dvě historicky významné události. Ty spolu ovšem úzce souvisí. Totiž 17. listopadu 1989 se čeští studenti shromáždili, aby si připomněli protestní akci konanou téhož dne v roce 1939. Tehdy došlo k uzavření českých vysokých škol nacistickými okupanty a popravě vlasteneckých studentů. Při 50. výročí událostí z období okupace proběhla demonstrace, která přerostla v protest proti tehdejšímu komunistickému režimu. Ve výsledku zahájila sametovou revoluci, která vedla k pádu komunismu.

Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!

Tuto větu pronesl Václav Havel v době sametové revoluce. Dnes tento den označujeme jako Den boje za svobodu a demokracii a i jako Mezinárodní den studenstva.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku