Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Stresuje vás běh? Možná byste měli vyzkoušet intuitivní běhání

Info ikona
Běh

Kdo v loňském roce nenazul běžecké boty, ten jakoby vůbec neexistoval. Bohužel, mnoho lidí je obulo pouze párkrát. Někteří byli frustrovaní ze svého běžeckého výkonu, jiní nedokázali splnit běžecké časy, které dennodenně viděli na sociálních sítích. I proto se v posledních měsících dostává do popředí zájmu tzv. intuitivní běh.

Žijeme ve světě, který se orientuje na výkon. A tak v práci plníme tabulky o sto šest, doma se nezastavíme a při sportu chceme trhat rekordy. Při tom všem shonu ale zapomínáme na velmi podstatnou věc – jsme jenom lidé, nikoliv stroje. Tuhle mantru bychom si měli opakovat pokaždé, když nás sport přestane nabíjet, a naopak nás vyčerpává.

Mohlo by se vám líbit

Když se z radosti stane povinnost

V posledních letech se roztrhl pytel s všemožnými chytrými hodinkami. Na první pohled šikovný sportovní pomocník, který měří kilometry, kalorie i tep, se může poměrně snadno proměnit v nepříjemný bič. Když se k tomuto sportovnímu biči připočítají všudypřítomné fotografie kamarádů, kteří uběhli půl maraton v rekordním čase, můžete pomaličku polehoučku pocítit k danému sportu nechuť. Následně se váš běh promění v neustálé sledování hodinek, měření „správné“ tepovky a snahy, abyste alespoň dnes uběhli pět kilometrů v dobrém čase. Ze sportu se rázem vypaří radost z pohybu a endorfiny jsou nahrazeny kortizolem. Opravdu si myslíte, že takhle by mělo vypadat sportování?

Svoboda běhu!

Pokud jste se v předchozích řádcích našli, máme pro vás dobrou zprávu! Stačí odhodit sportovní hodinky nebo chytrý telefon a vyběhnout vstříc tzv. intuitivnímu běhu. Nehledejte pod tímto pojmem žádné složitosti, intuitivní běh spočívá v tom, že necháte své tělo, aby samo rozhodlo, jak dlouho a daleko poběžíte. Namísto sledování uběhnutých kilometrů se oddáte pohledu do (téměř) jarní krajiny a plnými doušky si vychutnáte přítomný okamžik. Sami poctíte, že běhání bez konkrétního cíle je naprosto osvobozující záležitost, která vám doopravdy vykouzlí úsměv na tváři. Nutno dodat, že intuitivní běh je skvělou volbou také pro běžce začátečníky, kteří s během mají nulovou zkušenost. „V životě jsme pod neustálým tlakem, a tak by cvičení mělo být v první řadě osvobozující. Někdy je užitečné mít cíl, ale jindy je mnohem důležitější zhluboka se nadechnout, pustit si podcast, poslouchat své tělo a běžet, jak dlouho to vaše tělo považuje za nutné,“ říká osobní trenérka Imogen Boddy pro Stylist.

Info ikona
Běh

A nevýhody?

Pravdou zůstává, že intuitivní běh není pro každého. Pokud patříte k lidem, kteří jsou soutěživí, potřebují zdolávat překážky, trhat rekordy a mít neustálou motivaci, pak vás intuitivní běh rozhodně neuspokojí. Přesto byste intuitivnímu běhu měli dát alespoň jednu šanci, neboť jde o skvělý způsob, jak předcházet zranění. Díky tomu, že při běhu budete poslouchat své tělo, zamezíte případnému zranění nebo přetížení kloubů. Stejně tak vás možná překvapí, že bez sportovních hodinek uběhnete mnohem delší vzdálenost než při neustálém sledování kilometrů. Jak už ale bylo řečeno, každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Nezbývá tedy nic jiného, než intuitivní běh vyzkoušet a zjistit, zda vám tento typ sportování vyhovuje. 

Mohlo by se vám líbit