Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Stresuje vás běh? Možná byste měli vyzkoušet intuitivní běhání

Kdo v loňském roce nenazul běžecké boty, ten jakoby vůbec neexistoval. Bohužel, mnoho lidí je obulo pouze párkrát. Někteří byli frustrovaní ze svého běžeckého výkonu, jiní nedokázali splnit běžecké časy, které dennodenně viděli na sociálních sítích. I proto se v posledních měsících dostává do popředí zájmu tzv. intuitivní běh.

Žijeme ve světě, který se orientuje na výkon. A tak v práci plníme tabulky o sto šest, doma se nezastavíme a při sportu chceme trhat rekordy. Při tom všem shonu ale zapomínáme na velmi podstatnou věc – jsme jenom lidé, nikoliv stroje. Tuhle mantru bychom si měli opakovat pokaždé, když nás sport přestane nabíjet, a naopak nás vyčerpává.

Mohlo by se vám líbit

4 sporty, které jsou skvělým doplněním běhu

Běhání je úžasné, jenže po čase zjistíte, že pouze tento pohyb nestačí. Ideální je, pokud ho kombinujete i s jinými sporty, protože tak zapojíte i jiné svalové skupiny. Vybrala jsem pro vás čtyři, které jsou k běhu opravdu ideální!
marianne.cz

Když se z radosti stane povinnost

V posledních letech se roztrhl pytel s všemožnými chytrými hodinkami. Na první pohled šikovný sportovní pomocník, který měří kilometry, kalorie i tep, se může poměrně snadno proměnit v nepříjemný bič. Když se k tomuto sportovnímu biči připočítají všudypřítomné fotografie kamarádů, kteří uběhli půl maraton v rekordním čase, můžete pomaličku polehoučku pocítit k danému sportu nechuť. Následně se váš běh promění v neustálé sledování hodinek, měření „správné“ tepovky a snahy, abyste alespoň dnes uběhli pět kilometrů v dobrém čase. Ze sportu se rázem vypaří radost z pohybu a endorfiny jsou nahrazeny kortizolem. Opravdu si myslíte, že takhle by mělo vypadat sportování?

Svoboda běhu!

Pokud jste se v předchozích řádcích našli, máme pro vás dobrou zprávu! Stačí odhodit sportovní hodinky nebo chytrý telefon a vyběhnout vstříc tzv. intuitivnímu běhu. Nehledejte pod tímto pojmem žádné složitosti, intuitivní běh spočívá v tom, že necháte své tělo, aby samo rozhodlo, jak dlouho a daleko poběžíte. Namísto sledování uběhnutých kilometrů se oddáte pohledu do (téměř) jarní krajiny a plnými doušky si vychutnáte přítomný okamžik. Sami poctíte, že běhání bez konkrétního cíle je naprosto osvobozující záležitost, která vám doopravdy vykouzlí úsměv na tváři. Nutno dodat, že intuitivní běh je skvělou volbou také pro běžce začátečníky, kteří s během mají nulovou zkušenost. „V životě jsme pod neustálým tlakem, a tak by cvičení mělo být v první řadě osvobozující. Někdy je užitečné mít cíl, ale jindy je mnohem důležitější zhluboka se nadechnout, pustit si podcast, poslouchat své tělo a běžet, jak dlouho to vaše tělo považuje za nutné,“ říká osobní trenérka Imogen Boddy pro Stylist.

Info ikona
Běh

A nevýhody?

Pravdou zůstává, že intuitivní běh není pro každého. Pokud patříte k lidem, kteří jsou soutěživí, potřebují zdolávat překážky, trhat rekordy a mít neustálou motivaci, pak vás intuitivní běh rozhodně neuspokojí. Přesto byste intuitivnímu běhu měli dát alespoň jednu šanci, neboť jde o skvělý způsob, jak předcházet zranění. Díky tomu, že při běhu budete poslouchat své tělo, zamezíte případnému zranění nebo přetížení kloubů. Stejně tak vás možná překvapí, že bez sportovních hodinek uběhnete mnohem delší vzdálenost než při neustálém sledování kilometrů. Jak už ale bylo řečeno, každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Nezbývá tedy nic jiného, než intuitivní běh vyzkoušet a zjistit, zda vám tento typ sportování vyhovuje. 

Mohlo by se vám líbit

Běhání v zimě: Jak začít a co si vzít na sebe?

Našli jste pod stromečkem hromadu sportovního oblečení, ale nevíte, co s ním? Možná, že vás láká běhání zasněženou krajinou, ale nevíte, jak na to. Málokdo tuší, že zimní období je pro start s běháním vcelku ideální příležitostí. Není totiž špatného počasí, nýbrž špatně oblečeného běžce. Co si obléct a jak u běhu vydržet?
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma