Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Zavzpomínejte na život v 70. a 80. letech v Československu

Možná jste dobu 70. a 80. let zažili, možná ji znáte jen z vyprávění od rodičů. Ať je to tak či tak, vždy je zajímavé se ohlédnout do minulosti a nostalgicky zavzpomínat na to, jak se žilo tenkrát. Pojďte společně s námi zavzpomínat na dobu sedmdesátek a osmdesátek v Československu. Žilo se lépe tehdy, nebo nyní?

Aneta Akgül | 6. 02. 2024

V 70. a 80. letech trávily děti více času venku

Žijeme v digitální době. To znamená, že kdo není připojený k internetu, nemá u sebe počítač či telefon, jakoby nebyl. Životní styl, kterým žijeme, se promítá i do životů našich dětí, které svůj čas velmi často tráví u počítače, hraním videoher či s telefonem v ruce. To ale v 70. a 80. letech nebylo možné, protože tyto možnosti jednoduše neexistovaly. V dřívějších dobách se děti mnohem více scházely venku s ostatními, byly více fyzicky aktivnější, hrály míčové hry, šplhaly po stromech a skákaly panáka nebo gumu. Oblíbenou zábavou bylo také cvrnkání kuliček. Touto jednoduchou aktivitou se děti dokázaly zabavit i na několik hodin. Bylo to jednoduché - po zaznění posledního zvonku ve škole se tehdy socialistické dítě zvedlo, upalovalo domů, kde odhodilo aktovku do kouta a utíkalo ven. Domů se běželo maximálně napít a ve chvatu ukousnout kus svačiny. Hlavně rychle, aby nepřišlo o žádnou zábavu s kamarády! Bylo zcela běžné, že se děti vracely domů až se setměním.

 

Mohlo by se vám líbit

Film Nekonečný příběh byl hitem v 80. letech: Jak dnes vypadá jeho hlavní hrdina Átrej?

Kdo by si nepamatoval Nekonečný příběh, v němž figuruje Átrej, který za pomoci psa či také „šťastného draka“ Falka zachrání celou říši. Je to ale již nějaký pátek, kdy tento film vznikl, a chlapec, který ztvárnil hlavního hrdinu, je dnes dospělým mužem. Rozhodně byste ho nepoznali.
marianne.cz

Zlaté sedmdesátky nenabízely žádné vymoženosti

Dnešní době a fungování drtivé většiny dnešní populace velí internet. Potřebujete zjistit otevírací dobu obchodu, najít cestu v autě, vyhnout se kolonám, nebo si ověřit pravopis? Ke všemu vám poslouží internet. Ten ale kdysi dávno nebyl k dispozici, a tak si lidé byli nuceni poradit sami. Orientace na mapě zastrčené v přihrádce auta byla samozřejmostí. A když člověk potřeboval něco vyřídit? Tak si zkrátka musel všechno potřebné oběhat sám. Naprosto odlišné je v dnešní době i nakupování. V 70. a 80. letech jsme měli buď my, nebo naši rodiče, vytipované obchody, kam se chodilo pro určité potraviny. Pro nejlepší maso k určitému řezníkovi, tu nejlepší zeleninu prodávali někde, zatímco ovoce zase někde jinde. A jak to bylo s oblečením? Vzhledem k velmi omezeným možnostem a velkému vlivu Východu byl omezený i módní průmysl. Pokud si někdo přál pořídit něco neobvyklého, musel zamířil do Tuzexu, nebo si svůj vysněný outfit zkrátka ušít. Dnes máme stovky nejrůznějších možností, kde můžeme koupit jakékoliv oblečení. A potraviny? Ty si můžeme dokonce objednat i on-line.

 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Ikonické hlášky ze slavných českých filmů. Dokážete je všechny správně přiřadit?

Některé české snímky si pamatujeme především díky ikonickým větám, které v nich padly. Zjistěte, zda dokážete hlášky a české snímky správně spojit, v našem kvízu.
marianne.cz

“Nedostatek” za socialismu “nebyl”

Jak již bylo zmíněno, možnosti byly omezené v poměrně hodně ohledech. A netýkalo se to pouze toho, že je dnes vše o poznání jednodušší, ale také výběru. Módu nyní nechme stranou, co ale zmíněné potraviny? Dnes existují stovky variant. Od ovoce a zeleniny, které jsou dovážené ze všech koutů světa, přes výběrové suroviny, které pohodlně zakoupíme ve speciálních obchodech s určitým zaměřením, až po všemožné alternativy zdravých potravin, rostlinných mlék, vegetariánských a veganských výrobků a podobně. Dříve takové možnosti zdaleka nebyly. Několikametrové fronty před obchodem se stály na maso, některé druhy ovoce, jako například banány či pomeranče, a dokonce i na toaletní papír. Oficiálně se ovšem slovo “nedostatek” nepoužívalo. Mluvilo se o “úzkoprofilovosti”. Ať to nazveme jakkoliv, jisté je, že si s nekonečnem možností, které dnešní doba přináší, můžeme pískat.

Lidé si dříve byli bližší

Dříve bylo naprosto běžné, že se lidé žijící v bytech stejného domu znali. Nemuselo se jednat o žádný blízký vztah, ale znali se minimálně jménem a moc dobře věděli, kdo jsou jejich sousedé. Výjimkou nebyla ani vzájemná sousedská výpomoc ve všech směrech. Dnes bychom tak blízké vztahy mezi sousedy našli jen těžko. Mnozí z nás ani nevědí, kdo jsou jejich sousedé a jak se jmenují. V tomto ohledu byla dřívější doba rozhodně o něco kouzelnější, než ta současná.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Zábava
Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu