Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Zdálo se vám někdy, že přijdete do práce bez kalhot? Nejste jediní. Víme, co to znamená

Lidé mají různé sny a noční můry a někdy se do nich promítnou i situace z pracovního prostředí. Nedávný průzkum zjistil, jaké sny o práci se lidem zdají nejčastěji a jaké jsou jejich významy. Tedy i jak je řešit.

Tereza Čaladi | 14. 03. 2023

Sny jsou zajímavým fenoménem, který dodnes mnoho lidí nechápe. Občas se člověk pozastaví nad tím, jak se mu může v hlavě vytvořit takový nesmysl. V jiných situacích jsou sny naopak až příliš reálné. To se obvykle týká i těch o práci.

Nad těmi se nedávno pozastavil tým CVApp.de, který se rozhodl zjistit, jaké sny o práci se lidem zdají nejčastěji a pomocí odbornice na sny – Inbaal Honigman – rozklíčovat, co znamenají. „Sny jsou způsob komunikace mysli s vámi. Pokud je něco, co vás ve vašem bdělém životě znepokojuje, pravděpodobně to v noci vybublá na povrch,“ vysvětluje.

Mnoho pracovních snů je spojeno s úzkostí z práce a mohou být varovnými signály vyčerpání, nepohodlí nebo dokonce prvními příznaky syndromu vyhoření. Naopak dobré sny o práci ale mohou být znamením budoucího úspěchu.

Jaké sny spojené s prací se lidem zdají nejčastěji?

Odborníci z CVApp.de sestavili seznam nejčastějších snů o práci na základě globálních dat vyhledávání pracovních snů. Poté požádali výše zmiňovanou expertku, která se dlouhodobě věnuje výkladu snů, aby interpretovala každý z nich a jeho příčiny. O jaké sny se tedy jedná?

1. Sny o pozdním příchodu

Nejvíce lidem se zdá, že přijdou do práce pozdě. To bylo vyhledáváno výrazně nejvíce krát. Jedná se o běžný úzkostný sen. Lidé obvykle zažívají tento sen, když mají pocit, že ve své práci nejsou dost dobří, nebo bez ohledu na to, kolik úsilí vynaloží, stále nemohou splnit standardní očekávaní. To neznamená, že osoba, která prožívá tyto sny, je neschopna vykonávat svou práci dobře. Jedná se o její obavy, že by mohla být. Důvodem může být i to, že přes svou tvrdou práci není nijak chválena.

2. Sny o dostání se do problémů v práci

Druhým nejčastějším snem o práci je další sen spojený s úzkostí, a sice to, že se člověk dostane do problémů. Ve snu tak můžete například křičet na svého šéfa. To slouží k tomu, abyste si vybili hněv nad tím, jak se věci na pracovišti mají. Činíte tak přitom v bezpečném prostředí snu. Důvodem tohoto snu je s největší pravděpodobností to, že vás na pracovišti neslyší, což je důležité řešit v reálném životě.

3. Sny o povýšení v práci

Ne všechny sny o práci jsou ale negativní. Mnoho lidí sní i o povýšení v práci. To by přitom mohl být prorocký sen. „Pokud máte tento sen, mohlo by to znamenat, že vaše podvědomí zachytilo pozitivní signály, jako například, že se vám daří velmi dobře plnit své úkoly, nebo že se možná mluvilo o vašem povýšení v práci. Ať už se na pracovišti stane cokoliv, tento sen je známkou toho, že si ve své práci vedete skvěle,“ tvrdí Honigman.

4. Sny o bývalých spolupracovnících

Práce je vždy i o lidech. Pokud ve snu vzpomínáte na své bývalé kolegy v pozitivním smyslu, nejspíš vám chybí, jak jste se v bývalé práci s nimi cítili. Na druhou stranu, pokud nejste moc rádi, že vidíte své staré kolegy, pravděpodobně jste ve své současné práci spokojenější než tehdy.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie snů: Co znamená, když vám ve snu vypadnou zuby

Máme je všichni. Někdo se v noci dokáže proměnit v super hrdinu, který skáče po výškových budovách, jiného navštěvují noční můry plné děsu a strachu. A pak tu je jedna speciální kategorie snů, kterou bez nadsázky můžeme označit slovem „zubní“.
marianne.cz

5. Sny o příchodu do práce bez kalhot

Sen, že člověk bude stát někde na veřejnosti bez kalhot, je typickým úzkostným snem. Poměrně často je vyhledávaný i v souvislosti s prací. Často tím mozek vyjadřuje, jak děsivá je pro vás vaše pracovní situace podvědomě. Může být tak známkou přepracování nebo opět pocitu, že něco neděláte dostatečně dobře.

6. Sny o tom, že vás v práci nahradí

Někteří zaměstnavatelé mají za to, že když svým zaměstnancům tvrdí, že jsou nahraditelní, nějakým způsobem je to motivuje. V každém případě tyto sny mohou vyvolat nejistotu a podobně jako s povýšením mohou být vaší intuicí. Může to tak znamenat, že vám je naznačováno, že budete nahrazeni. V takovém případě je nejspíše na čase poohlédnout se po jiné práci.

7. Sny o tom, že vás v práci okradou

Tento sen může být více alarmující, než se zdá. Může totiž znamenat, že se cítíte v práci v nebezpečí či jednoduše nepříjemně. Obvykle se objevuje u lidí ve velice toxickém pracovním prostředí. Tedy například, kde si kolegové z někoho nehezkým způsobem utahují.

8. Sny o spánku v práci

Tento sen může mít dvě vysvětlení. Buď se ve vaší práci opravdu nudíte. Nebo jste hodně nevyspalí.

9. Romantické sny o práci

No a pokud sníte o milostném poměru v práci, obvykle to znamená, že se tam cítíte velmi dobře a můžete tam být svým skutečným já. „Pokud je sen trochu vášnivější, pak by to mohlo ukázat, že se v práci trochu nudíte a potřebujete si zpestřit pracovní den,“ doplňuje odbornice na sny. Dle jednoho britského průzkumu má tyto sny až pětina lidí.

Jak se nepříjemných pracovních snů zbavit

Ve většině případech jsou pracovní sny spojeny s úzkostí. Jedná se tak svým způsobem o noční můry. Pokud se jim ovšem chcete vyhnout, musíte se zaměřit na nápravu jejich příčiny. Jediný způsob, jak změnit vzorce ve vašem spánkovém životě, je zajistit, aby se vzorce změnily ve vašem bdělém životě,“ říká Honigman. Například stanovení hranic, pracování méně hodin denně nebo odmítnutí zapojit se do stresových pracovních situací mohou být způsoby, jak snížit úzkost z práce, a tím pomoci vyřešit pracovní problémy, které se přelévají do vašich snů.

Mohlo by se vám líbit

Jaké je vědecké vysvětlení déjà vu? A je v pořádku, když ho zažíváte často?

Působí to jako nadpřirozený jev. Člověk se náhle ocitne v situaci, o níž má pocit, že v ní již byl, ale nebyl. Co za tím tedy je? Magie to není.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Blíží se kinopremiéra filmu Priscilla: Připomeňte si ikonické líčení a styl manželky krále rock’n’rollu

Blíží se kinopremiéra filmu Priscilla: Připomeňte si ikonické líčení a styl manželky krále rock’n’rollu

Zábava
Filmové tipy podle redakce: Kterých 5 snímků by vám letos nemělo uniknout na filmovém festivalu v Karlových Varech?

Filmové tipy podle redakce: Kterých 5 snímků by vám letos nemělo uniknout na filmovém festivalu v Karlových Varech?

Zábava
Cestujte nalehko a neplaťte za zavazadlo navíc. Poradíme vám, jak se efektivně sbalit do batůžku

Cestujte nalehko a neplaťte za zavazadlo navíc. Poradíme vám, jak se efektivně sbalit do batůžku

Zábava
Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar

Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar