Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Psychologie snů: Co znamená, když vám ve snu vypadnou zuby

Máme je všichni. Někdo se v noci dokáže proměnit v super hrdinu, který skáče po výškových budovách, jiného navštěvují noční můry plné děsu a strachu. A pak tu je jedna speciální kategorie snů, kterou bez nadsázky můžeme označit slovem „zubní“.

Ať hodí kamenem ten, komu se alespoň jednou za život nezdálo o zubech? Možná vás překvapí, že sen o vypadnutém nebo ulomeném zubu není neobvyklá záležitost. Naopak, zeptejte se svého okolí a rychle zjistíte, že zubní sen zažil téměř každý. Tento typ snu je povětšinou doprovázen nepříjemným pocitem způsobeným „ztrátou“ něčeho, co je naší součástí.

Pocity po probuzení hrají důležitou roli, protože nám pomáhají pochopit konkrétní význam snu,“ řekla psycholožka Kalanit Ben-Ari pro Stylist a dodala, že sny jsou neuvěřitelně osobní. I proto není žádoucí, abyste si výklad snů hledali ve snáři, mnohem lépe uděláte, když navštívíte odborníka a s ním své noční snění do detailu rozeberete. Přesto psycholožka Kalanit Ben-Ari nabízí nejčastější scénář zubního snu, se kterým se ve své praxi setkává.

Mohlo by se vám líbit

Horoskop na leden: Váhy čeká pracovní výzva, Štíři musí pečovat o své zdraví

Co pro vás přichystaly hvězdy na celý nadcházející měsíc?
marianne.cz

Zuby jako symbol moci

„Během tohoto snu jsem byla s přáteli bytě, který znám. Zatímco jsme dělali večeři, začali mi vypadávat zuby. Nejdříve zuby ze zadní části úst, které jsem zachytila a schovala před ostatními po bytě. Nakonec mi ale vypadly i přední zuby, a to ve chvíli, kdy jsem k přátelům promluvila,“ zní jedna verze zubního snu, který si psycholožka vyslechla od své klientky. V tomto případě vysvětluje, že sen v sobě skrývá prvky trapnosti. „Ústředním aspektem snu je ztráta zubů. Zuby by zde mohly být považovány za symbol moci. Zajímalo mě, zda se v nějaké oblasti svého života necítí klientka bezmocná. Nebo to může být tak, že cítí, že potřebuje přenést své vnitřní a vědomé myšlenky do skutečného, každodenního života,“ navrhuje jeden z možných výkladů psycholožka.

„Také mě zajímalo, co se dělo v den, který předcházel tomuto snu. Když se snažíte porozumět významu snu, je obvykle užitečné přemýšlet o událostech vašeho dne. Stalo se něco neobvyklého? Měla klientka konflikt nebo neshody se svým přítelem? Lituje některých věcí, které řekla, nebo způsobu, jakým to řekla? Další možné vysvětlení vypadávání zubů ve snu je, že to ukazuje na komunikační problémy: věci, které byly řečeny nesprávným nebo neautentickým způsobem,“ doplňuje psycholožka.

Ztráta ve skutečném životě

Jak už ale bylo zmíněno, vypadnuté zuby ve snu lze vykládat různými způsoby. Podle psycholožky Kalanit Ben-Ari mohou vypadnuté zuby představovat skutečnou ztrátu ve vašem životě. A to nejen ztrátu blízké osoby, ale třeba také ztrátu vlastní osobnosti. „Pocity ztráty, které chtě nechtě přicházejí s velkými životními změnami, mohou s vaším snem také souviset,“ doplňuje psycholožka. Pokud vás ale sny, ve kterých hrají hlavní roli zuby, pravidelně navštěvují, zkuste se zamyslet nad možným výkladem. Promyslete, co zuby ve vašem snu můžou symbolizovat a stejně tak se ohlédněte za událostmi posledních dnů. Také zvažte, jak jste se po probuzení cítili. „Jakmile dáte tyto různé informace dohromady, můžete skutečně porozumět svým snům,“ uzavírá psycholožka.

Mohlo by se vám líbit

Jaké je vědecké vysvětlení déjà vu? A je v pořádku, když ho zažíváte často?

Působí to jako nadpřirozený jev. Člověk se náhle ocitne v situaci, o níž má pocit, že v ní již byl, ale nebyl. Co za tím tedy je? Magie to není.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Móda
Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Krása
Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit