Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Co dělat, když váš partner chrápe: Máme pro vás 3 jednoduché tipy od odborníků

Chrápání je pro mnohé věčný boj. Že by ho dokázaly konečně ukončit tyto tipy?

Tereza Čaladi | 25. 06. 2023

Představte si klasický večer, kdy usínáte vedle svého partnera. Jemu se poštěstí vstoupit do říše snů dříve a když už začínáte propadat do světa své fantazie i vy, zaslechnete chrápání. V tu chvíli se vaše naděje na spánek rozplyne. Začnete na toho, kdo leží vedle vás mlaskat, ale moc to nepomáhá, nebo v lepším případě si nasazujete špunty do uší.

Chrápání je přirozené. Jedná se o zvuk, který vzniká při průchodu vzduchu vašimi dýchacími cestami, když jsou částečně ucpané. Z toho důvodu lidé častěji chrápou, když jsou nachlazení. Ale prakticky všichni dospělí občas chrápou. Podle stránky Sleep Foundation u dospělých ve věku 30 až 60 let chrápe pravidelně 44 % mužů a 28 % žen a u lidí ve věku 60 let a více chrápe téměř polovina všech.

Příčin pravidelného chrápání může být hned několik. Může se jednat samozřejmě o zdravotní problémy související s dýchacími cestami, kterými jsou například deviovanaá (vybočená) nosní přepážka, nosní polypy či chronická nosní kongesce. Ale vliv na pravidelné chrápání může mít například i velký jazyk, mandle či měkké patro; malá nebo dozadu zasunutá čelist; nadváha; kouření; konzumace alkoholu či užívání sedativních léků (například prášků na spaní). Někdy je nutné řešit chrápání odstraněním jeho příčin, ale to není vždy možné. Nejprve tak můžete vyzkoušet jednoduché tipy zmíněné níže.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie snů: Co znamená, když vám ve snu vypadnou zuby

Máme je všichni. Někdo se v noci dokáže proměnit v super hrdinu, který skáče po výškových budovách, jiného navštěvují noční můry plné děsu a strachu. A pak tu je jedna speciální kategorie snů, kterou bez nadsázky můžeme označit slovem „zubní“.
marianne.cz

Jak chrápání omezit

Pokud je chrápání věčný boj i pro vás, či vašeho partnera, máme pro vás několik doporučení od odborníků:

  • spánek na straně

Spánek na zádech někdy způsobuje, že se váš jazyk přesune do zadní části krku, což částečně blokuje proudění vzduchu hrdlem. Spánkem na boku to můžete napravit, jak doporučila serveru Web MD lékařka Daniel P. Slaughter specializující se na ORL a i konkrétně na chrápání.

  • zvlhčovač vzduchu

Pomoci může také zlepšení podmínek pro dýchání v místnosti. „Jako prevence proti chrápání je dobré doma používat zvlhčovače vzduchu, protože suchý vzduch může být pro naše sliznice dráždivý a způsobovat chrápání. Do zvlhčovače můžete dát bylinné extrakty z máty nebo eukalyptu, které dobře působí na uvolňování dýchacích cest, “ říká doktor Jan Kastner, odborník na spánkovou medicínu z Perfect Clinic. Před usínáním také dobře místnost vyvětrejte. Ideální teplota na spánek je 18–20 stupňů Celsia.

  • jednoduchá cvičení úst

Kromě jiného mohou pomoci také cvičení úst, která jsou známá jako orofaryngeální. Podle studie z roku 2015 vedly ke snížení 59 % chrápání během tří měsíců. Zahrnují opakované pohybování jazykem a částmi úst způsobem, který posiluje svaly na jazyku, měkkém patře a krku.

Kdy se obrátit na lékaře?

Chrápání ale může naznačovat i vážnější zdravotní problém. Toto podezření člověk má zejména, pokud se u něj objeví nově. Podle odborného serveru Healthline je na místě obrátit se na pomoc odborníka, pokud:

  • máte příznaky spánkové apnoe (lapání po vzduchu, když spíte; nadměrná denní ospalost; probouzení se suchem v ústech nebo bolestí v krku či probuzení se s bolestí hlavy)

  • chrápání ovlivňuje kvalitu vašeho spánku

  • přípravky pomáhající se spánkem (například meduňkový čaj či kozlík lékařský) a změny životního stylu vaše chrápání nesnižují

Mohlo by se vám líbit

Záhadné záškuby během usínání. Odborník na spánek vysvětluje, proč k nim dochází

Už, už propadáte do sladké nevědomosti, když vtom vás ze spánku probudí nepříjemné škubnutí. Proč k tomuto projevu těla dochází? A jak na nekomfortní zážitek zapomenout a opět usnout?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Krása
Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí

Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí