Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Spíte běžně na pravém boku? Pak zbystřete. Lepší je spíše ten levý

Spoustu lidí se lehne do postele a ani nepřemýšlí, v jaké poloze usnuli. Jiní vždy usínají v té stejné. Pokud je tou vaší ulehnutí na pravý bok, máme pro vás informace, které vás možná povedou k přehodnocení.

Tereza Čaladi | 25. 03. 2023

Jak se ukázalo, většina lidí nespí ani na zádech, ani na břiše, ale na boku. A to má obecně mnoho výhod. Mezi ně patří snížení bolesti v dolní části zad, tedy v oblasti kříže; méně chrápání, jelikož jsou dýchací cesty otevřené a člověku se tak lépe dýchá; zároveň se zvyšuje efektivita mozku a v neposlední řadě je tato poloha výhodná pro těhotné ženy. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří těchto výhod využívají, je to fajn. Ale zároveň je dobré přemýšlet nad tím, na které straně budete spát.

Proč se doporučuje spát spíše na levém boku

Přestože se naše těla jeví do značné míry symetricky, naše umístění orgánů nás činí vnitřně asymetrickými. Na levé straně jsou přitom umístěny zásadní orgány jako žaludek či srdce. A právě jejich umístění a gravitace hrají roli v tom, proč je dobré spát na levém boku.

  • Lepší trávení

Jako jedna z největších výhod se jeví podpora trávení. Tenké střevo přenáší odpad do tlustého střeva přes ileocekální chlopeň, která se nachází v pravé dolní části břicha. Zmáčknutí, tudíž dysfunkce, této chlopně může hrát roli při klidném trávení a mít vliv na střevní poruchy.

  • Odstranění pálení žáhy

Když spíte na levém boku, je pravděpodobnější, že obsah žaludku zůstane na místě pomocí gravitace. Převalíte-li se na pravou stranu, zvednutá poloha žaludku vás může vystavit vyššímu riziku vzniku kyselého refluxu, který nastává, když se obsah žaludku vrací zpět do jícnu a způsobuje pocit pálení a hlodání. Studie z roku 2010 zjistila vztah mezi ležením na pravé straně a zvýšeným počtem případů pálení žáhy než při ležení na levé straně. Vědci se domnívají, že pokud ležíte na levém boku, žaludek a jeho žaludeční šťávy zůstávají během spánku níže než jícen.

  • Stimulace odvodu toxinů z lymfatických uzlin

Spánek na levé straně zároveň reguluje lymfatický systém těla, který je zodpovědný za metabolismus a odstraňování toxinů. Levá strana je totiž, co se týče lymfy, dominantnější.

  • Lepší krevní oběh

Podobně jako to funguje s trávením, tak to je i se srdcem. „Když se podíváte na diagram typického lidského oběhu, žilní krev se vrací do srdce systémem levostranné duté žíly, takže spánek na pravém boku by teoreticky mohl tomuto návratu bránit v toku (kvůli zmáčknutí),“ řekl CNN neurolog a odborník na spánek Christopher Winter. To se doporučuje zejména těhotným ženám, u kterých spánek na této straně zlepšuje průtok krve mezi srdcem, plodem, dělohou a ledvinami a zároveň udržuje tlak na játra. Opatrní jsou naopak lidé s nemocnými srdci, někteří tvrdí, že v této poloze na něj cítí tlak.

Mohlo by se vám líbit

5 zvláštností, které se dějí během spánku: pojďme si je objasnit

Jistě se vám také někdy stalo během spánku něco podivného. Jako to, že jste se probudili uprostřed vyprávění příběhu, trhnutím, jelikož jste měli pocit, že někam padáte, nebo jste se jednoduše nemohli hýbat. My se na tyto a další podivnosti podívali a přinášíme vám jejich vysvětlení.
marianne.cz

Kdy se vyplatí spát na pravém boku

Zatímco levá se zdá být dobrou volbou pro lidi s určitými žaludečními problémy, spánek na pravé straně je spojen se snadnějším dýcháním pro lidi, kteří trpí spánkovou apnoe, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku. „Zjistili jsme, že poloha ve spánku měla významný vliv na apnoické příhody a spánek na pravé straně snížil frekvenci obstrukčních respiračních příhod u pacientů se středně těžkým a těžkým onemocněním,“ napsali autoři studie zabývající se touto problematikou.

Tip jak na optimální spánek na boku

Málokdo ovšem vydrží spát celou noc na jedné straně. Odborníci ze zdravotnického serveru Healthline tak doporučují začít spánek na levém boku, abyste zabránili pálení žáhy a umožnili gravitaci přesunout odpad přes tlusté střevo. V noci potom střídat strany, pokud vás trápí bolest ramene. To je pravděpodobně ta nejlepší cesta, která bude vyhovovat všem, jejichž oblíbená spánková poloha je ta na boku.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie snů: Co znamená, když vám ve snu vypadnou zuby

Máme je všichni. Někdo se v noci dokáže proměnit v super hrdinu, který skáče po výškových budovách, jiného navštěvují noční můry plné děsu a strachu. A pak tu je jedna speciální kategorie snů, kterou bez nadsázky můžeme označit slovem „zubní“.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno