Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Ekologický robot v zemědělství? Podpořte jedinečný projekt Roboton v soutěži E.ON Energy Globe

Info ikona
Markéta Pavleje a Milan Pleva

Asi není pro nikoho velkým překvapením, že těžká technika poškozuje zemědělskou půdu, herbicidy škodí zdraví a ruční pletí je časově i finančně velmi náročné. Navíc v zemědělství dlouhodobě chybí pracovní síla. K tomu si připočtěte, že výroba potravin má bohužel také značný podíl na produkci světových emisí – celkem 26 %. Jak zlepšit tuto neutěšenou situaci v současném zemědělství? Řešení přináší projekt Roboton, který se díky svému jedinečnému přístupu probojoval do letošního finále soutěže E.ON Energy Globe. Ekologický robot poháněný solární energií zastoupí práci stejně dobře, jako člověk. Chcete se o projektu dozvědět více a podpořit jej svým hlasem?

Promotion | 8. 07. 2000

Letos můžete být svědky již 16. ročníku soutěže E.ON Energy Globe – projektu zaměřeného na ekologii, který je součástí prestižní mezinárodní soutěže Energy Globe Awards, kde absolutní vítěz ročníku každoročně zastupuje Českou republiku. Do finále se probojovalo 6 finalistů, kteří zaujali originálními nápady a jedinečnými projekty s ekologickým přesahem a každý z nich získal ambasadora z řad českých veřejně známých osobností. Projekt Roboton zaštiťuje foodblogerka Markéta Pavleje.

Multifunkční robot přináší revoluci v obdělávání půdy

Multifunkční autonomní robot Roboton otevírá cestu k automatizaci na polích, zahrádkách i ve sklenících. Ptáte se, jak to dělá? Díky unikátnímu zpracování je schopen samostatně zasévat, zalévat, okopávat nebo zbavovat půdu plevele. Zvládá také řadu dalších činností, které jsou pro člověka fyzicky i časově velmi náročné. To ale není vše – robot je schopen naučit se pěstební postupy a s pomocí umělé inteligence bezpečně rozeznat plodinu od plevele. Navíc nemá sebemenší problém přizpůsobit se terénním nerovnostem.

Zní to vše jako hudba budoucnosti? Nikoli, Roboton díky těmto schopnostem navíc umožňuje zemědělským společnostem vyhýbat se chemickým postřikům, plevel totiž pohodlně odstraní mechanicky a díky přesně nastavené zálivce zabraňuje jeho nadměrnému růstu. Šetří tak i stále vzácnější vodu, protože zavlažuje pouze plochy, které to vyžadují. Tím může snížit spotřebu vody na zalévání až o 83 %. 

Energii na provoz získává ze slunce

Dalším přínosem multifunkčního robota je solární pohon. Energii na práci tak získává ze slunečních paprsků, čímž eliminuje produkci emisí. Za rok může svým provozem snížit spotřebu nafty až o 400 litrů. Multifunkční robot se navíc umí přizpůsobit konkrétním potřebám zemědělské půdy.

Je vybaven šestikloubou robotickou rukou, která si sama vyměňuje nástroje podle toho, jakou práci potřebuje zrovna vykonávat. Současně umí archivovat snímky rostlin, postupy a všechny další užitečné informace, které mohou zemědělci využít v dalším roce pro zefektivnění pěstování a obhospodařování půdy. Ovládat jej lze pohodlně na dálku pomocí mobilní nebo webové aplikace.

Info ikona
Roboton

Podpořte tento jedinečný projekt

Co je cílem projektu Roboton? Přinést výraznou úlevu do práce v zemědělství, snížit nutnost těžké lidské práce, spotřebu herbicidů i negativní dopad na obdělávanou půdu, kterou způsobují těžké zemědělské stroje. Pozitivním přínosem projektu je také podpora lokální běžné i BIO produkce a kultivace mikrobiálního života půdy.

Oslovil vás tento projekt? Podpořte jej v soutěži svým hlasem. Ten můžete zaregistrovat na webových stránkách soutěže E.ON Energy Globedo 20. srpna. Vyhlášení letošního ročníku soutěže se koná 31. srpna na Ekofestivalu v Brně. Absolutní vítěz soutěže vybraný z 6 finalistů si odnese odměnu v podobě 500 000 Kč, kterou může využít na další rozvoj svého projektu. Dobrou zprávou je, že odměny čekají i na další umístěné finalisty a zkrátka nepřijdou ani vylosovaní hlasující. Ti mohou získat let balónem, týdenní zapůjčení elektrovozu, dárkové karty HORNBACH nebo kuchařky Kitchenette od ambasadorky projektu Roboton Markéty Pavleje.

Info ikona
Roboton
Měření