Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Projekt Ekologická opatření v Botanické zahradě míří do finále: Zapojte se do hlasování v soutěži a podpořte životní prostředí

Info ikona
Magdaléna Chytrá a ambasador projektu Lukáš Hejlík

Že mají i malá ekologická opatření velký přínos pro přírodu i společnost? Právě o tom je přesvědčen projekt Ekologická opatření Botanické zahrady, za kterým stojí Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Ten se v letošním roce probojoval do finále 16. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Projekt Ekologická opatření v Botanické zahradě se snaží popularizovat jednoduché změny, o které se může pokusit každý z nás, a při tom pomáhat (nejen) životnímu prostředí. Chcete projekt podpořit? Dejte mu svůj hlas.

Promotion | 10. 07. 2024

Tuto soutěž každoročně pořádá společnost E.ON za účelem podpory přírody a ekologické udržitelnosti. Každý projekt, který se dostal do finále soutěže E.ON Energy Globe, získal ambasadora z řad českých osobností. Projekt Ekologická opatření v Botanické zahradě podporuje herec Lukáš Hejlík.

Projekt představuje 5 ekologických opatření s dlouhodobým efektem

I malé krůčky mají velký význam – právě to je jedna z hlavních zásad tohoto projektu. Vše začalo jednoduchou výměnou neúsporných žárovek za úsporné či zefektivněním třídění odpadu. Celá akce však rychle začala nabírat na obrátkách, a v současné době má na kontě realizaci dalších pěti ekologických opatření, kterými to však rozhodně nekončí. Společným cílem jednotlivých opatření je efektivní péče o zeleň i dřeviny a smysluplné využívání dešťové vody. Pojďme si je postupně představit.

Prvním opatřením bylo osázení zelené střechy na budově kolárny. K tomu byly použity lokální rostliny z blízkého lomu za účelem udržení stávajícího genofondu a předcházení rozvoje invazních a nepůvodních druhů, což je v současné době velké téma. Jaké jsou přínosy tohoto opatření? Zelená střecha kromě příjemného přírodního vzhledu pomáhá udržovat ve městě lepší klima.

To si ostatně kladou za cíl i další dvě opatření, která byla realizována v rámci tohoto projektu. Těmi jsou mozaiková seč trávníků s výsevem bylinných a poloparazitických druhů a také péče o staré vzrostlé dřeviny. Smyslem těchto realizací je kromě lepšího lokálního klimatu také ochlazení areálu v letních měsících a zvýšení biodiverzity i množství kvetoucích rostlin, což má za následek větší rozmanitost hmyzích druhů.

Dalším malým ekologickým krůčkem s pozitivními dopady na ekologii má přívod elektřiny k fontáně. Díky tomu lze zapojit čerpadlo, které snižuje spotřebu vody i finančních nákladů (až 38 000 Kč ročně). Zatím posledním opatřením je výstavba nádrže na zachytávání srážkové vody. Díky ní dochází k efektivní úspoře drahocenné vody. Využívání měkké dešťové vody má však současně pozitivní vliv na rostliny. Ty jsou zdravější, méně se potýkají se škůdci a není tak třeba přistupovat k radikálnímu řešení v podobě chemických postřiků.

Projekt Ekologická opatření v Botanické zahradě má tak řadu pozitivních dopadů – zlepšení klimatu ve městě, podporu rostlin, dřevin i hmyzu. Kromě toho jasně ukazuje, že pokud chceme přispět k ekologické stabilitě planety, nemusíme se hned pouštět do radikálních změn, na které nemáme prostředky ani energii. Často stačí postupovat v malých, ale smysluplných krůčcích, které snižují spotřebu energie i vody.

Info ikona
Botanická zahrada

Podpořte další rozvoj projektu

Hnízdění ptactva, netopýrů a kompostování. Tím projekt Ekologická opatření v Botanické zahradě rozhodně nekončí. Jaké jsou další plány iniciátorů projektu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně? Průběžně probíhá realizace v oblasti podpory hnízdění ptactva, netopýrů nebo hmyzích druhů. Projekt se zaměřuje také na kvalitní kompostování nebo výsadbu popínavých rostlin na fasádách budov, které zlepšují klima a zpříjemňují život ve městě.

Cílem projektu je také inspirovat a podpořit všechny občany, kterým záleží na ekologii. Prezentuje jednoduchá ekologická opatření, která může realizovat takřka každý – ať už na svém pracovišti, ve firmě, obci, ve které žije, nebo doma a na zahradě.

Zaujal vás tento projekt, který je mezi 6 vybranými finality letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe? Hlasujte až do 20. srpna na stránkách soutěže a podpořte tak jeho další smysluplný rozvoj. Finální vyhlášení vítěze proběhne 31. srpna na E.ON Ekofestivalu v Brně. Vítězný projekt získá od pořadatele E.ON 500 000 Kč na svůj další rozvoj.

Info ikona
Botanická zahrada
Měření