Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Děti pečující o přírodní lokality – hlasujte pro finální projekt v soutěži E.ON Energy Globe

Info ikona
Maxim Habanec, ambasador projektu a Dalibor Naar

V současné době si stále více uvědomujeme, jak důležité je učit a motivovat děti k péči o okolní přírodu. S touto myšlenkou dlouhodobě pracuje projekt Patronáty, za kterým stojí Junák - český skaut. Jejich hlavním cílem je motivovat děti a širokou laickou veřejnost k budování vztahu k okolní přírodě.

Promotion | 18. 07. 2024

Název projektu odkazuje na možnost převzít ze strany dětí patronát nad „svým“ jedinečným kouskem přírody, o který budou s láskou dlouhodobě pečovat. To vše pod odborným vedením, díky kterému se naučí řadu nových dovedností a lépe pochopí princip fungování přírody. Tento všeobecně prospěšný projekt v letošním roce postoupil do finále soutěže E.ON Energy Globe a jeho ambasadorem se stal skateboardista Maxim Habanec. O absolutním vítězi rozhoduje veřejnost – podpořte nyní projekt Patronáty svým hlasem i vy!

Výsadba stromů, odstraňování náletů i péče o tůně

Zajímá vás, jak funguje projekt Patronáty v praxi a jaké výsledky přináší? Na začátku se školní třída nebo dětský oddíl ponoří do objevování, prozkoumávání a poznávání vybrané lokality, o kterou začne pečovat. Smyslem projektu je vytvořit si silné pouto k vybrané lokalitě, kterou budou děti rády opakovaně navštěvovat. Na místo se vrací minimálně dvakrát ročně. Jejich péče pak spočívá v rozmanitých úkonech pod odborným vedením průvodce, jako je odstraňování invazních druhů, náletových dřevin, vysazování stromů, instalace ptačích budek nebo péče o mokřady a tůně, které napomáhají zadržovat vodu v krajině a zároveň poskytují prostor k žití pro mnoho živočichů.

Info ikona
Projekt Patronáty

Projekt Patronáty má pozitivní vliv na děti i životní prostředí

Přínos projektu má hned několik rovin – napomáhá zlepšit rozmanitost a stabilitu v krajině, zároveň však také díky odbornému přístupu děti vzdělává a pomáhá jim budovat vztah i respekt k přírodě. Průvodce dětem vysvětluje, jako opečovávaný biotop funguje a jaké přírodní hodnoty se v místě nacházejí. Komunikuje také se správcem dané přírodní oblasti a společně řeší, jak o lokalitu co nejlépe pečovat.

Pozitivem projektu je také přísun nadšených dobrovolníků, kteří pomohou s realizací potřebných úkonů a zároveň stráví příjemný čas na čerstvém vzduchu. Děti si protáhnou tělo, společně se zabaví, zároveň však získají nové poznatky a mají možnost objevovat fascinující svět přírody kolem nás. To vše je v současném světě všudypřítomných technologií a civilizačních chorob velice důležité pro jejich rozvoj. Péčí o přírodní lokality se děti učí trpělivosti a zjišťují, jak mohou svou vlastní aktivitou ovlivnit stav přírody, potažmo celého světa.

Info ikona
Projekt Patronáty

Chcete projekt Patronáty podpořit? Dejte mu svůj hlas

Projekt Patronáty úspěšně běží už 6 let. Za tu dobu se zapojilo více než 250 skupin dětí z celé České republiky. Protože každá lokalita je jiná a vyžaduje speciální péči, děti se věnují různorodým činnostem. Například v Ústeckém kraji vysázely stromy, v Jihočeském kraji se věnovaly vysévání travních směsí. V Libereckém kraji pečují o tůně, prameniště potoků i řek. V Mníšku pod Brdy děti instalovaly a budovaly úkryty a zimoviště pro drobné živočichy, hmyz nebo ptáky.

Podpořte další rozvoj tohoto prospěšného projektu i vy svým hlasem. Hlasovat můžete na webových stránkách soutěže E.ON Energy Globe až do 20. srpna. Zúčastnit se můžete také slavnostního vyhlášení, které se uskuteční 31. srpna na E.ON Ekofestivalu v Brně. Co si vítězný projekt odnese? Cenu 500 000 Kč od pořadatele soutěže na další rozvoj svého projektu, který prospívá přírodě i celé společnosti.

Info ikona
Dalibor Naar
Měření