Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Přes překážky s umělým koněm aneb Co je tak lákavého na hobby horsingu

Možná jste zaznamenali venku na hřištích, nebo na sociálních sítích, že spoustu dívek teď jezdí na umělých koních. Na některé lidi to působí trochu bizarním dojmem, pro mnoho dívek je to ale oblíbená sportovní aktivita. Tento koníček se nazývá hobby horsing a v České republice má dle odhadů desítky tisíc příznivkyň.

Tereza Čaladi | 27. 10. 2023

Každé období má nějaký fenomén pro děti. V 80. letech to byla céčka, koncem 90. let Pokémon kartičky, okolo roku 2000 beyblady a nyní to je hobby horsing.

Co přesně je hobby horsing?

Hobby horsing je napodobování jezdeckých disciplín s dřevěným koněm mezi nohama. Pochází z Finska, kde jej proslavil dokument tamější režisérky Selmy Vilhunenové, která byla nominována na Oscara, s názvem Hobbyhorse Revolution. Jedná se přitom o oficiální sport. Ve Finsku, kde je i díky zmíněnému dokumentu velmi oblíbený a je tu i největší členská základna pro hobby horsing, se každoročně konají národní šampionáty. Na nich startuje až 5 tisíc jezdců.

Jak takové závody vypadají? Hobby horsing převzal disciplíny od reálných koní, takže se soutěží v hlavních kategoriích, jako je parkur, drezura, dostih, skok mohutnosti nebo cross country. Nejedná se přitom zrovna o snadný sport, překážky na parkurové dráze, které dívky s koněm mezi nohami musejí překonat, sahají až do výšky 1,2 metru. Jedná se tak o kombinaci běhu a gymnastiky. Závody přitom obvykle pořádají jezdecké kluby, v nichž působí hobby horsing jako jedno z odvětvích, kterým se věnují.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Hobby horsing v České republice

Pár let již probíhají i závody v České republice, a to na různých místech. Zde se jich pravidelně účastní stovky dívek. Na mistrovství ČR, které se bude konat příští rok v rámci seriálu závodů Czech hobby horsing tour, je již kvalifikováno okolo 400 dívek. Pro kvalifikaci je přitom nutné, aby absolvovaly některý ze závodů v rámci série, které se konají v několika městech. Některé z nich se na závody připravují samy, jiné mají dokonce trenéry.

Pro ostatní lidi je to hodně bizarní, zvlášť když nás vidí poprvé,“ řekla AP News Taija Turkkiová, finská trenérka hobby horsingu z města Lappeenranta. „Myslí si totiž, že si my myslíme, že kůň je živý,“ dodala s tím, že to tak rozhodně není.

Co je na tomto sportu tak lákavé

Tento sport zaujal především dívky ve věku 10-18 let. Mnoho z nich se k hobby horsingu dostalo tak, že samy jezdily na koni a hobbíka (jak se umělým koním přezdívá) si pořídily jednoduše jako hračku. Jiné se mu věnují z toho důvodu, že sdílí lásku ke koním, ale jezdectví je poměrně nákladná záležitost. Hobby horsing je na druhou stranu jeden z ekonomicky nejpřístupnějších sportů, hobbík stojí okolo tisícovky, ale dá se sehnat i za pár stovek. Pokud k nim dívky nemají další doplňky (prodávají se i stáje na hobbíky, různé čabraky a deky), tak opravdu vychází celkem levně.

Vedle toho je tu sportovní faktor hobby horsingu. Rytmika, trénování skoků přes překážky a běh mezi nimi dívky opravdu baví.

A v neposlední řadě je důležité zmínit, že si tím vytváří poměrně silnou komunitu. Ačkoliv v hobby horsingu závodí v České republice okolo stovek dívek, Lenka Vincíko ze společnosti LarDen, která se zabývá výrobou koníků, odhaduje, že se mu u nás věnují desítky tisíc lidí, jak zmínila v rozhovoru pro Refresher.

Mohlo by se vám líbit

5 retro koníčků, které jsou zpátky v módě

Vzpomínáte si, kdy naposledy jste skládali puzzle? A našli byste na dně šuplíku obrázek, který jste před několika lety vybarvovali podle čísel? Vypadá to, že nejen tyto kratochvíle hlásí comeback! Pojďme tedy zavzpomínat na dobu, kdy jsme namísto sledování streamovacích platforem vyšívali, malovali a skládali.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?