Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Last minute tipy na dárky, které vyrobíte doma

Protekl vám adventní čas mezi prsty? Nestihly vám zásilkové služby doručit očekávaný balíček? Nebo jste během vánočního shonu zapomněli koupit dárek pro vzdálenou příbuznou? Ať tak či onak, nepropadejte panice! Existuje ještě několik typů dárků, které bez problému vyrobíte doslova za pět minut dvanáct.

Vybírání a následné pořizování vánočních dárků je pro jednoho několikaměsíční maraton a pro druhého záležitost jednoho týdne. Pokud patříte do druhé skupiny lidí, a nechali jste nakupování vánočních dárků na poslední chvíli, pak pro vás máme dobrou zprávu. S troškou šikovnosti a času totiž můžete některé dárky vyrobit v pohodlí domova. Do našeho last minute průvodce jsme navíc vybrali dárky, k jejichž výrobě nepotřebujete netradiční suroviny nebo pomůcky. Díky tomu můžete níže zmíněné produkty vyrobit i těsně před Štědrým dnem. Tak jdeme na to?

Voňavé mýdlo

Vyrobit klasické mýdlo od nuly je vyšší dívčí, která připomíná hodiny chemických laboratoří. Pokud jste se nenarodili s periodickou tabulkou prvků v ruce, pak si výrobu domácího mýdla můžete ulehčit. Bohatě postačí, když si k ruce vezmete mýdlovou hmotu (seženete ve výtvarných potřebách), případně olivové či marseillské mýdlo bez syntetických přísad. V prvním případě stačí, když mýdlovou hmotu rozpustíte v kastrůlku, a následně do ní nakapete aromatický olej či vsypete sušené okvětní lístky. Následně už stačí tekutinu přelít do nádoby vystlané pečícím papírem a zhruba na dvě hodiny položit do lednice.

Mohlo by se vám líbit

Nejen ponožky aneb Upleťte vánoční dárek, který zahřeje

marianne.cz

Na druhou stranu nic nebrání tomu, abyste mýdlo vyrobili z již hotového mýdla olivového nebo marseillského. Původní mýdlo nastrouhejte do kastrůlku, přidejte destilovanou vodu (350 ml destilované vody na 150 g mýdla) a zahřívejte tak dlouho, dokud se mýdlo nerozpustí. Dejte si pouze pozor na to, aby se mýdlo nezačalo vařit. Poté do směsi nakapejte aromatický olej a nalijte ji do plastové nádoby vyplněné pečícím papírem. Jakmile mýdlo začne tuhnout, přidejte několik kapek přírodní silice. Opět vložte do lednice a nechte alespoň dvě hodiny ztuhnout. Hotové mýdlo nakrájejte na plátky a vložte do celofánového pytlíčku, který můžete vánočně dozdobit.

Info ikona
Mýdlo

Vaječný likér

Ruku na srdce, nejlepší dárky jsou ty, které můžete okoštovat hned pod vánočním stromečkem. A přesně k těmto dárkům se řadí lahev domácího vaječného likéru. Dobrou zprávou navíc je, že ingredience na klasický vaječňák pravděpodobně máte ve spíži.

Smíchejte 1 l plnotučného mléka, 200 ml smetany, 300 g cukru krystal, 1 vanilku a 8 žloutků nad vodní lázní a nechte přivést k varu. Následně je důležité, aby tekutina zchladla. V dalším kroku přilijte 1 kondenzované mléko a ½ litru rumu. Vše společně promíchejte a nechte den na studeném místě. Vaječný likér následně přelijte do vánočních skleněných lahví a dozdobte jmenovkou nebo stuhou. Suma sumárum ideální dárek pro všechny, kteří nechtějí nad výrobou strávit hodiny a zároveň chtějí věnovat „praktický“ dar.

Info ikona
Likér

Domácí ghí

Sháníte dárek pro milovníka zdravého životního stylu? Zkuste mu připravit domácí přepuštěné máslo – ghí, na které nedá dopustit ajurvédská medicína ani současní odborníci na výživu. Ghí je totiž skvělým pomocníkem při smažené, neboť jeho stupeň přepalování je zhruba na 200 až 250°C. Dále je důležité poznamenat, že ghí obsahuje vitamíny A, B3, E, a zároveň mnoho důležitých minerálních látek.

Přepuštěné máslo připravovaly už naše prababičky, a tak je možné, že recept na jeho přípravu naleznete v rodinné kuchařce. Pokud si postupem nejste jistí, pak do hrnce nakrájejte klasické máslo a na středním plamenu ho nechte rozehřát. Jakmile máslo dosáhne bodu varu, ztlumte plamen a při teplotě zhruba 80°C nechte probublávat. Pěnu, kterou uvidíte na povrchu, odeberte a sledujte, zda se na dně kastrůlku tvoří usazenina z mléčné bílkoviny. Pokud ano, vypněte sporák a nechte ghí ještě chvilku odpočinout. Následně si vezměte čisté sklenice, do kterých ghí přes plátýnko přeceďte. Pak už stačí sklenice uzavřít a doporučit obdarovanému, aby ghí uskladňoval na studeném místě. Voilà, skvělý dárek, který v obchodě stojí nejméně sto korun, je na světě!

Info ikona
Ghí

Scrub na rty

Krásné a hebké rty k zulíbání? To není sen, nýbrž realita, kterou můžete někomu nadělit k Vánocům. Stačí, když se pustíte do výroby domácího scrubu na rty. Vezměte si 5 lžiček cukru krystal, ke kterým přidáte cca 20 kapek olivového oleje a 5 kapek esenciálního vonného oleje. Následně vše důkladně promíchejte tak, aby konzistence scrubu byla pevná, nikoliv olejovitá nebo suchá. Pak už stačí scrub umístit do malého a uzavíratelného kelímku. Obdarovaného nezapomeňte upozornit, aby scrub použil co nejdříve.  

Info ikona
Scrub
Mohlo by se vám líbit

Inspirace, jak netradičně a stylově zabalit vánoční dárky

marianne.cz

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo