Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vše, co musíte o Vespě vědět, než se definitivně zamilujete (do svobody)

Info ikona
Vespa

Loni oslavila už 75 let existence, a místo aby přebrala čestné místo mezi veterány, její prestiž a stylovost stoupá. Milují ji lidé všech věkových kategorií, vyhovuje mužům i ženám, intuitivně se řídí, a přitom vás dopraví, kam si jen budete přát… Vítejte ve snovém Vespa světě!

Promotion | 20. 06. 2022

Pokud jste beznadějnou milovnicí romantických filmů, určitě jste už několikrát za život zhlédla Prázdniny v Římě. V něm se neodotalená Audrey Hepburn v ulicích rozpáleného města prohání společně s Gregorym Peckem právě v sedle Vespy. A i když natáčení probíhalo v roce 1953 a film, byť výborný, dostal již před lety nálepku pro pamětníky, tempo tohohle dopravního prostředku, můžete obdivovat na silnicích dodnes. Čím je příběh Vespy delší, tím víc jde do módy.

Nesmrtelný příběh

Italská společnost Piaggio, pod kterou Vespa spadá, původně vyráběla lokomotivy, letadla a součástky do lodí. Až po druhé světové válce, při které dostala celá země pěkně zabrat, začalo její vedení uvažovat o tom, že svůj repertotár přece jen rozšíří. Silnice ale tehdy brázdily těžké motorky, a jeden z dědiců firmy Enrico Piaggio si představoval jen jednodušší skútr. „Sembra una vespa!“ vykřikl (což mimochodem v překladu znamená: „Podobá se vose“) ve chvíli, kdy spatřil první model. Italské označení pro dvoubarevný hmyz s pořádným žihadlem už v názvu značky zůstal (a je celkem trefný, co říkáte)? První Vespa tak oficiálně vyjela z továrny v roce 1946.

Info ikona
Vespa

Limitky ke zvláštním příležitostem

Postupně si získala srdce lidí po celém světě a stala se symbolem italského životního stylu a kultury. Zamilovali si ji úspěšní mladí, manažeři v oblecích i dynamické babičky. A není divu. Ve filozofii značky se odráží typicky italské La Dolce Vita: Láska k životu, ke svobodě, k tvůrčímu duchu, k individualitě i lidské pospolitosti. Z toho všeho tryská nespočet barevných možností a kombinací, které jsou k vidění dodnes. Každý rok Vespa přidává nové a nové varianty.

Před dvěma lety se například objevila jedna z nejoriginálnějších „limitek“ poslední doby – Vespa Primavera Sean Wotherspoon, která vznikla ve spolupráci s předním americkým designérem. V modelu dominuje až drze žlutá, červená a zelená barva. V roce 2021 tato italská značka spojila síly s módním domem Dior — a vznikl nejen stylově laděný skútr, ale i řada luxusních doplňků k němu (vše z toho je k mání doted).

Info ikona
Vespa Dior

A co si přichystala Vespa na letošek? Spolupráci s Justinem Bieberem, který se svojí vášní pro tuhle značku rozhodně netají. „Poprvé jsem jel na Vespě někde v Evropě, nejspíš v Londýně nebo v Paříži. Pamatuji si, že jsem viděl Vespu a řekl jsem si: Na takové se chci projet. A skvěle jsem se bavil, když mi vítr proudil ve vlasech. Byla to svoboda a zábava,“ vybavuje si zpěvák.

Tip: JUSTIN BIEBER x VESPA přichází na trh s klasickým motorem o objemu 125 cm3, který je přepracovaný dle nejnovějších ekologických norem. Svěží, mladistvé tvary stroje tvoří lehká a přesto funkční kapotáž, zatímco řídítka s nezaměnitelným evokativním obdélníkovým světlometem nesou plně barevný multifunkční TFT displej, který podporuje všechny funkce smartphonu. Exkluzivní limitovanou edici doplňuje i kolekce doplňků. Ta zahrnuje tašku, rukavice a bílou helmu s plameny, které zážitek z jízdy ještě víc zintenzivní.

Info ikona
Vespa

Nikdy není pozdě splnit si sen...

Už dlouho spíláte nad únavnými cestami autem, na kole se vám do víru dopravy úplně nechce, a nějaký kilometr to do práce přece jen máte? Neexistuje vhodnějšího prostředku (navíc kdy jindy s jeho pořízením koketovat než během letní sezony, kdy chcete trávit maximum času venku)? Pokud vám navíc není lhostejný dopad na životní prostředí,  potěší i fakt, že jízda na Vespě je mnohem ekologičtější než na kterémkoliv jiném dopravním prostředku (Vespa je menší a spotřeba paliva je tím pádem nižší a v nabídce má i ryze elektrické varianty.)

A jak se Vespa ovládá?

Jednoduše! Není potřeba řešit řazení, jak tomu je u klasických motorek, stačí prostě přidávat plyn, nebo brzdit. I proto pro jízdu na Vespě postačí řidičský průkaz skupiny B, a to až do kategorie objemu motoru 125 cm3. Váháte, protože jste dáma, a ta na skútr přece nesedá? O opaku vás můžou přesvědčit vespistky“, které vyjíždějí do ulic ve velkém stylu — s vlajícími sukněmi, helmami, které ladí s jejich skútrem nebo dokonale padnoucími outfity poskládaných z kousků, jak jinak než od značky Vespa. Klidně jejich sebejistotu okopírujte. Anebo si rovnou vzpomeňte na ikonický šarm a eleganci Audrey Hepburn a bez ostychu se jím inspirujte. Budete nadčasová a neuvěřitelně šik!

Info ikona
Vespa
Měření