Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

5 způsobů, které vedou ke zdravé a zářivé pleti

Už dávno odzvonilo časům, kdy si ženy myslely, že krása tkví ve vrstvě make-upu, umělých řasách a nánosu očních stínů. Aktuálně vládne světu přirozenost, se kterou jde ruku v ruce zdravá a zářivá pleť.

Zrádné sluneční paprsky

Jaro je tady a s ním přichází také intenzivnější sluneční paprsky. I když se rádi sluníme, neměli bychom zapomínat na to, že sluneční záření obsahuje ultrafialové (UV) světlo, které nejen způsobuje předčasné stárnutí pleti, ale také vede ke spálení pokožky. „Také mějte na paměti, že existuje silná souvislost mezi vystavením pleti UV záření a rakovinou kůže,“ upozorňuje dermatoložka Heidi Kong.

Pokud tedy nechcete riskovat své zdraví, a zároveň netoužíte po vrásčitém obličeji, pak nezapomeňte používat pleťový s SPF, a to i během dnů, které cíleně netrávíte na slunci. Také omezte pohyb na slunci v pozdních ranních a časných odpoledních hodinách, kdy je sluneční záření nejsilnější.

Mohlo by se vám líbit

Jasnější pleť aneb Kosmetické produkty s vitaminem C

Potřebujete vaši pleti dodat vzpruhu? Pak vyzkoušejte péči s vitamínem C! Ten ji rozjasní, sjednotí a omladí.
marianne.cz

Zákaz kouření

I když to kuřáci slyší neradi, kouření neprospívá nejen plicím, ale také naší kůži. Vše je dáno tím, že kouření zužuje drobné cévky, což snižuje průtok krve v pleti. Následně je pleť bledší, a zároveň chudší o kyslík a živiny. Kouření také poškozuje kolagen a elastin, tedy vlákna, která dodávají pokožce pevnost a pružnost. Možná by vás také nenapadlo, že opakující se výrazy obličeje, které člověk při kouření dělá (např. špulení rtů nebo mhouření očí), mohou taktéž přispět k tvorbě vrásek.

Jemné ošetření

Naší pleti může uškodit také každodenní péče. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy k pleti nepřistupujeme „v rukavičkách“. V první řadě si pamatujete, že horká voda a dlouhé sprchování odstraňuje mastnotu z pokožky. Omezte tedy čas koupele nebo sprchy a používejte raději teplou než horkou vodu. Zároveň vždy volte jemné sprchové gely nebo mýdla, u kterých budete mít jistotu, že vaši pleť zbytečně nevysuší.

Pečlivě přistupujte také k hydrataci pleti. Jak už bylo zmíněno, denní hydratační krém by měl obsahovat SPF, díky kterému budete mít jistotu, že sluneční paprsky nenadělají na vaší pleti neplechu.

Info ikona
Pleť

Zdravou stravou ku zdravé pleti

Jsme to, co jíme! A v případě pleti to platí dvojnásob. Odborníci se proto shodují, že pro zdraví naší pleti je prospěšné, aby strava obsahovala hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a libového masa. I když stále neexistují výzkumy, které by potvrdily přímou souvislost mezi vznikem akné a stravou, určitě se z preventivních důvodů vyplatí, když do své stravy zakomponujete potraviny bohaté na rybí tuk. Nezapomeňte ani na pravidelný přísun tekutin, díky kterým udržíte pokožku hydratovanou.

Život bez stresu

Kéž bychom se mohli jednou provždy rozloučit se stresem. Bohužel, realita všedních dnů je zcela rozličná, a tak se každý z nás sem tam musí vypořádat s náročnou situací. Přesto bychom měli o své duševní zdraví náležitě pečovat a dělat všechno proto, abychom se stresu co nejčastěji vyhnuli. V praxi to znamená, že bychom denně měli naspat nejméně sedm hodin spánku, zkrátit si seznam úkolů na to-do listu, věnovat se koníčkům a radovat se z maličkostí. Uvidíte, že tento zdravý životní styl se záhy promítne také na vaší pleti. 

Zdroj: newsinhealth.nih.gov

Mohlo by se vám líbit

Jak pečovat o svou pleť, když je vám 30+

Zatímco ve dvaceti si vaše pleť nevšimla ani toho, že jste usnula s make-upem, po třicítce už vám neodpustí ani drobné přešlápnutí. I proto se vyplatí, když nezanedbáte svou kosmetickou rutinu a naopak budete pleť rozmazlovat jako nikdy předtím.
marianne.cz

Související články

Krása
4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem

4 letní střihy ofin, které vládnou trendům 2024: Inspirujte se Pařížankami i retro stylem

Krása
Ani Francie ani neutrální barvy: Manikúru v létě 2024 ovládne velmi zábavný trend

Ani Francie ani neutrální barvy: Manikúru v létě 2024 ovládne velmi zábavný trend

Krása
Jak poznáte, že váš SPF krém opravdu funguje? Stačí se zaměřit na jeden faktor

Jak poznáte, že váš SPF krém opravdu funguje? Stačí se zaměřit na jeden faktor

Krása
Nejkrásnější pedikúra pro léto 2024: Barvy, které budou v sandálkách vypadat perfektně

Nejkrásnější pedikúra pro léto 2024: Barvy, které budou v sandálkách vypadat perfektně