Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Haute couture v kosmetice: Jaké jsou tipy špiček kosmetického byznysu?

Barbara Sturm, Maryam Zamani a Joanna Czech patří mezi špičky kosmetického byznysu a jejich klientkami jsou světové hvězdy. Kosmetická redaktorka Markéta Vörös pro Marianne zjistila, jaké jsou jejich tajné tipy.

Markéta Vörös | 13. 06. 2022

Barbara Sturm

Německá lékařka se proslavila krémem vyrobeným z krevní plazmy. 

Pamatujete se, jak Kim Kardashian postla v roce 2019 na Instagram fotku, kde měla obličej pokrytý krví? Tehdy se dočkala nelibých reakcí. Přitom se jednalo o vysoce funkční vampire facial, tedy ošetření vlastní krevní plazmou. Aplikovala jí ho německá lékařka Barbara Sturm, jejíž služby využívají i další příslušnice hvězdné elity – Kate Moss, Gillian Anderson či Oprah Winfrey, kterés za ní neváhají létat na kliniku do německého Düsseldorfu. Jaká byla její cesta na vrchol? 

„Moje babička byla lékárnice, vyráběla nám domácí léky, a maminka byla chemička. Naučily mě vlastnosti jednotlivých ingrediencí, základy bylinné medicíny i vědy,“ popisuje Barbara počátky své vášně pro kosmetiku. Po studiu medicíny a sportu však pracovala nejdříve v oboru protizánětlivé molekulární ortopedie, dokonce se stala součástí týmu, který vyvinul nejmodernější léčbu osteoartritidy. S nemocnými klouby pomohla i hvězdě basketbalu Kobemu Bryantovi. Postupně se ale posunula od ortopedie k estetice. 

Info ikona
Barbara Sturm

Terapie krví

Po své pacienty vytvořila v roce 2002 svůj první krém s názvem MC1 – předchůdce vampire facial. Obsahoval krevní plazmu klienta, a přestože stál 1400 dolarů, zájem o něj byl obrovský. „Rozhodla jsem se proto vytvořit ucelenou řadu péče o pleť, založenou na protizánětlivých přísadách a postavenou na vědeckých výzkumech. Výsledkem byla v roce 2014 řada molekulární kosmetiky,“ říká. Její hvězdnou ingrediencí však už není krev, ale rostlina šrucha zelná, jež má protizánětlivé a antioxidační účinky. Podporuje hojení ran a aktivaci enzymu telomerázy, který prodlužuje životnost buněk a zpomaluje stárnutí. Ostatně Barbara je živým důkazem, že její produkty fungují. Letos oslavila padesáté narozeniny a vypadá naprosto fantasticky. Několikrát týdně sportuje, každé ráno si aplikuje pleťovou masku a vyznává filozofii, že každá pleťová rutina by měla být jednoduchá, ale účinná.

Must have podle Barbary

Maryam Zamani

Mezi celebritami známá jako „The Eye Doctor“.

Maryam Zamani, původem z Íránu, patří mezi nejvyhledávanější okuplastické chirurgy na světě. Její kliniku na proslulé londýnské adrese Kings Road navštěvují celebrity i topmodelky. Do povědomí kosmetických nadšenců se ale dostala především díky své kosmetické značce MZ Skin. „Zpočátku to byla vášeň pro něco, co jsem chtěla vytvořit zejména pro sebe a své pacienty a co jsem na trhu nemohla najít – čisté, účinné formulace založené na vědeckých výzkumech a určené pro moderní ženu, která chce silnou, inteligentní péči o pleť s luxusním smyslovým zážitkem,“ prozrazuje Maryam.

Její produkty si oblíbili make-up artisti po celém světě. Používají je při přípravách hvězd na červený koberec i v backstage módních přehlídek. A má svou fanouškovskou základnu i mezi slavnými. MZ Skin používá Serena Williams, herečka Sonam Kapoor nebo zpěvačka Ellie Goulding

Operace úsměv

K plastické chirurgii se dostala poprvé v Thajsku, kde se jako studentka medicíny a dobrovolnice účastnila tzv. Operace Smile. „Do Thajska jsme jeli pomáhat dětem i dospělým s rozštěpem patra a rtů. Vrátila jsem se plná entuziasmu a nadšená z této specializace, která dokáže lidem změnit život,“ prozrazuje. Pak ale nastal čas rozhodnout se pro některou ze specializací. „O oftalmologii jsem vůbec nepřemýšlela, dokud mi tu myšlenku nevnukl kamarád, který studoval o rok výš. Cítila jsem, že tento obor a pak další specializace na okuloplastiku by mohly být přesně to, co by mě mohlo bavit. A měla jsem pravdu,“ dodává Maryam. 

Info ikona
Maryam Zamani

Malá tajemství

Úspěšná kariéra s sebou ovšem nese i oběti. Lékařka musí být schopna vyvážit čas mezi pacienty na klinice, vedením kosmetické značky a v neposlední řadě péčí o děti. „Mám to štěstí, že mám práci, kterou upřímně miluji. Být schopna pomáhat ostatním, aby se cítili lépe a sebevědoměji, je obohacující, ať už pomocí procedury na klinice nebo díky kosmetice MZ Skin. To ale znamená, že na sebe mám málo času. Ráda bych třeba pravidelně cvičila, ale do posilovny se dostanu až v noci, když děti spí,“ popisuje Maryam svůj život. 

Co si ale neodpustí, jsou malé domácí rituály. Miluje masáže a lymfatickou drenáž, protože dokážou zlepšit krevní oběh, a dokonce i náladu, a alespoň třikrát týdně používá masku s LED terapií. Nejraději má LightMAX Supercharged LED 2.0, jak jinak než od své vlastní značky. Nedá dopustit ani na kvalitní hydratační produkty a antioxidanty, jako je vitamin C, které by podle ní měly být součástí kosmetického režimu každého jedince. A který produkt je podle Maryam must-have? „Krém s SPF. Je to zásadní složka mé každodenní rutiny, která pomáhá předcházet předčasnému stárnutí a pigmentaci. Doporučuji všem svým klientům, aby krém s vysokým SPF používali pravidelně, zvláště pokud ve své péči používají aktivní složky, jako jsou retinoly nebo alfa-hydroxykyseliny,“ říká. A rada na závěr? „Úsměvem nic nezkazíte. Vše s ním najednou vypadá lépe.“ 

Must have podle Maryam

Joanna Czech

Expertka na neinvazivní formy omlazení, zejména liftingové masáže. 

Rodačku z polského města Olecka sleduji na sociálních sítích už pár let a kromě skvělých kosmetických tipů mě baví i její břitký smysl pro humor. Na žádost o rozhovor reagovala rychle, ale na odpovědi jsem si kvůli její extrémní vytíženosti musela pořádně počkat. Po covidové pauze se totiž Joanna opět rozjela za klienty do všech koutů světa a nedávno uspořádala v losangelském domě své přítelkyně Kathy Hilton (ano, matky Paris) křest své první kosmetické řady, kterou nazvala jednoduše The Kit. Kromě toho se v poslední době také stala ambasadorkou luxusní kosmetické značky Clé de Peau.

Původně chtěla být Joanna Czech lékařkou. „Když jsem ale neudělala zkoušku z fyziky na lékařské fakultě, přihlásila jsem se na kosmetickou školu. V Polsku je to náročný dvouletý program, kde se studuje všechno od biologie přes fyziologii až po psychologii. Nakonec to dopadlo dobře – dělám to, co miluji. I když mě dokáže naštvat, když se klienti nedostaví nebo setkání zruší na poslední chvíli,“ říká. Chvíli pracovala jako kosmetička v rodné zemi a v pětadvaceti letech se vydala na šestitýdenní výlet do Ameriky, který se protáhl na třicet let. A jak přišla ke svému zvláštnímu příjmení Czech? „To jsem si ponechala po svém prvním manželovi, nejedná se o pseudonym,“ prozrazuje Joanna. 

Info ikona
Joanna Czech

4 pilíře krásy

Joanna je velkou propagátorkou suchého kartáčování těla, pravidelných liftingových masážípoužívání hi-tech přístrojů v kosmetice. Kromě rodiny Hiltonů se do její péče pravidelně svěřují velké hvězdy showbyznysu. Patří mezi ně Cate Blanchett, manželé Hailey a Justin Bieberovi, Jennifer AnistonKim Kardashian. Možná vás napadá stejně jako mě, jaký je to pocit, starat se o pleť slavné osobnosti? Mít k ní tak blízko? „Opravdu se na své klienty z řad celebrit nedívám jinak než na ostatní klienty. Chovám se pořád stejně, i konverzace s nimi jsou podobné jako s kýmkoli jiným. Neexistují žádná zakázaná témata, ale respektuji soukromí a osobní údaje, ty zásadně s nikým nesdílím,“ říká Joanna. A když už se naskytla příležitost, dotázala jsem se na osvědčené tipy, které doporučuje nejen svým slavným klientům. „Je to jednoduché, ale rozdělila bych to do několika bodů: 1. Neexistují žádná rychlá řešení. O pleť se musíte denně starat pomocí správných produktů, které doporučí odborník. Klíčová je konzistence. 2. Nevynechávejte noční rutinu. Produkty jsou až o 60 % účinnější, když je tělo v klidu. 3. Nezapomínejte na krk, dekolt a ruce. Mají méně mazových žláz, a tak stárnou rychleji. 4. Váš životní styl tvoří 70 procent zdraví vaší pokožky, “ říká na závěr

Must have Joanny
Mohlo by se vám líbit

Jednorázové masky pod oči pomůžou od otoků i tmavých kruhů

Ať už jste aktivním uživatelem sociálních sítí, nebo s nadšením čtete kosmetické články, jistě vaší pozornosti neunikly tzv. eye patches, jednorázové masky pod oči, které slibují téměř nemožné. Jak to ale s maskami pod oči doopravdy je? A stojí za to, abyste jim vyhradily místo na své kosmetické poličce?
marianne.cz

Zdroj: Barbara Sturm, Maryam Zamani a Joanna Czech

Související články

Krása
Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Krása
Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy

Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy

Krása
Návrat k přirozenosti: Proč si ženy nechávají odstranit estetické úpravy?

Návrat k přirozenosti: Proč si ženy nechávají odstranit estetické úpravy?

Krása
Redakce testuje: Nejlepší pleťová séra, která vám během pár dní omladí pleť

Redakce testuje: Nejlepší pleťová séra, která vám během pár dní omladí pleť