Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Kapka blaha: Nejlepší oleje, které budou hýčkat vaši pleť i vlasy

Všednodenní rutinu promění v luxusní zážitek a vaši pokožku i vlasy v hebký samet. Najděte si ty nejlepší oleje, které vás budou hýčkat nejen v zimních měsících, a my vás naučíme, jak je správně používat.

Karolína Demelová | 8. 03. 2023

Dvě tři kapky zahřáté v dlaních, které pak lehce přitisknete k obličeji, zhluboka se nadechnete a nasajete uklidňující vůni. Jemná masáž bříšky prstů, které do pleti olej pomalu vpracovávají a zároveň uvolňují napětí. Pro používání kosmetických olejů najdete nespočet racionálních důvodů: pokožka bude vyživenější, hebčí, zářivější a celkově bude vypadat zdravěji a spokojeněji. Do uspěchané každodennosti ale taky vnesou hluboký smyslový zážitek. Kdy jste se naposledy vědomě dotýkaly své kůže a plně si uvědomovaly její teplotu, texturu, rozdílnou tloušťku a to, jak se chová při změnách tlaku nebo směru tahů?

Úplně pro každou

Byly tady hodně dávno před tím, než se povedlo vyrobit první krém. Ustály všechny vlny trendů, včetně toho, který z nich v rámci „oil-free“ mánie udělal na čas téměř vyvrhele. A není potřeba křišťálové koule ke konstatování, že kosmetické oleje tu taky ještě hodně dlouho budou. Pokud jste z nějakého důvodu ještě nepřišly olejům na chuť nebo je kdysi po špatné zkušenosti zavrhly, rozhodně se vyplatí dát jim (znovu) šanci. Možná je obloukem obcházíte proto, že se vám při pohledu na lahvičku oleje v hlavě rozbliká varování typu: Jsou moc mastné! Ucpávají póry! Nehodí se na problematickou nebo citlivou pokožku! Zatíží vlasy! Podobných předsudků koluje spousta, jejich kořeny ovšem většinou tkví buď ve špatném výběru, nebo způsobu používání.

Olejů je totiž nespočet typů: od jednoduchých rostlinných jednodruhových, jako je například arganový, mandlový nebo jojobový, až po promyšleně namíchané směsi mnoha různých druhů olejů a dalších aktivních látek, které cílí třeba na zpevnění, rozjasnění a regeneraci, ale i předcházení zánětlivých procesů. Stejně jako u pleťového krému i tady je potřeba vybírat podle typu pokožky a jejích aktuálních potřeb – pamatujte, že co vyhovuje vaší kamarádce, nemusí sednout vám.

Co se týče pocitu „mastnoty“, i v tom se oleje hodně liší. Například avokádový nebo makadamiový jsou hutnější a výživnější, takže je ocení spíš sušší a zralá pleť, zatímco třeba oblíbený skvalen můžou bez obav používat úplně všechny ženy, i ty s pletí smíšenou nebo mastnou. Často se také setkáte s takzvanými suchými oleji, a to především v kategorii tělových, vlasových nebo multifunkčních. Zjednodušeně řečeno, suché oleje působí lehčím dojmem a snadněji se vstřebávají, protože mají menší viskozitu – jsou tak ideální pro ty, které se bojí pocitu ulepenosti. V každém případě je ale třeba mít na paměti, že olej není krém a stačí ho výrazně menší množství – na celý obličej i krk klidně jen dvě tři kapky. Že jste to přehnaly, poznáte snadno, olej se nebude chtít do pokožky vstřebat a místo zdravého jasu bude kůže vypadat… inu, umaštěně.

Mohlo by se vám líbit

Průvodce retinoidy pro začátečnice

Retinoidy coby téměř zázračná anti-aging ingredience jsou opěvované už dost dlouho – a právem. Jestli jste jejich účinky ještě nevyzkoušely na vlastní kůži, máme pro vás pár praktických tipů i výběr těch nejlepších přípravků pro začátečnice.
marianne.cz

Napřed navlhčit

S tím, abyste tohle relativně malé množství snadněji vpracovaly do pokožky, výrazně pomůže vlhkost. Další často opomíjenou zásadou pro používání olejů je totiž to, že by se měly vždy aplikovat na navlhčenou kůži – prsty pak po ní budou krásně klouzat a olej do ní skutečně zapracují. Může to být obyčejná voda, zejména pleť obličeje ale ještě víc ocení vodu termální nebo květinovou. Když si v téhle fázi vezmete na pomoc roller nebo kámen gua sha, bude masáž ještě účinnější a příjemnější.

Ideální čas na promazání celého těla výživným olejem je večer po uvolňující koupeli, kdy je kůže ještě trochu vlhká a vy máte dost času vmasírovat do ní olej a nechat ho vstřebat. Patříte-li mezi lidi, kteří mají vyloženě averzi k jakémukoli natírání těla, vyzkoušejte aspoň oleje koupelové – stačí ho trochu přidat do teplé vody a nechat jím hýčkat pokožku i smysly.

Stejný princip platí i pro většinu vlasových olejů: doporučuje se nanášet je do umytých a ještě trochu vlhkých vlasů. Některými ale můžete bez problémů uhladit i vlasy suché – vždy se řiďte doporučením konkrétního výrobce a také potřebami svých vlasů. Každopádně ho ale použijte jen malé množství a pouze do délek a konců, abyste vlasy zbytečně nezatížily a neskončily s akutní potřebou si hřívu znovu umýt.

Mohlo by se vám líbit

Jak docílit hustého obočí a dlouhých řas?

Obočí, které se stále ještě nevzpamatovalo z dávných drastických zásahů pinzetou, nebo prořídlé řasy trápí nejednu z nás. Naštěstí jsou tu séra plná aktivních látek, která pomůžou škody napravit.
marianne.cz

Experimentujte

Byť toho oleje umí opravdu hodně, jednu věc – navzdory častým proklamacím – nedokážou: hydratovat. Sebelepší a sebedražší olej totiž nedodá sám o sobě pleti vláhu, zato ji v ní ale dokáže perfektně uzamknout a zabránit jejímu unikání. Poučení? Své pleťové sérum s kyselinou hyaluronovou rozhodně neodkládejte, budete ho potřebovat. A nejspíš i pleťový krém, i když pro některé jsou oleje jeho dostatečnou náhradou (třeba aspoň na noc).

I když byste pár základních pravidel dodržovat měly, určitě to neznamená, že je zakázáno s oleji experimentovat – naopak! Každá žena by si měla najít svůj vlastní způsob, který je jí nejpříjemnější a přináší nejlepší výsledky. Jak už jsem zmiňovala, někomu oleje zcela nahradí pleťový či tělový krém, jiným ale vyhovuje nanést ještě vrstvu krému na olej, nebo naopak pod něj.

Skvělý způsob, jak se s oleji skamarádit, je mixování. Smíchejte kapku oleje s pumpičkou svého oblíbeného pleťového či tělového krému a voilà – na světě je jeho výživnější varianta. Což se hodí obzvlášť teď v zimě. Anebo vyzkoušejte trik s přidáním maličké kapky oleje do make-upu: zesílíte tím jeho rozjasňující účinek a vyjdete vstříc suché pleti, po níž bude při aplikaci snáz klouzat. Kapku vlasového (nebo i jiného) oleje můžete přimíchat třeba do bezoplachového kondicionéru, máte-li pocit, že jsou délky a konce vlasů suché, krepaté nebo bez lesku. Zkrátka, neostýchejte se experimentovat!

Jaký olej zvolit?
Mohlo by se vám líbit

Italský bob: Účes, který si pohrává s délkou i texturou vlasů

„Mně se líbí Bob, a hlavo moudrá zlob se, zlob.“ Písnička od Yvonne Přenosilové funguje i v momentě, kdy jméno Bob vyměníme za název účesu. Krátký účes zvaný bob, který je obvykle střižen v úrovni čelisti, případně těsně nad rameny, je na vrcholu popularity. A tak není divu, že se o pozornost hlásí i jeho různorodí sourozenci, například italský bob.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce