Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Kosmetické produkty z dýně: Snižují produkci mazu, redukují vrásky a mají exfoliační účinky

K podzimu neodmyslitelně patří dýně! Někdo si vychutnává dýňovou polévku, jiný dává přednost dýňovému latté. V posledních letech si ale dýně začal všímat i kosmetický průmysl, který (znovu)objevil její blahodárné složení.

Mysleli jste si, že dýně je výborná jenom k vnitřnímu užití? Z omylu vás vyvedou kosmetické značky, které čím dál tím častěji vytváří své produkty právě z dýně. Není divu, oranžová zelenina v sobě skrývá vitamíny A, B2 nebo C, a také je bohatá na minerální látky, jako je draslík, hořčík a zinek. „Vitamíny A a C napomáhají tomu, aby pokožka nebyla poškozena volnými radikály, a zároveň zvyšují produkci kolagenu. Zinek v dýňových semínkách je zase dobrý na akné, neboť pomáhá snižovat produkci mazu,“ říká dermatoložka Patricia Wexler.

Mohlo by se vám líbit

Kosmetika bez vody: Trend, nebo budoucnost?

Schválně si přečtete složení svých oblíbených kosmetických produktů. Ve výčtu ingrediencí najdete na prvním místě vodu. Ale možná to bude brzy minulost. Trend kosmetiky bez vody pleti sluší, a navíc nabízí ekologický benefit jako bonus.
marianne.cz

Ideální pro citlivou pokožku

Kosmetický průmysl vynáší dýni na piedestal také díky dýňovým enzymům, které mají skvělé exfoliační účinky. „Dýňové enzymy nabízí mnohem šetrnější alternativu k tradičním metodám exfolizace – scrubnům nebo kyselinám,“ tvrdí kosmetička Kate Bancroft a dodává, že kosmetika z dýně je ideální pro všechny, kteří mají citlivou pokožku, a tudíž jsou pro ně kyseliny AHA a BHA nevhodné. A tím výčet benefitů rozhodně nekončí. „Další výhodou dýně je, že obsahuje beta-karoten, derivát vitamínu A, který redukuje vrásky, pomáhá odstraňovat hnědé skvrny a může pomoci zvrátit poškození UV zářením,“ říká dermatoložka Lily Talakoub.

Info ikona
Dýně

Domácí kosmetika z dýně

V současné době naleznete v drogeriích a parfumériích nespočet kosmetických produktů, ve kterých hraje dýně prim. Na druhou stranu nic nebrání tomu, abyste si kosmetiku z dýně vytvořili v pohodlí domova. Začít můžete dýňovou pleťovou maskou, kterou připravíte tak, že smícháte 1/4 šálku rozmixované dýně s půlkou lžičky kurkumy a lžičkou manukového medu. Následně už stačí nanést tenkou vrstvu masky na obličej a po pěti minutách opláchnout.

Za zmínku stojí také dýňový peeling, který vytvoříte z 1/4 šálku rozmixované dýně, 1 polévkové lžíce mletého lněného semínka, 1/4 šálku bentonitového jílu a 1/4 šálku heřmánkového čaje. Jakmile ingredience smícháte dohromady, naneste silnou vrstvu na obličej a zhruba minutu krouživými pohyby masírujte pokožku. Poté obličej opláchněte.

Mohlo by se vám líbit

Kdopak by se kyselin bál aneb Jak v kosmetické rutině pracovat s kyselinami

Spojení slov kyselina a kosmetická rutina zní děsivě. Pokud ale sáhnete po správných kyselinách, konkrétně po alfa-hydroxykyselinách (AHA) či beta-hydroxykyselinách (BHA), pak vám pleť poděkuje a bohatě se vám odmění.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Jak se namalovat v létě: Vyzkoušejte 5 typů zábavného líčení, které vás rozzáří

Krása
Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Mikádo je hitem léta 2024. Vytvořte si z něj 3 snadné účesy, které sluší ženám ve 30 i 50

Krása
Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Toužíte po dokonale oholených nohách? Možná děláte jednu zásadní chybu

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny