Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Kdopak by se kyselin bál aneb Jak v kosmetické rutině pracovat s kyselinami

Info ikona
Serum

Spojení slov kyselina a kosmetická rutina zní děsivě. Pokud ale sáhnete po správných kyselinách, konkrétně po alfa-hydroxykyselinách (AHA) či beta-hydroxykyselinách (BHA), pak vám pleť poděkuje a bohatě se vám odmění.

Většina z nás má na kosmetické poličce krém, který v sobě ukrývá kyselinu hyaluronovou. Neměly bychom ale opomenout na další důležité kyseliny, které dokážou s naší pletí hotové zázraky. V posledních letech se o slovo hlásí především alfa-hydroxykyseliny (AHA), povětšinou v podobě kyseliny glykolové, a beta-hydroxykyseliny (BHA), jako je kyselina salicylová. V tomto ohledu ale nestačí sáhnout po prvním produktu, na kterém bude označení AHA nebo BHA. Naopak je důležité proniknout do tajů kyselin a zjistit, jak je správně aplikovat.

Mohlo by se vám líbit

AHA vs. BHA

„Alfa-hydroxykyseliny, jako je kyselina glykolová, jsou rozpustné ve vodě, což je pro nás výhodné, protože naše pokožka je složena převážně z molekul vody. AHA fungují tak, že odstraňují odumřelé kožní buňky,“ vysvětluje lékařka Bibi Maryam Ghalaie. Zároveň AHA podporují produkci kolagenu, dokážou si poradit s pigmentovými skvrnami a projasňují pokožku. „Většina typů pokožky snáší alfa-hydroxykyseliny dobře. Pokud ale trpíte velmi citlivou pokožkou, pak doporučuji, abyste se před prvním použitím poradily se svým dermatologem,“ radí lékařka a dodává, že pro lidi s citlivější pletí je vhodná kyselina mléčná, což je jemnější druh AHA.

Naopak beta-hydroxykyseliny jsou rozpustné v tucích, díky čemuž pronikají hlouběji do pórů, napomáhají v boji s černými tečkami a vynikají svými protizánětlivými účinky. Poslední bod ocení ženy, které dlouhodobě mají problém s akné. „BHA pronikají mnohem hlouběji do pórů. Jsou tedy vhodné pro mastnou pleť a pleť náchylnou k akné. Obzvláště kyselina salicylová uklidňuje začervenalou pokožku a dokáže pleť rozjasnit,“ vysvětluje Ghalaie.

Info ikona
Serum

Silná dvojka

Mnozí se domnívají, že není vhodné používat kosmetické produkty s AHA a BHA zároveň. V tomto případě je ale opak pravdou. „AHA a BHA určitě lze kombinovat. Například, pokud máte mastnou pleť, můžete použít čistící přípravek na bázi kyseliny salicylové, a následně tonikum s kyselinou glykolovou. Pokud kyseliny chcete použít naráz, pak byste BHA měly nanášet na mastnější oblasti, jako je T-zóna, a AHA na zbylé části obličeje,“ říká lékařka. V případě, že s kyselinami „začínáte“ a bojíte se podráždění, pak AHA a BHA aplikujte v různou denní dobu. „V tomto ohledu doporučuji, abyste BHA používaly ráno a AHA při večerní kosmetické rutině,“ dodává.

Ať už vás zaujaly alfa-hydroxykyseliny nebo beta-hydroxykyseliny, rozhodně byste to s jejich používáním neměly přehánět. V ideálním případě sáhněte po produktech s nízkou koncentrací dané kyseliny. Ničemu nebrání, abyste v počátcích používaly produkt s koncentrací dvou procent. Stejně tak se vyplatí, když na začátku nebudete produkty s kyselinami používat každý den. Myslete také na to, že každá pleť je jiná. To, co vyhovuje vaší kamarádce nebo kosmetičce, nemusí vyhovovat vám. Pokud byste po aplikaci kyseliny cítila nepříjemné štípání, raději kyselinu ihned smyjte z obličeje vlažnou vodou.

Mohlo by se vám líbit