Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Odhalování kůže u vody je skandál: Před 78 lety se zrodily první bikiny. Znáte jejich historii?

Bikiny dnes platí za naprosto pevnou součást letní plážové módy. Věděla jste ale, že v minulosti byly považovány za něco zcela skandálního? První model spatřil světlo světa 5. července 1946. Pojďme si tedy při příležitosti 78. výročí připomenout spletitou cestu dvoudílných plavek – od prvních návrhů, které jsou překvapivě spjaté s poválečným testováním atomových bomb, až po dnešní módní trendy.

Historie plavek: Od antického sportu po poprask ve 20. století

Přestože se bikiny objevily na scéně až ve 20. století, jejich předchůdce lze vysledovat až do starověkého Řecka a Říma. Fresky z této doby zobrazují ženy ve dvoudílném oblečení, které by se dalo považovat za primitivní formu dnešních bikin. Tyto ženy byly často zobrazovány při sportovních aktivitách, což naznačuje, že dvoudílné sety neplnily pouze estetickou funkci, nýbrž i tu praktickou.

Mohlo by se vám líbit

Must-have plavky letošního léta: Všechny pláže letos ovládne jeden vzor

Zdá se vám, že je vaše sbírka plavek trochu nudná a chtělo by ji oživit? Letošní trendy jdou tomuto nápadu naproti – plážovou módu totiž naplno ovládne leopardí vzor, který hlásí velký comeback. Nebojte se trochu odvázat a pořiďte si také jeden zvířecí model.
marianne.cz

S dvoudílnými plavkami začal už na počátku 30. let experimentovat Jacques Heim, který představil rozverný volánkový model. Bohužel se ovšem netrefil do chuti tehdejších žen, které na odhalování kůže nebyly ještě připravené. S druhým pokusem přišel v roce 1946, kdy svůj model pojmenoval Atome a plavky inzeroval jako „nejmenší koupací oděv na světě“.

Do hry ale záhy vstoupil stavební inženýr Louis Réard, který po své matce zdědil podnik se spodním prádlem. Dne 5. července 1946 pak s pomocí modelky Micheline Bernardini představil na plovárně v Paříži klasické trojúhelníkové bikiny s tenkými šňůrkami. Réard pojmenoval svůj odvážný nový kousek po atolu Bikini v Tichém oceánu, kde v té době probíhaly testy atomových bomb. Je zajímavé, že odkaz na atomové bomby nesl i původní Heimův model, jenž ale dosti neprávem nakonec zůstal v zapomnění. Réardův název měl symbolizovat doslova explozivní ohlas, který očekával, že plavky ve světě módy i společnosti jako takové vyvolají.

Mohlo by se vám líbit

5 trendy plavek, které by vám v létě 2024 neměly chybět na dovolené: Letí elegantní retro i zvířecí vzory

Předposlední červnový týden nám díky vyšším teplotám dává jasný vzkaz: léto je oficiálně tady. A jelikož se blíží hlavní dovolenková sezóna, je na čase si představit pětici hlavních trendů, které letos nejvíce ovlivní podobu plavek. Které se stanou vaším favoritem a brzy si je zabalíte do kufru?
marianne.cz

Jeho úsudek byl nakonec pravdivý, i když byl opředen mnoha negativními konotacemi. Bikiny totiž okamžitě vzedmuly obrovskou vlnu kontroverze. Lidé je považovali za příliš odvážné, neboť na tehdejší poměry ukazovaly až moc ženské kůže. Ve Španělsku a Itálii byly dokonce zprvu zakázány. Ovšem i negativní dopad lze považovat za úspěšný dopad. Díky vlně nevole se z dvoudílných plavek brzy stala senzace, po které začala toužit řada žen. V 50. letech se hvězdy jako Brigitte Bardot nebo Marilyn Monroe začaly v hojné míře objevovat v bikinách ve filmech a na plážích, čímž postupně začaly měnit módní názor společnosti.

60. a 70. léta: Plavky jako symbol ženské emancipace

Bikiny zaznamenaly obrovský rozmach především v 60. a 70. letech. Staly se jedním ze symbolů sexuální revoluce a jedné z vln ženské emancipace. Písně jako Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini od Briana Hylanda přispěly k jejich popularitě, zatímco módní ikony jako Ursula Andress ve filmu "Dr. No" (1962) potvrdily jejich místo v popkultuře.

Mohlo by se vám líbit

GLOSA: O feministkách, které mají rády muže...protože ty, co je nenávidí, nejsou skutečnými feministkami

…dobře nemusí je mít zrovna rády, ale alespoň je respektovat a podporovat stejně jako ženy.
marianne.cz

Trendy bikiny: Cesta k větší diverzitě i přijetí svého těla

Dnes bikiny rok od roku seženeme v nepřeberném množství stylů a střihů. Od ryze sportovních modelů po designové kousky ve stylu tichého luxusu, který v posledních dvou letech zamával trendy, se bikiny staly nezbytnou součástí letního šatníku téměř každé ženy. Módní návrháři plavky neustále inovují a přicházejí s novými nápady, které reflektují aktuální trendy a podporují důležitou módní diverzitu, jež respektuje různé tvary a velikosti ženského těla. Tato tendence mimochodem dokonale ukazuje, jak se bikiny proměnily z kousku, který vyvolával negativní poprask, v prostředek, díky němuž se ženy učí přijímat své tělo i svou ženskost vyjádřenou skrze módu.

Galerie: Bikiny slaví 78. narozeniny. Připomeňte si jejich historii a slavné ženy, které je zpopularizovaly
Zdroj článku

Související články

Móda
Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Móda
Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Trendy doplňky pro léto 2024: 4 módní detaily, které vám vylepší i ten nejjednodušší outfit

Móda
V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

Móda
Do parného horka i do klimatizace: 3 outfity, které jsou vhodné ven i do kanceláře

Do parného horka i do klimatizace: 3 outfity, které jsou vhodné ven i do kanceláře