Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Šaty dělají člověka aneb 5 tipů, jak najít svůj styl

Info ikona
Žena před zrcadlem

Na tom, co lidé nosí, záleží. Mnohdy se od toho totiž odvíjí, že se následně cítí dobře. Důkazem toho je takzvané dopaminové oblékání neboli to, že když se oblékneme do něčeho, co se nám líbí a zároveň se v tom cítíme komfortně, zvedá se hladina našeho dopaminu, jemuž se přezdívá i hormon štěstí. Když se naopak oblékneme do outfitu, kterým si nejsme jistí, hladina dopaminu klesá a s ní i naše sebevědomí. Tento fenomén popsala v srpnové Marianne naše módní redaktorka. A něco na tom bude. Z toho důvodu je dobré znát svůj styl.

Tereza Čaladi | 24. 08. 2023

Hledání „toho svého“ není snadné. Já si doteď pamatuji, že jsme s mamkou vedly v mém dětství hned několik hádek o tom, kolik barev je moc barev a kolik tak akorát. Mamka byla pro barvy. Můj šatník dnes vypadá jako ten Wednesday Addams. Skládá se tedy převážně z bílé a černé s trochou zelené a růžové. Měly jsme každá totiž jiný styl. Ani jeden nebyl dobrý, nebo špatný. Jen styl dvou odlišných lidí.

V průběhu mého dospívání se můj styl také několikrát proměnil podle toho, co se zrovna nosilo (jak už to u puberťáků bývá). Tehdy tedy zahrnoval džínové bundy, šátky ve vlasech a i například bokovky. A na některé věci nedám dopustit dodnes – například na džínovou bunduAle je dobré nosit to, co vás dělá vámi, a nejen to, co je zrovna v kurzu.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů, jak najít svůj styl

Rozhodně neříkáme, že byste neměli sledovat současné módní trendy. My je zbožňujeme! Mně osobně se extrémně zamlouvá návrat áčkových midi sukní nebo nošení lnu po celé léto. Ale člověk by si je vždy měl stylizovat tak, aby i v nich zůstal sám sebou. A samozřejmě by je neměl nosit, pokud se mu nelíbí. Zde je několik tipů, které vám pomohou odhalit, v čem se budete cítit dobře:

1. Začněte pomalu a zhodnoťte oblečení, které momentálně denně nosíte

Říká se, že by člověk měl při třídění šatníku vyhodit (či lépe darovat) to, co na sobě neměl rok. Podle nás by si měl spíš vyzkoušet, v jakém oblečení se cítí dobře a vyřadit to, ve kterém ne. Zároveň může přitom začít uvažovat nad tím, v čem by se dobře cítil, co by se mu na něm líbilo.

2. Inspirujte se

V dnešní době existuje spousty platforem, kde se můžete inspirovat. Influencery na Instagramu počínaje, módou ze Sexu ve městě (a jeho pokračování) pokračujíce a konče tím, co vidíte kolem sebe. Sledujte, co se vám líbí a o čem si dokážete představit, že zařadíte do svého šatníku.

3. Věnujte den prohlížení oblečení, ale zatím si nic nekupujte

Tento bod souvisí s předchozím. Vlastně ho tak trochu realizuje. To, co jste někdy viděli a líbilo se vám, zkuste vyhledat. V obchodech, nebo na e-shopech. Ale dejte si alespoň den, ne-li týden, na rozmyšlenou. Při návratu domů (pokud jste vyrazili do kamenného obchodu) si zkuste v hlavě vizualizovat, k čemu byste si daný kousek vzali a zda o něj skutečně stojíte. Pokud to tak budete cítit i po delší odmlce, kupte si ho a začínáte budovat svůj styl.

4. Pomozte si metodou tří slov

Metodu tří slov vytvořila módní stylistka Allison Bornstein z New Yorku. Zní následovně: identifikujte váš osobní styl pomocí tří přídavných jmen. Možná je váš styl cool, elegantní a pohodlný, nebo je možná barevný, klasický a odvážnýMetoda tří slov vám může pomoci zjistit:

  • Styl, který aktuálně máte

  • Styl, který chcete mít

Až budete mít svá tři slova, zeptejte se sami sebe, jestli se do nich hodí nové kousky, které si koupíte. Samozřejmě nemusí vždy sedět (pokud je jedno z vašich slov barevné, neznamená to, že si na sebe nemáte už nikdy vzít nic neutrálního), ale pomůže vám to nasměrovat vás ke kouskům, které nosíte nejraději. .

5. Vykročte ze své komfortní zóny

Tento poslední bod je tím nejdůležitějším. Zkrátka zkoušejte! Může vás lákat něco, o čem máte pocit, že je to na vás příliš odvážné, ale když si daný kousek vyzkoušíte, zjistíte, že se v něm cítíte dobře. Může jít o výrazné růžové sako, volné kalhoty, nebo kratší top. Jednoduše experimentujte. V módě se zábavě meze nekladou a je to nejlepší způsob, jak zjistit, co je skutečně váš styl.

Inspirujte se při hledání svého stylu
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku