Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Seriál Zlatá labuť končí, ikonická móda zůstává. Inspirujte se úžasnými modely Ireny Maškové či Toni Adamové. Poradíme, jak na to

Seriál Zlatá labuť si získal spoustu fanoušků, ve čtvrtek 6. června tak jistě mnoho diváků zatlačilo slzu dojetí, úlevy, ale i smutku, že oblíbený seriál končí. Popularitu si série nezískala jen dějem, vyvolanými emocemi a hereckými výkony, ale také módou, která se vyzdvihuje již od prvních dílů. Pojďte se inspirovat okouzlujícími modely Ireny Maškové, Toni Adamové a dalších. Prvky z jejich modelů totiž můžete nosit i dnes.

Irena Mašková se stala hvězdou a módní ikonou Zlaté labutě 

Když se seriál Zlatá labuť poprvé objevil na televizních obrazovkách, bylo jasné, že v příběhu o módním domě z období začátku druhé světové války bude figurovat mimo jiné i móda. Patrně ale nikdo netušil, jak moc právě tato část seriálu diváky zasáhne a ovlivní jejich celkové vnímání. Hlavní dívčí postavy jako Bára Veselá, Eva Dušková a Alena Zimová, které měly být hvězdami seriálu, lehce ostrouhaly, protože většinu času nosí coby prodavačky Zlaté labutě mundúry. Ovšem na postavě Ireny Maškové, bohaté spolumajitelce obchodního domu, se kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší skutečně vyřádila. Od prvního do posledního dílu ji oblékala do tak stylových a nádherných modelů, že se jich divačky nemohly nabažit. Nejspíš právě tím (a samozřejmě i brilantním hereckým výkonem Kristýny Ryšky a skvěle napsaným scénářem) se zájem všech stočil právě k této postavě. Scénáristé tak druhou a třetí sérii směřovali právě k ní, a stvořili tak naprostou hvězdu celé Zlaté labutě.

Mohlo by se vám líbit

Simona Lewandowska: „Ráda se nechám strhnout.“

Herečku Simonu Lewandowskou (24) znáte ze seriálu Zlatá labuť a také jako aristokratku-rebelku z filmů o zámku Kostka. Proč momentálně pendluje mezi Prahou a Milánem, a ještě si to chce obohatit o Krakov? Co je její největší vášní a proč je v lásce zdrženlivá?
marianne.cz

Kromě garderoby Ireny Maškové rozhodně stojí za zmínku také modely nové ředitelky Zlaté labutě, Toni Adamové, která žila dlouhá léta ve Francii, čímž si získala skvělý vkus, a kterou obdivuhodně ztvárnila herečka Šárka Krausová. Nesmíme opomenout ani kostýmy Markéty Dittrichové nebo Lindy Gruberové, zkrátka těch, které jsou v příběhu za bohaté ženy milující luxus. Ovšem i civilní oblečení již zmíněných prodavaček Báry, Evy, Aleny a později Dity mohou okouzlit svou nenuceností a jemností.

Většina kostýmů ze seriálu jsou originály 

Podle slov Michaely Horáčkové Hořejší, která má tato módní umělecká díla na svědomí, je většina modelů a oblečení původních, což překvapilo nejen diváky, ale i samotné herce. „Obdivovala jsem seriál Panství Downton a chtěla jsem českým divákům poskytnout podobně jedinečný zážitek,“ vysvětluje. „Modely z meziválečné doby jsem začala shromažďovat na základě své práce na historických filmech a seriálech, jako byla První republika. Začali se mi totiž ozývat lidé, kteří měli pozůstalosti po pratetě nebo prababičce, a nabízeli mi šaty k výkupu. Díky nim jsem začala sbírat originální modely. Tím jsem jen začala, nakupovala jsem zpočátku hlavně v Čechách a bližším okolí, ale později jsem se zaměřila i na Spojené státy, protože tam se dá dnes získat nejvíce věcí z období mezi světovými válkami,“ vypráví výtvarnice, a dává tak nahlédnout do zajímavého zákulisí přípravy seriálu. 

Pojďme se nyní podívat na to, čím jsou modely z přelomu 30. a 40. let specifické a jak jejich kouzlo přenést do dnešní doby.

Vsaďte na kalhotové kostýmky

Irenu Maškovou jsme zřídkakdy viděli v sukni nebo v šatech. Vzhledem k jejímu charakteru mocné ženy to bylo pochopitelné. Svou sílu dávala nejčastěji najevo kalhotovým kostýmkem, kterým i vy můžete světu ukázat, že i ženy jsou ty, které „nosí doma kalhoty“ – ovšem elegantním způsobem a s grácii.

Zaměřte se na padnoucí saka, pásky, halenky a brože

A nejlépe uděláte, když je všechny zkombinujete najednou. Irenu Maškovou jsme mohli vidět mockrát v dobře padnoucím saku, pod které si oblékla košili či halenku ke krku, a ozdobila se broží. Častokrát nechyběl ani pásek. Brože si však užívaly všechny dámy, včetně Toni Adamové, která byla nepřehlédnutelná především se svým výrazným květem na hrudi či blýskavou sponou u krku.

Kravata a lodičky jsou vražedná kombinace

Když Coco Chanel začala na sobě propagovat chlapecké oblečení, nebyl pochyb o tom, že ženy v kalhotách a pohodlnějších modelech budou překvapivě sexy. To si jistě uvědomovala i Toni Adamová, která po Zlaté labuti pobíhala také v kalhotovém kostýmu, ovšem s kravatou a v dámských lodičkách.

Mohlo by se vám líbit

České seriálové poklady, které stojí za zhlédnutí

Seriál – žánr, který je mnohými zatracován, jinými milován. Pokud patříte do druhé kategorie, pak nám určitě dáte za pravdu, že najít dobrý seriál, je jako hledat jehlu v kupce sena. Tentokrát jsme se do seriálové kupky ponořili my, a světe div se – objevili jsme skvělé české seriály, které si rozhodně říkají o vaši pozornost.
marianne.cz

Nepřehlédnutelné stylové kloboučky a čelenky 

Když se řekne Irena Mašková, zřejmě si ji představíte s ozdobou na hlavě, ať už v podobě čelenek s mašlí, které jsou pro ni typické, nebo zajímavých klobouků. V tomto se nenechala zahanbit ani Toni, kterou jste též málokdy viděli bez této zajímavé ozdoby na hlavě. Rozkošné kloboučky byly velmi oblíbené, protože byly skvělým oživením celého outfitu a dodávaly mu na jedinečnosti.

Halenky a perličky 

Perly jsou jasným atributem této doby a perfektně ladí se zajímavě střiženými halenkami, ať už jednobarevnými nebo zajímavě vzorovanými. Navíc jsou tyto blůzy velice pohodlné. A konkrétně saténové jsou navíc i příjemné na kůži.

Rukavičky jsou drobným detailem, který udělá mnoho parády

Skoro je až škoda, že se dámské rukavičky netěší v dnešní době větší oblibě. Ovšem, co není, může být. Tento nepatrný doplněk vám dodá na sofistikovanosti, ať už jimi doladíte velkou večerní, malé černé nebo koktejlový model.

Co je luxusnější než kožíšky a kožešiny

S elegantně přehozenou liškou přes rameno zřejmě dnes moc úspěchu nesklidíte. Nicméně kožichy a umělé kožešiny jsou v posledních letech v zimním období velice trendy. A co může být luxusnějšího než být zabalená právě v takovémto svrchníku?

Uvolněnější atmosféru vytvoří letní midi šaty květinových či jiných vzorů 

Jelikož Irena s Toni patřily k vysoce postaveným ženám, jejich šatník podle toho samozřejmě i vypadal. Civilní šaty prodavaček nám však ukázaly, že se můžeme zamilovat i do jemnějších a vzdušnějších modelů, které působí spíše dívčím dojmem než přísným ženským. V květovaných či jinak vzorovaných šatičkách v midi délce budete působit jako víla. A pokud zvolíte šaty košilové, budete přímo za retro šarmantní divu.

V galerii najdete nejen fotografie ze seriálu, ale také jednotlivé kousky, kterými vytvoříte aktuální outfity inspirované Zlatou labutí.
Zdroj článku

Související články

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Móda
Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Na vysokých podpatcích ladně a bez bolesti. Díky pár trikům budete pobíhat po městě jako Carrie Bradshaw

Móda
Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Letní trendy 2024: Nejlepší klobouky a čepice, které vás stylově ochrání před sluncem

Móda
Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty

Co na sebe na svatbu? Máme tipy na elegantní a stylové outfity pro svatební hosty