Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Trend letošní zimy: Naučte se nosit balaclavu

Info ikona
Kukla

Máte pocit, že někdy mrzne tolik, že byste se při pobytu venku potřebovala zabalit ideálně od hlavy až k patě? Díky trendy pletené kukle, která se už rozhodně nenosí jen na horách, můžete takový plán směle realizovat.

Eliška Vrbová | 21. 01. 2024

Na přehlídková mola dorazila před několika lety, v ulicích jsme si na ni museli chvíli počkat. Přestože kuklu z tenounké látky běžně oblékáme na zimní sporty, v pleteném provedení, které umí vypadat nesmírně elegantně, se jí možná zatím trochu bojíme. A přitom vůbec není proč! Umí příjemně zahřát i v té největší zimě, a navíc působí velmi stylově. Italská Max Mara ladí kukly v kolekcích do monochromatických looků v červené, béžové nebo černé, francouzští Coperni se nebojí kombinace se sakem či trenčkotem, u Diora už v roce 2018 ke kukle přidali ještě kšilt a v COSu se jako obvykle drží minimalistického pojetí a hřejivých kvalitních materiálů.

Mohlo by se vám líbit

Jak vybrat balaclavu?

Kukla by měla v první řadě hřát. Vlna, mohér, alpaka nebo kašmír jsou proto ideální volbou, a co se týče střihu, vždy sáhněte po trochu volnějším a nechte vykukovat alespoň pár pramenů vlasů. Pokud zafouká vítr a budete potřebovat být ještě víc v teple, jednoduše ji stáhnete šňůrkami, jimiž je většina pletených kukel vybavena. V některých případech jsou kukly dokonce vymyšlené jako 2v1, dají se totiž srolovat a vytvoříte z nich čepici. 

Kde pořídíte balaclavu?

Kde se vzala balaclava?

Když budete kuklu hledat na zahraničních e-shopech, do vyhledávání musíte zadat výraz balaclava. Ne, nejedná se o sladké turecké cukroví s podobným názvem, kuklám se tak říká kvůli tomu, že je britští vojáci nosili, aby se zahřáli v bitvě u Balaklavy během Krymské války v polovině 19. století. Z ryze praktického kousku se dnes stal jeden ze zimních trendů číslo jedna, a protože někteří návrháři stále věří, že více je skutečně více, jsou na přehlídkových molech k vidění i kukly posázené blyštivými kameny zakrývající úplně celý obličej nebo modely s vystřiženým otvorem pouze pro oči a nos.

Pokud ale nechcete vypadat, jako byste byli na cestě vyloupit banku, držte se střihu, který vám tvář nechá odhalenou. Kromě obchodů jako H&M, COS či Zara najdete pletené kukly mnoha barev například i u slovenské značky Buffet.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku