Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Tipy na knížky, filmy a seriály pro děti z netradičních rodin

Info ikona
Matka s dcerou si čtou knihu

Dětem se občas těžko vysvětluje, že ne všechny rodiny jsou tradiční. Existují ovšem literární a filmové cesty, které s tímto objasňováním mohou pomoci.

Tereza Čaladi | 10. 01. 2023

Většina pohádek klade důraz na rodinu a vypráví nějaký její příběh. Mnohdy se přitom jedná o klasickou nukleární rodinu, která se skládá z maminky, tatínka a dítěte (či více dětí).

V dnešní době ale mnoho dětí žije v rodině, která nemá toto klasické složení. Tedy jsou v ní například rozvedení rodiče a jedná se o patchworkingovou rodinu. A to může být občas složité těm malým človíčkům vysvětlit. Proto jsme se podívali na určité tipy z kulturní sekce, tedy na knížky, filmy a seriály, které vám s tím mohou pomoci.

  • Kniha Belinda a tajemný výlet

Holčička Belinda je ve střídavé péči, kterou hrozně nemá ráda, protože má pocit, že zkrátka nemá domov. Její maminka jí chce zvednout náladu, a tak ji vezme do kouzelné říše svého mládí, kde žije spousta neobyčejných bytostí. Stane se ovšem to, že se poté její maminka z této krajiny nemůže navrátit. Belinda se tak se svými novými přáteli pouští do záchranné akce, jejímž cílem je zlomit kouzlo a mamku osvobodit.

Příběh není vyloženě pro děti z rozvedených rodin. Ale dokáže dětem připodobnit a objasnit situaci s hezkým fantazijním podtextem.

  • Film Já, padouch 2

Tento film si většina lidí pamatuje zejména díky vtipným a roztomilým mimoňům, kteří pracují pro padoucha Gru. V prvním díle, když chtěl ukrást měsíc, mu pomohla tři děvčátka ze sirotčince. Ta mu ovšem přirostla k srdci a v druhém díle je má již adoptovaná a snaží se žít jako spořádaný otec. Což zahrnuje i to, že přestal s loupeím.

Pohádka tak hezky vysvětluje adopci. Zároveň ukazuje muže v roli primárního pečovatele, což je pro dnešní společnost, zejména českou, stále neobvyklé, vzhledem k tomu, že zde chodí na rodičovskou dovolenou pouhá 2 % mužů.

  • Kniha Dva tátové a zvědavá holka

Další knížka vypráví o Elišce, která žije v domku na vesnici a naproti se přestěhuje trochu netradiční rodina. Jsou v ní totiž dva tatínkové a žádná maminka. Holčička se vydává zjistit, jak taková rodina žije, ale bojí se o tom říct doma, protože má obavy, že to její vlastní táta nepochopí. Otázkou nyní je, jak to dopadne a zda se Eliška bude moci kamarádit s dětmi od dvou tátů.

Příběh tak hezky vyobrazuje, jak děti vnímají rodiče stejného pohlaví. A dá se jim skrz ni vysvětlit, že někteří lidé mají jinou než heterosexuální orientaci.

Mohlo by se vám líbit
  • Seriál Gilmorova děvčata

Tento snímek je pro trochu starší děti, řekli bychom tak 13 let a více. Mnohým se může zdát, že do této kategorie možná ani nepatří, jelikož Rory má mámu i tátu. Ale vlastně žije pouze se svou matkou, která je svobodná, a s otcem si pouze volá a občas se navštěvují. Je tak ukázkovým vzorem, jak může vypadat život, když rodiče nejsou svoji.

  • Film Hledá se Nemo

Pohádka o rybách druhu klauna očkatého naopak ukazuje pouze život tatínka a syna. Vysvětluje tak podobnou situaci, která je zobrazena v Gilmorových děvčatech. Je ovšem vhodná i pro menší děti.

  • Film Superman (1978)

Existuje mnoho verzí Supermana, v tomto kontextu je ovšem dobré zmínit verzi ze 70. let, která vypráví nejenom o nejmocnější osobě v celé galaxii, ale zároveň o někom, kdo by adoptovaný milujícím párem. Přesto si jistým způsobem udržuje vztah se svým biologickým otcem. Je to pouze malá část děje, ale pro některé děti může být podstatná.

  • Film Encanto

Na závěr chceme zmínit snímek Encanto z roku 2021, který vypráví o velké španělské rodině žijící pohromadě. Ta totiž propojuje více nukleárních rodin, v níž jsou různí příbuzní, což pro některé děti také může být zajímavé. Například máte-li se sestěhovat s babičkou.

Rodina zkrátka nemusí znamenat pouze máma, táta a dítě. Má více variant. A existuje mnoho dalších knih, filmů i seriálů, pomocí kterých to můžete svým dětem objasnit. My vybrali ty, které dle nás simulují často se vyskytující druhy netradičních rodin. Pevně tak doufáme, že vám budou nápomocny, bude-li to potřeba.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku