Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Tipy na knížky, filmy a seriály pro děti z netradičních rodin

Dětem se občas těžko vysvětluje, že ne všechny rodiny jsou tradiční. Existují ovšem literární a filmové cesty, které s tímto objasňováním mohou pomoci.

Tereza Čaladi | 10. 01. 2023

Většina pohádek klade důraz na rodinu a vypráví nějaký její příběh. Mnohdy se přitom jedná o klasickou nukleární rodinu, která se skládá z maminky, tatínka a dítěte (či více dětí).

V dnešní době ale mnoho dětí žije v rodině, která nemá toto klasické složení. Tedy jsou v ní například rozvedení rodiče a jedná se o patchworkingovou rodinu. A to může být občas složité těm malým človíčkům vysvětlit. Proto jsme se podívali na určité tipy z kulturní sekce, tedy na knížky, filmy a seriály, které vám s tím mohou pomoci.

  • Kniha Belinda a tajemný výlet

Holčička Belinda je ve střídavé péči, kterou hrozně nemá ráda, protože má pocit, že zkrátka nemá domov. Její maminka jí chce zvednout náladu, a tak ji vezme do kouzelné říše svého mládí, kde žije spousta neobyčejných bytostí. Stane se ovšem to, že se poté její maminka z této krajiny nemůže navrátit. Belinda se tak se svými novými přáteli pouští do záchranné akce, jejímž cílem je zlomit kouzlo a mamku osvobodit.

Příběh není vyloženě pro děti z rozvedených rodin. Ale dokáže dětem připodobnit a objasnit situaci s hezkým fantazijním podtextem.

  • Film Já, padouch 2

Tento film si většina lidí pamatuje zejména díky vtipným a roztomilým mimoňům, kteří pracují pro padoucha Gru. V prvním díle, když chtěl ukrást měsíc, mu pomohla tři děvčátka ze sirotčince. Ta mu ovšem přirostla k srdci a v druhém díle je má již adoptovaná a snaží se žít jako spořádaný otec. Což zahrnuje i to, že přestal s loupeím.

Pohádka tak hezky vysvětluje adopci. Zároveň ukazuje muže v roli primárního pečovatele, což je pro dnešní společnost, zejména českou, stále neobvyklé, vzhledem k tomu, že zde chodí na rodičovskou dovolenou pouhá 2 % mužů.

  • Kniha Dva tátové a zvědavá holka

Další knížka vypráví o Elišce, která žije v domku na vesnici a naproti se přestěhuje trochu netradiční rodina. Jsou v ní totiž dva tatínkové a žádná maminka. Holčička se vydává zjistit, jak taková rodina žije, ale bojí se o tom říct doma, protože má obavy, že to její vlastní táta nepochopí. Otázkou nyní je, jak to dopadne a zda se Eliška bude moci kamarádit s dětmi od dvou tátů.

Příběh tak hezky vyobrazuje, jak děti vnímají rodiče stejného pohlaví. A dá se jim skrz ni vysvětlit, že někteří lidé mají jinou než heterosexuální orientaci.

Mohlo by se vám líbit

Vývoj Disney princezen: od chudinek, co potřebovaly zachránit, po silné a nezávislé ženy

Pohádky od Disney provází a ovlivňují celou řadu dětských životů již téměř jedno století. A stejně jako se mění genderová pravidla ve společnosti, tak se inovují i v pohádkách. Zde se to projevuje zejména u hlavních postav, což jsou v tomto případě především princezny. Jak tento vývoj vypadal a kde jsou Disney příběhy dnes?
marianne.cz
  • Seriál Gilmorova děvčata

Tento snímek je pro trochu starší děti, řekli bychom tak 13 let a více. Mnohým se může zdát, že do této kategorie možná ani nepatří, jelikož Rory má mámu i tátu. Ale vlastně žije pouze se svou matkou, která je svobodná, a s otcem si pouze volá a občas se navštěvují. Je tak ukázkovým vzorem, jak může vypadat život, když rodiče nejsou svoji.

  • Film Hledá se Nemo

Pohádka o rybách druhu klauna očkatého naopak ukazuje pouze život tatínka a syna. Vysvětluje tak podobnou situaci, která je zobrazena v Gilmorových děvčatech. Je ovšem vhodná i pro menší děti.

  • Film Superman (1978)

Existuje mnoho verzí Supermana, v tomto kontextu je ovšem dobré zmínit verzi ze 70. let, která vypráví nejenom o nejmocnější osobě v celé galaxii, ale zároveň o někom, kdo by adoptovaný milujícím párem. Přesto si jistým způsobem udržuje vztah se svým biologickým otcem. Je to pouze malá část děje, ale pro některé děti může být podstatná.

  • Film Encanto

Na závěr chceme zmínit snímek Encanto z roku 2021, který vypráví o velké španělské rodině žijící pohromadě. Ta totiž propojuje více nukleárních rodin, v níž jsou různí příbuzní, což pro některé děti také může být zajímavé. Například máte-li se sestěhovat s babičkou.

Rodina zkrátka nemusí znamenat pouze máma, táta a dítě. Má více variant. A existuje mnoho dalších knih, filmů i seriálů, pomocí kterých to můžete svým dětem objasnit. My vybrali ty, které dle nás simulují často se vyskytující druhy netradičních rodin. Pevně tak doufáme, že vám budou nápomocny, bude-li to potřeba.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře znáte české vánoční pohádky?

Pohádky k Vánocům zkrátka patří. V tomto období jich je v televizi více než kdykoliv jindy za celý rok. A my víme, že je máte nakoukané. Ověřte si tedy, jak se v nich orientujete.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky