Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Češi jako jedni ze zakladatelů běžkování: Připravte se na běžkařskou sezónu

Předchůdcem všech moderních druhů lyžování jsou běžky, které dodnes patří právem mezi nejoblíbenější aktivity. Stačí si vybrat vhodnou výbavu, správně se obléknout a vyrazit. Skvělé podmínky nemusíte hledat daleko. Po celé České republice najdete místa se stovkami kilometrů upravených tras, které vás provedou malebnou krajinou.

Jana Kantorová | 9. 10. 2023

Historie běžek je dlouhá 

Historie lyží je neuvěřitelně dlouhá. Důkazy o jejich používání najdeme už na kresbách v Norsku starých více než 4 000 let. Původně se používaly k usnadnění pohybu po sněhu, sport a zábava přišly na řadu mnohem později. Jedním z mostů ke sportovnímu lyžování, jak ho známe dnes, bylo lyžování vojenské. Norská armáda uspořádala v 18. století také první oficiální závody, součástí kterých byly disciplíny jako střelba a lyžování, takže předchůdce dnešního biatlonu, skoky na můstku nebo sjezdové lyžování. Po rozpuštění norského lyžařského vojska převzaly organizaci závodů civilní ski kluby. Právě Norsko je považováno za kolébku sportovního lyžování, odkud se tento fenomén rozšířil do celého světa. Největší vlnu zájmu vzbudila expedice norského vědce v roce 1888, během které na lyžích přešel neprobádanou část Grónska. I když dnes už patří lyžování mezi klasické aktivity, Norové nenechávají nikoho na pochybách, kdo tento oblíbený sport světu dal. Co do počtu získaných medailí na olympijských hrách, jsou nejlepšími sportovci celé historie zimních olympiád.

Galerie: Česko je plné běžkařů
Mohlo by se vám líbit

Už dva a půl roku žijí v jurtě, odkud je nevyhnala ani krutá severská zima

Gro a její přitel Adrian se rozhodli žít minimalisticky se snahou zmenšit svým životem ekologickou stopu. Jestli ale čekáte nějaké neútulné provizorní bydlení, připravte se na pořádnou dávku překvapení!
marianne.cz

Češi stáli u zrodu sportovního lyžování

Také historie lyžování v Čechách je velmi dlouhá. Není divu. Při tuhých zimách, které byly pro všechny naše horské oblasti typické, rostla obliba dvou dřevěných prkýnek, které všem usnadnily život, velkou rychlostí. A brzy se z lyžování stala také zábava. První lyžařský kroužek založil v Praze už v roce 1887 Josef Rössler-Ořovský, který do Čech dovezl první dva páry ski, jak se lyže ještě za Rakouska-Uherska nazývaly. Pro své dělníky v Krkonoších je také nechal dovést Jan Harrach. V roce 1903 byl založen Svaz lyžařů v Království Českém, což byl vůbec první lyžařský svaz na světě a Československo stálo i při zrodu FIS (Fédération de Ski International).

Nejstarší závod v běžeckém lyžování, který se koná dodnes, je Zlatá lyže. Ta se pořádá v Novém Městě na Moravě už od roku 1934 a postupně se stala prestižním závodem, ve kterém soutěží účastníci z celého světa. To platí i pro o něco mladší Jizerskou padesátku, která se koná od roku 1968 a každý rok se přijede svést po Jizerské magistrále více než 7 000 závodníků.

Mohlo by se vám líbit

Bílá stopa aneb Kam o víkendu vyrazit na běžky?

„Co Čech, to běžkař!“ chtělo by se zvolat po loňské zimě, kdy bílé stopy zdobily i Karlův most. V letošním roce se ale nespoléhejme na bohatou sněhovou nadílku napříč republikou a raději vyrazme na běžky do míst, která jsou po celou zimu pokryta bílou peřinou.
marianne.cz

České hory nabízí stovky kilometrů upravených tras

Jakmile se někde objeví první sníh, za chvíli se najdou první nadšenci, kteří chtějí i minimální poprašek využít ke svezení. Pokud si nechcete cestu vyšlapávat sami, ale preferujete strojově upravené trasy, můžete si vybrat z několika stovek kilometrů, které se každý rok v českých horách pro všechny běžkaře otevírají.

  • Táhlé hřebeny Orlických hor jsou při dobrých podmínkách skutečným rájem. Vyrazte třeba z Deštného v Orlických horách přes oblíbenou Masarykovu chatu na Šerlichu až na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou, kde si můžete ještě vyběhnout na rozhlednu.
  • Na nedaleké Vysočině najdete skvělých míst pro běh na lyžích hned několik, ale nejvyhlášenější je oblast okolo Nového Města na Moravě, kde se ve Vysočina areně koná každoročně řada mezinárodních závodů. Přijeďte si projet trasy, po kterých se prohání profesionální sportovci. Závodní tratě, které jsou upravovány jak pro klasický tak i volný styl, se zde rozbíhají od oválného hlavního stadionu do okolních lesů.
  • Téměř 200 km upravených tras nabízí Jizerská magistrála. Skvělé podmínky a krásná krajina lákají každou zimu tisíce návštěvníků. Zkuste si projet třeba trasu Jizerská 25, kratší variantu proslulé Jizerské 50. Návštěvníkům Krkonoš je k dispozici více než 600 kilometrů upravovaných běžeckých tras nejen po hřebenech. Kromě sportovních zážitků si užijí nezapomenutelné výhledy do okolní krajiny.
  • Upravené trasy v nádherném prostředí nabízí také Šumava, Beskydy, Jeseníky nebo Krušné hory.
Mohlo by se vám líbit

Luxusní zima? A co takhle v Alpách?

Neumíte si představit zimu bez pořádné lyžovačky? A co letošní Vánoce strávit za hranicemi, kde získáte jistotu zasněžených majestátních kopců a ještě se přitom můžete těšit z výjimečné sváteční atmosféry? Pár lákavých tipů bychom pro vás měli! Jenom je třeba rozhodnout se, kam přesně hodláte zamířit...
marianne.cz

Vyberte správné oblečení – základem je vrstvení

Důležité je si rozmyslet, jaký styl preferujete – zda klasiku, bruslení nebo kombinaci obojího.

Vliv na vhodný výběr má také: 

  • vaše výška a váha,
  • úroveň vašich schopností,
  • a zda si chcete mazat sami vosky, nebo zvolíte běžky s už připravenou podporou stoupaní ve formě mohérového pásu nebo šupin.

Možností je opravdu mnoho, ale s výběrem ideálních lyží, bot a vázání vám pomohou v každém specializovaném obchodně nebo půjčovně. Neméně důležité je ale zvolit také vhodné oblečení. Každý z nás snáší zimu jinak, ale existuje pár obecných pravidel, která platí pro všechny.

Základem je vrstvení. Kombinací alespoň 3 vrstev funkčního oblečení, které vás zahřeje a zároveň odvádí pot, se ochráníte před nízkými teplotami i větrem. Na běžky vždy vyrážejte s pocitem, že je vám trochu zima, protože jakmile vyrazíte do stopy, brzy se zahřejete na ideální teplotu. Na spodní triko oblečte mikinu z funkčního materiálu jako jsou PolarStretch nebo PolarSoft. Jejich výhodou je kromě tepelných vlastností také nízká váha. Pokud by se najednou oteplilo, v batohu vás zbytečně nezatíží. Svrchní bunda by měla být prodyšná a větru a voděodolná. Skvěle funguje vrstvený membránový materiál např. s označením AFT. Oceníte také možnosti odvětrávání. Stejně to funguje i na dolních končetinách. Pokud je velká zima, oblečte si pod běžkařské větruodolné kalhoty ještě termokalhoty. Nezapomínejte ani na vhodné doplňky. Na hlavu se hodí multifunkční šátek nebo sportovní čepice, na ruce vyberte prstové softshellové rukavice, které zachovají dobrý cit pro úchop hůlek a zároveň nepromoknou a zahřejí vás.

Mohlo by se vám líbit

Sport s vaším čtyřnohým kamarádem? Přinášíme vám tipy, rady a doporučení

Milujete pohyb a chcete sportovat se svým čtyřnohým parťákem? Existuje mnoho společných sportovních aktivit, které můžete sdílet se svým psem a posílit tím váš vztah. Důležité je ale dodržet několik zásad, aby sportování bylo bezpečné a příjemné pro vás oba. Každý pes (pokud už není senior) má rád pohyb, ale ne každý se hodí na sport.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Tradice
Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Móda
Letní móda 2024: 10 must-have kousků, které vám letos nesmí chybět ve skříni

Letní móda 2024: 10 must-have kousků, které vám letos nesmí chybět ve skříni