Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře znáte Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary?

Dnes začíná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, známý také jako KVIFF. Ať už patříte mezi jeho pravidelné návštěvníky, nebo jste o něm pouze párkrát slyšeli, udělejte si náš kvíz. Buď zjistíte, že jste jeho věrnými znalci, anebo se něco nového přiučíte.

Tereza Čaladi | 30. 06. 2023

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největším filmovým festivalem v České republice, jedním z nejstarších filmových festivalů na světě a spadá do stejné kategorie filmových festivalů, jako ty, co se pořádají v Cannes či v Benátkách. Je tak proslulý i v zahraničí. Není proto divu, že se jedná o jednu z nejočekávanějších tuzemských kulturních událostí, která kromě slavných českých i zahraničních hvězd – v minulosti jej navštívili z Hollywoodu například Leonardo DiCaprio, Johny Depp či Uma Thurmanvítá i tisíce návštěvníků. Zjistěte, kolik toho o něm víte, v našem kvízu.

Vše, co potřebujete vědět o letošním ročníku festivalu

Festival bude zahájen dnes ve velkém sálu hotelu Thermal a bude trvat až do 8. července. Jako každý rok představí okolo 200 filmů. Mezi nimi budou snímky z Hlavní soutěže, ze soutěže Proxima a samozřejmě i nesoutěžní.

Letošní soutěžní filmy

V Hlavní soutěži jsou letos následující snímky: Blažiny lekce, režie: Stephan Komandarev (Bulharsko, Německo); Citlivý člověk, režie: Tomáš Klein (Česká republika, Slovenská republika); Fremont, režie: Babak Jalali (USA); Holky jsou v pohodě, režie: Itsaso Arana (Španělsko); Hypnóza, režie: Ernst De Geer (Švédsko, Norsko, Francie); Prázdné sítě, režie: Behrooz Karamizade (Německo, Írán); Red rooms, režie: Pascal Plante (Kanada); Svatý občan, režie: Tinatin Kajrishvili (Gruzie, Francie, Bulharsko); Tanec na okraji sopky, režie: Cyril Aris (Německo, Libanon); Úsvit, režie: Matěj Chlupáček (Česká republika, Slovenská republika); Vítr vane, kam chce, režie: Marco Righi (Itálie)

V soutěži Proxima jsou letos následující snímky: Arsenie. Báječný život po životě, režie: Alexandru Solomon (Rumunsko, Lucembursko); Auricanturiho zpěv, režie: Camila Rodríguez Triana (Kolumbie, Argentina); Brutální vedro, režie: Albert Hospodářský (Česká republika, Slovenská republika); God Bye, režie: Thomas Imbach (Švýcarsko); Guras, režie: Saurav Rai (Indie, Nepál); Imago, režie: Olga Chajdas (Polsko, Nizozemsko, Česká republika); Odtrženy, režie: Emilie Brisavoine (Francie); Početí, režie: Ji-young Yoo (Jižní Korea); Temná hmota, režie: Karim Lakzadeh (Írán); V záběru, režie: Naqqash Khalid (Velká Británie); Zárodek, larva, motýl, režie: Kyros Papavassiliou (Kypr, Řecko); Ztracené děti, režie: Michèle Jacob (Belgie)

Zahraniční osobnosti a další filmy, na které se můžete těšit

Letos do Karlových Varů zavítá herec, režisér, držitel Oscara a dvou Zlatých glóbů Russell Crowe (můžete ho znát například z filmu Gladiátor). Ten letos převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Při této příležitosti bude na jeho počest na karlovarském festivalu uveden snímek Petera Weira Master a Commander: Odvrácená strana světa (Master and Commander: The Far Side of the World) z roku 2003, v němž ztvárnil hlavní roli.

Kromě Russella Crowea bude na festivalu i švédská herečka, producentka a držitelka Oscara Alicia Vikander, která převezme Cenu prezidenta festivalu a která ztvárnila hlavní roli ve snímku Královnin gambit. Ten bude také zahajovacím filmem festivalu. Stejnou cenu převezme ve Varech i skotský herec, režisér a producent Ewan McGergor, který představí nový snímek Druhá šance. V něm si zahrál se svou dcerou, která rovněž dorazí do Karlových Varů. Na festival zavítá i americká herečka a režisérka Robin Wright, která také obdrží na závěrečném ceremoniálu Cenu prezidenta festivalu. Na její počest bude uveden snímek Princezna nevěsta. V neposlední řadě je dobré zmínit, že tuto cenu obdrží i česká herečka Daniela Kolářová. S ní se na festivalu objeví i proslulá komedie Kulový blesk.

Mohlo by se vám líbit

Vary jsou za dveřmi! Co si vzít s sebou, když jedete na filmový festival jako divák?

Už tento pátek vypukne 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Tentokrát bude mezi hvězdné zahraniční hosty patřit Russell Crowe, Robin Wright a Ewan McGregor a samozřejmě nebudou chybět i tuzemské nejen herecké osobnosti. Třeba se do Karlových Varů vydáváte už poněkolikáté, ale je také možné, že vyrážíte jako úplný nováček. V tom druhém případě vás může pár věcí překvapit a my vám poradíme, co si s sebou zabalit a na co nezapomenout, aby se taková překvapení raději nekonala.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Kvíz: Jak dobře znáte život a díla Franze Kafky? Byl vegetarián, miloval otužování a rád cestoval. Do dnešního světa by dokonale zapadl

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici