Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře znáte Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary?

Info ikona
kviff

Dnes začíná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, známý také jako KVIFF. Ať už patříte mezi jeho pravidelné návštěvníky, nebo jste o něm pouze párkrát slyšeli, udělejte si náš kvíz. Buď zjistíte, že jste jeho věrnými znalci, anebo se něco nového přiučíte.

Tereza Čaladi | 30. 06. 2023

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největším filmovým festivalem v České republice, jedním z nejstarších filmových festivalů na světě a spadá do stejné kategorie filmových festivalů, jako ty, co se pořádají v Cannes či v Benátkách. Je tak proslulý i v zahraničí. Není proto divu, že se jedná o jednu z nejočekávanějších tuzemských kulturních událostí, která kromě slavných českých i zahraničních hvězd – v minulosti jej navštívili z Hollywoodu například Leonardo DiCaprio, Johny Depp či Uma Thurmanvítá i tisíce návštěvníků. Zjistěte, kolik toho o něm víte, v našem kvízu.

Vše, co potřebujete vědět o letošním ročníku festivalu

Festival bude zahájen dnes ve velkém sálu hotelu Thermal a bude trvat až do 8. července. Jako každý rok představí okolo 200 filmů. Mezi nimi budou snímky z Hlavní soutěže, ze soutěže Proxima a samozřejmě i nesoutěžní.

Letošní soutěžní filmy

V Hlavní soutěži jsou letos následující snímky: Blažiny lekce, režie: Stephan Komandarev (Bulharsko, Německo); Citlivý člověk, režie: Tomáš Klein (Česká republika, Slovenská republika); Fremont, režie: Babak Jalali (USA); Holky jsou v pohodě, režie: Itsaso Arana (Španělsko); Hypnóza, režie: Ernst De Geer (Švédsko, Norsko, Francie); Prázdné sítě, režie: Behrooz Karamizade (Německo, Írán); Red rooms, režie: Pascal Plante (Kanada); Svatý občan, režie: Tinatin Kajrishvili (Gruzie, Francie, Bulharsko); Tanec na okraji sopky, režie: Cyril Aris (Německo, Libanon); Úsvit, režie: Matěj Chlupáček (Česká republika, Slovenská republika); Vítr vane, kam chce, režie: Marco Righi (Itálie)

V soutěži Proxima jsou letos následující snímky: Arsenie. Báječný život po životě, režie: Alexandru Solomon (Rumunsko, Lucembursko); Auricanturiho zpěv, režie: Camila Rodríguez Triana (Kolumbie, Argentina); Brutální vedro, režie: Albert Hospodářský (Česká republika, Slovenská republika); God Bye, režie: Thomas Imbach (Švýcarsko); Guras, režie: Saurav Rai (Indie, Nepál); Imago, režie: Olga Chajdas (Polsko, Nizozemsko, Česká republika); Odtrženy, režie: Emilie Brisavoine (Francie); Početí, režie: Ji-young Yoo (Jižní Korea); Temná hmota, režie: Karim Lakzadeh (Írán); V záběru, režie: Naqqash Khalid (Velká Británie); Zárodek, larva, motýl, režie: Kyros Papavassiliou (Kypr, Řecko); Ztracené děti, režie: Michèle Jacob (Belgie)

Zahraniční osobnosti a další filmy, na které se můžete těšit

Letos do Karlových Varů zavítá herec, režisér, držitel Oscara a dvou Zlatých glóbů Russell Crowe (můžete ho znát například z filmu Gladiátor). Ten letos převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Při této příležitosti bude na jeho počest na karlovarském festivalu uveden snímek Petera Weira Master a Commander: Odvrácená strana světa (Master and Commander: The Far Side of the World) z roku 2003, v němž ztvárnil hlavní roli.

Kromě Russella Crowea bude na festivalu i švédská herečka, producentka a držitelka Oscara Alicia Vikander, která převezme Cenu prezidenta festivalu a která ztvárnila hlavní roli ve snímku Královnin gambit. Ten bude také zahajovacím filmem festivalu. Stejnou cenu převezme ve Varech i skotský herec, režisér a producent Ewan McGergor, který představí nový snímek Druhá šance. V něm si zahrál se svou dcerou, která rovněž dorazí do Karlových Varů. Na festival zavítá i americká herečka a režisérka Robin Wright, která také obdrží na závěrečném ceremoniálu Cenu prezidenta festivalu. Na její počest bude uveden snímek Princezna nevěsta. V neposlední řadě je dobré zmínit, že tuto cenu obdrží i česká herečka Daniela Kolářová. S ní se na festivalu objeví i proslulá komedie Kulový blesk.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku