Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ na tradiční jídla: Víte, z jakých zemí pochází hamburger, hranolky či trdelník?

Každou zemi máme spojenou s nějakým pokrmem. Pro Česko je typická například svíčková, pro Slovensko halušky a pro Ameriku hamburger s hranolkami. To ale vždy rovnou neznamená, že tyto země jsou těmi, které je objevily. Jak se vyznáte v původu různých známých jídel, můžete zjistit v našem kvízu.

Tereza Čaladi | 29. 11. 2023

Kapr a bramborový salát. To je tradiční česká vánoční večeře. Pokud ale máte za to, že se jedná o tuzemskou delikatesu, pak jste na omylu. Před 100 lety tu ještě nikdo bramborový salát neznal a jeho původ je nejasný. Podle jedné teorie pochází z Ruska, kde ho jeden francouzský šéfkuchař údajně připravoval pro místní smetánku. V českých zemích se objevil až ve 20. letech 20. století a postupně se stal hlavní přílohou vánoční tabule – to zejména z toho důvodu, že se jeho ingredience daly sehnat i v období války. Další podobné zajímavosti a chytáky na vás čekají v našem kvízu.

5 tradičních vánočních jídel v zahraničí

S blížícími se Vánocemi ve spojení s tématem zahraničních jídel bychom se s vámi chtěli podívat na to, co večeří na Štědrý den v některých zahraničních zemích. Berte to ale s rezervou – stejně jako ne všichni v České republice jedí kapra a bramborový salát.

USA

Ačkoliv si v Americe děti rozbalují dárky 25. prosince ráno, štědrovečerní večeře probíhá rovněž 24. prosince večer. Dávají si přitom pečeného krocana s nádivkou a s brusinkovou omáčkou. Servírují tak stejné jídlo jako na Den díkůvzdání. Jako dezert mívají dýňový koláč.

Velká Británie

I na britských ostrovech lidé jedí na Vánoce pečeného krocana, či krůtu. Jako dezert zde ale mívají ovocný pudink, který některé domácnosti dokonce polívají alkoholem a flambují.

Francie

Tradičním vánočním pokrmem ve Francii je rovněž krůta, ale plněná jedlými kaštany a podávaná s vařenou zeleninou. Jako dezert se podává bûche de Noël z piškotů a čokoládovým krémem. Liší se to ale trochu region od regionu. Kromě toho je stůl plný sýrů, makronek a dobrého vína.

Itálie

V Itálii nemají na Štědrý den pizzu, ale pastu ano. A kromě ní mnoho dalších věcí. Nemají totiž jedno specifické jídlo, ale zkrátka hostinu s různými chody, včetně ryb, těstovin nebo pečeného masa – liší se to dle regionů. A ani se nutně nejedná vždy o večeři, ale zkrátka o nějaké jídlo během dne. Kromě toho ale na italském vánočním stole nechybí nikdy ani legendární panettone neboli sladký chléb ochucený kandovaným pomerančem, citronem či rozinkami.

Japonsko

Co vás rozhodně překvapí je to, co jedí na Vánoce Japonci. Je to totiž KFC neboli Kentucky Fried Chicken. Mnoho Japonců si zkrátka objednává kuřecí menu z KFC. Jako dezert si dávají vánoční dort v červeno-bílé barvě s jahodami a figurkou Santa Clause.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte všechny známé světové vlajky?

Nejspíš si říkáte, že vlajky okolních a celkově světoznámých států přeci znáte. Ale některé z nich jsou pěkně zrádné. Zejména ty, na kterých jsou stejné barvy. Otestujte, zda je dokážete rozpoznat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Zábava
Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci

Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci