Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Nechali jsme AI vygenerovat obrázky ustálených českých spojení. Poznáte je?

Info ikona
Blesk

„Dávat si do nosu.“ „Hrát druhé housle.“ „Chodit kolem horké kaše.“ To vše jsou idiomy neboli ustálená česká slovní spojení, která používáme v běžné mluvě. Otestujte, zda je dokážete poznat z obrázků.

Tereza Čaladi | 19. 01. 2024

Umělá inteligence (AI) se rozšiřuje a mnoho lidí si s ní hraje. Mezi ně patříme i my. Nedávno jsme se na instagramovém profilu Červená propiska inspirovali jeho autorkami – korektorkami Karlou a Sabinou, které zkusily pomocí AI vygenerovat pár obrázků na české idiomy. My to zkusili také, ale začali jsme trochu jednoduššími – ilustračními obrázky známých idiomů. Karla a Sabina jsou přeci jen zdatné jazykové znalkyně. V našem kvízu tak můžete otestovat, zda dané české idiomy zpracované ve formě obrázků poznáte.

Co jsou idiomy?

Slovo idiom vychází z řeckého slova idióma, které lze přeložit jako „jazyková zvláštnost“. Jedná se o ustálená slovní spojení se svým významem. Mají přitom zpravidla přenesený význam, který nejde odvodit z běžných významů jednotlivých slov. Například „mít pod čepicí“ znamená „být chytrý“.

Idiomatické fráze mají obrazný charakter jakožto celek, proto nemůžeme jednotlivá slova nahrazovat jinými nebo je překládat doslovně. V rodném jazyce je mluvčí používají takřka denně a jsou tedy běžnými prostředky hovorové komunikace. Pokud se však cizinec bude učit české idiomy, bude muset vyhledat vhodný ekvivalent ve vlastním jazyce. Takové slovní spojení bude vyjadřovat stejný význam, ale bude tvořeno ze zcela odlišných slov. Idiomy mají v každé zemi svoji tradici a lze je tedy považovat za jakési kulturní dědictví živého jazyka,“ vysvětluje stránka Didactus, která je zaměřená na český jazyk.

Další české slovní hrátky

Pokud vás kvíz bavil a rádi byste si vyzkoušeli podobný kvíz na další české slovní hrátky, v minulosti jsme připravili kvízy i na rčení, přísloví a i některá ustálená přirovnání.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku