Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Nizozemsko: Objevte nový ráj na zemi

Většina turistů si za cíl své cesty do Nizozemska vybere Amsterdam. Přitom stačí sednout na kolo a vydat se jen o pár kilometrů dál. Tahle rovinatá země má svůj způsob, jak se vám navždycky vrýt do srdce.

Eva Kadavá | 6. 09. 2022

Nemůžu říct, že jsem procestovala celý svět. Přesto jsem navštívila řadu cestovatelských perel – třeba Maledivy, Los Angeles, Las Vegas, Mauricius, Indii i Londýn a Paříž. O to víc mě překvapilo Nizozemsko. Ano, Nizozemsko, nikoli Holandsko ani Nizozemí, jak někdy nepřesně říkáme. Je jednou ze čtyř zemí Nizozemského království, pod které kromě něj spadají i tři ostrovy v Karibiku. Každá z těchto zemí má vlastní vládu, všechny ale mají společnou hlavu státu, krále Viléma-Alexandra.

Mohlo by se vám líbit

Cestovatelské aplikace, které vám usnadní tuzemskou i zahraniční dovolenou

Nedočkavě odškrtáváte dny do dovolené? Pokud už máte sbalený loďák, pak byste neměli zapomenout ani na vybavení svého mobilu. Některé aplikace vám totiž mohou výrazně usnadnit cestování.
marianne.cz

Na kole i pod vodou

K poznávání Nizozemska jsme záměrně vybrali obytné auto. Ubytování na čtyřech kolech tu má dlouhou tradici, takže i skvělé zázemí. Také jsme chtěli procestovat maximum toho, co za devět dní lze. A v neposlední řadě s námi cestovala naše psice Oliva, a ne každý hotel je z chlupáčů nadšený.

Nizozemsko je pověstné množstvím cyklistů. Mají tu vlastní silnice a po pár dnech pochopíte, že lidé na kolech jsou nadřazeni i automobilům a pěším. Možná nepatříte mezi zapřisáhlé cyklisty, v této zemi má ale doprava na kole spoustu výhod. Tou první a nejdůležitější je, že Nizozemsko je placka, takže tady nehrozí žádné ufuněné zdolávání kopců. Většina kol je tu v městské verzi, slušet vám to na nich bude i v sukni a s kabelkou v košíku na řídítkách. S našimi horskými koly a helmami jsme tu byli trochu za exoty.

Na kole se v Nizozemsku dostanete úplně všude, na jejich přepravu jsou připraveny i vodní busy i vlaky. Nenechte si ujít projížďku tunelem Maasstunel pod kanálem Nieuwe Maas v Rotterdamu, který vás zavede do Dokhavenparku na druhé straně kanálu. A pokud s sebou nebudete mít vlastní kolo, celá země je protkaná půjčovnami.

Země bez plotů a záclon

Když se zeptáte někoho, kdo v Nizozemsku byl, co všechno viděl, obvykle to začne i skončí u prodlouženého víkendu v Amsterdamu. Nebudu zapírat, i já jsem při předchozí návštěvě viděla jen hlavní město. Nizozemsko je ale daleko barevnější a kouzelnější. Za kvetoucími lány nemusíte jen na vyhlášenou výstavu Keukenhof v Lisse. V průběhu roku tu kvete pořád někde něco. Nizozemsko je díky tomu neuvěřitelně barevné.

Vydáte-li se na venkov, na první pohled vás zaujme absence plotů a ohrad. Země je totiž protkaná kanály, které pro pasoucí se krávy a ovce působí jako přirozená bariéra. Ploty tu ale většinou nemají ani kolem rodinných domků. Skoro jako by to byla výzva zazvonit u domovních dveří a nechat se pozvat na kus řeči. A věděli jste, že Nizozemci nemají ani záclony? Přestože okna míří do ulice, jediné, co stíní očím zvědavců, jsou velké vázy plné květin. Aby ne, když jsou tu všude a koupíte je za zlomek ceny. Jen třináct kilometrů od Amsterdamu leží městečko Aalsmeer. Právě tady je největší květinová burza světa. Se svými 846 čtverečními metry je druhou největší obchodní budovou na světě. Zatímco květiny jezdí ve speciálních přepravnících po kolejích, zaměstnanci si to areálem drandí – jak jinak – na kole. Ročně tu zobchodují sedm miliard řezaných květin.

Info ikona
Mlýn

Z jihu na sever a zpět

Naše cesta obytným autem nás zavedla hned na několik úžasných míst. Kousek od vyhlášené oblasti větrných mlýnů Kinderdijk najdete město Dordrecht. Leží u řeky tekoucí k Rotterdamu, a tak okolo neustále proplouvají různě velké lodě. Za návštěvu kromě přístavu stojí i gotický chrám Grote Kerk se zvonkohrou s 84 zvony. Největší z nich váží 9830 kg a platí za největší v zemi. Přímo v centru u hlavního vlakového nádraží se nachází příjemný Weizigtpark, ideální místo pro siestu a piknik v trávě.

Máte-li raději dovolenkovou atmosféru, vyzkoušejte městečko Volendam. Turisté sem jezdí kvůli dobovým kostýmům, přesně těm, které znáte z pohlednic, a lodím, které vás vezmou na nedaleký ostrov Marken. Nejznámější slavností ve Volendamu je čtyřdenní pouť, která se koná každý rok první víkend v září. Na promenádě kolem laguny se zastavte na vynikající vafle nebo kibbeling – kousky smažené ryby s tatarkou.

Posledním esem v rukávu je město Amersfoort. S obytným autem můžete stát jen kousek od centra a s výhledem na vodní kanál i padací most. Město patří k nejstarším v Nizozemsku a láká k procházkám. Dochovaly se jak středověké hradby, tak kostely, radnice, kasárna i komplex tří stovek měšťanských domů propojených kanály s historickými můstky. O dalších pokladech, které se nám podařilo v Nizozemsku objevit, zase třeba příště.ě

Mohlo by se vám líbit

Rhodos: Ostrov rytířů a surfařů nabízí pro každého něco

S trochou nadsázky se dá říci, že jeden z nejvýchodněji položených řeckých ostrovů je splněním snu každého turisty. Nabízí totiž pro každého něco.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne