Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Oživlý obraz tváře císařovny Sissi: Svou nesmírnou krásou byla přímo posedlá

Bavorská princezna Alžběta, kterou znají všichni jako Sissi, byla považována za nejkrásnější šlechtičnu své doby. V manželství s císařem Františkem Josefem ale šťastná nebyla a únik začala hledat mimo jiné i v péči o svůj půvab, která ovšem hraničila s posedlostí.

Příběh o princezně Sissi a rakouském císaři Františku Josefovi bývá vykreslován jako idyla. Možná to tak i ze začátku bylo, ale jisté je, že většinu let, co prožila Sissi po boku svého muže, příliš šťastná nebyla. 

Sissi s Františkem Josefem na sebe totiž neměli příliš času. Císař měl mnoho politických povinností a mladou císařovnu život u dvora ničil. Neměla tady žádné přátele, ničila ji přísná etiketa a už vůbec si nerozuměla se svojí tchyní, arcivévodkyní Žofií. Necelý rok po svatbě se Sissi stala matkou dcery Žofie, po které se narodila ještě Gizela a pak konečně vymodlený dědic trůni, princ Rudolf. Nejstarší dcera ale ve dvou letech zemřela na střevní infekci. Z této tragédie se Sissi nemohla vzpamatovat a začala propadat depresím, které umocnilo odcizení s Františkem Josefem. Císařovna začala hodně cestovat a starat se sama o sebe. I když se jí pak narodila ještě jedna dcera, milovaná Marie Valerie, přesto se už o manželském štěstí hovořit nedalo. Sissi zemřela při atentátu v Ženevě 10. září 1898 a je pohřbena po boku ostatních Habsburků v Kapucínské kryptě ve Vídni.   

 

Mohlo by se vám líbit

16 zajímavostí o manželství královny Alžběty II. a prince Filipa

Dnes je to 74 let od svatby královny Alžběty a prince Filipa. I přes to, že jejich soukromí bylo přísně střežené, existuje několik zajímavých faktů, které jste o vztahu královny Alžběty II. a prince Filipa možná nevěděli.
marianne.cz

Císařovna Sissi byla posedlá svým vzhledem

Přestože byla většinu svého života Sissi nešťastná, stále oslňovala svou krásou, na kterou byla náležitě pyšná. Pověstné byly zejména její kaštanově hnědé vlasy, které sahaly skoro až na zem. Její osobní kadeřnice Franciska Feifaliková císařovně vlasy každý den odpoledne dvě hodiny vyčesávala. Dokonce jí musela ukazovat na stříbrném podnose, kolik vlasů vypadlo. Dvakrát měsíčně si Sissi dopřála rituál mytí vlasů speciálním šamponem ze syrových vajec a francovky, který se oplachoval odvarem ze skořápek vlašských ořechů.  

 

Sissi držela speciální dietu a hodně cvičila

Další posedlostí rakouské císařovny byla štíhlá postava. Svou váhu si hlídala Sissi opravdu úzkostlivě. Dokonce až tak, že se třikrát denně vážila a nechávala měřit obvod pasu, stehna a lýtka. Údaje se zapisovaly do speciální knihy. Běda, když váha ukázala více než 50 kg a obvod pasu překročil 55 cm. To ji přivádělo k depresím, hladovkám a úmornému cvičení. Standardně se jídelníček císařovny skládal především z ovoce, mléka a silných vývarů. Její oblíbenou specialitou byla šťáva z kvalitního hovězího masa, ze které se připravil bujón obohacený o krev. Když náhodou přibrala, jedla několik dní pouze pomeranče. Sissi také každý den cvičila. Dokonce si nechala ve všech svých zámcích zařídit tělocvičny. Denně jezdila hodiny na koni a milovala vysokohorské túry.   

Sissi nezanedbávala ani péči o pleť

Císařovna se také obávala stárnutí. Vrásky se na její tváři ale začaly tvořit poměrně brzy, což bylo výsledkem neustálého hladovění a častého pobytu venku na slunci. Na pleť si proto přikládala plátky syrového telecího masa a používala noční masky z rozmačkaných jahod. Celé tělo pak ošetřovala olivovým olejem, ve kterém se také pravidelně koupala. Dokonce věřila, že když si bude na boky přikládat v noci vlhké obklady, bude v pase štíhlejší

Mohlo by se vám líbit

Matka nejbohatšího muže světa Maye Musk: V 75 letech mění pohled na stárnutí

Úchvatná a nesmírně inspirativní Maye Musk, maminka nejbohatšího muže světa, je v 75 letech top modelkou, hrdě nosí přírodní stříbrné vlasy a boří veškeré stereotypy o stárnutí. Zároveň má dva vysokoškolské tituly a je uznávanou expertkou ve svém oboru. Úspěchy a spokojený život si ale musela tvrdě vydřít, nejen když po odchodu od násilnického manžela zůstala sama se třemi dětmi, navíc prakticky bez peněz.
marianne.cz
Galerie: Překrásná císařovna Sissi
Zdroj článku

Související články

Zábava
Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Zábava
Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Zábava
Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?

Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?