Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Matka nejbohatšího muže světa Maye Musk: V 75 letech mění pohled na stárnutí

Úchvatná a nesmírně inspirativní Maye Musk, maminka nejbohatšího muže světa, je v 75 letech top modelkou, hrdě nosí přírodní stříbrné vlasy a boří veškeré stereotypy o stárnutí. Zároveň má dva vysokoškolské tituly a je uznávanou expertkou ve svém oboru. Úspěchy a spokojený život si ale musela tvrdě vydřít, nejen když po odchodu od násilnického manžela zůstala sama se třemi dětmi, navíc prakticky bez peněz.

Liv Boková | 11. 03. 2024

Kdo je Maye Musk?

Maye Musk, za svobodna Haldeman, se narodila 19. dubna 1948 v Kanadě, ale vyrůstala v Jižní Africe, kde její dobrodružná rodina hledala bájné Ztracené město Kalahari. Od 15 let je modelkou, v poslední dekádě vyhledávanější, než kdykoli dříve. Objevila se na titulních stranách nejprestižnějších módních časopisů, stala se tváří mnoha předních módních a kosmetických značek, pravidelně předvádí na přehlídkách ve světových módních metropolích. Má dva magisterské tituly a doktorát a je uznávanou odbornicí v oblasti dietetiky a výživového poradenství. V životě musela několikrát začínat od nuly, teď, kdy je „v nejlepších letech“ si užívá výsluní mezi světovými celebritami.

Mohlo by se vám líbit

Jak bydlí nejbohatší muž světa Elon Musk? Třicetimetrový mini domek by čekal málokdo

Majitel automobilky Tesla a vesmírné agentury Space X je vizionář a rozhodl se inspirovat svým životem také v oblasti bydlení. Trend dostupného a udržitelného bydlení v tiny house může být řešením dlouholeté krize.
marianne.cz

Celý její život je v knize Když má žena plán

Motivuje a nabádá ženy, aby přijímaly vyšší věk s grácií, sama je zářným příkladem toho, že se dá stárnout spokojeně a do krásy. Jak to dělá, sdílí v rozhovorech i na Instagramu, kde ji sleduje více než jeden a půl milionu lidí. Svůj životní příběh plný inspirace zveřejnila v bestselleru Když má žena plán (A Woman Makes a Plan: Advice for a Lifetime of Adventure, Beauty, and Success).
Maye Musk přitom vydání knihy vůbec neměla v plánu. Literární agentka Cooke Mc Dermind v průběhu let sledovala její televizní rozhovory a četla i další v časopisech a přesvědčila ji, aby knihu napsala. „Nemyslela jsem si, že by můj životní příběh mohl být pro někoho zajímavý, protože mnoho lidí trpělo víc, než já. Dostala jsem nabídku, která se neodmítá, ale nebylo to snadné,“ prozradila Maye. „Teď, když je kniha venku, ukazuje se, že se mnoho žen a mužů v mých příbězích poznává a motivuje je to změnit život. To mi dělá radost.“

Manžel Maye Musk byl násilník

O manželství s násilníkem dlouho mlčela. „Ze začátku bylo nepříjemné o tom mluvit,“ píše Maye upřímně v knize. „Lidé mě považují za pozitivní a zábavnou ženu, k tomu se něco takového nehodí, ale musela jsem začít mluvit o tom, co všechno jsem vydržela, včetně fyzického a psychického týrání a desetiletých soudních sporů po rozvodu. Nikomu jsem to tehdy neřekla, styděla jsem se, jako většina týraných žen. Opakovaně mi říkal, že jsem ošklivá, hloupá a nudná.“ Rozhodla se utéct, když si uvědomila, jak manželství s tyranem dopadá na děti. Například, když se teprve pětiletý Elon snažil matku bránit pěstičkami před otcem, který ji bil.

Mohlo by se vám líbit

Legendární Twiggy: Ikona 60. let odstartovala éru superštíhlých modelek

Módní svět se díky ní otřásl v základech, označení „twiggy“ je dodnes synonymem pro „hubený“. Nařčení z anorexie vždy odmítala. Přestože modelkou byla jen pár let, stihla pobláznit kdekoho, včetně Davida Bowieho. Následující desítky let zpívala v muzikálech a hrála ve filmech, za což získala řadu cen včetně Zlatých glóbů. I dnes, téměř v 75 letech, je šik a velmi aktivní.
marianne.cz

Nejtěžší chvíle po útěku z toxického manželství

Jako na obzvláště náročné období Maye Musk vzpomíná na útěk z manželství z jihoafrické Pretorie do téměř tisíc kilometrů vzdáleného Durbanu se třemi malými dětmi. Měla tehdy úspory, které by jim stačily na šest měsíců, ale manžel měl podpisová práva k jejím účtům a peníze ukradl. Byli na mizině. „Na druhou stranu jsme měli klidný domov a nežila jsem ve strachu. To za to stojí,“ vysvětlila, co bylo tehdy jejím hnacím motorem. „Nepotřebujete luxus. Stříhání vlasů, manikúru, pedikúru, pro sebe i děti, to všechno zvládnete sama. Můžete jíst sendviče s burákovým máslem, fazolovou polévku, sezónní ovoce a zeleninu, celozrnný chléb, zkrátka se to dá zvládnout,“ uvedla v televizním pořadu CBS Sunday Morning. „Když máte malé děti, bojujete, protože jediné, na čem záleží, je jejich bezpečí.“ Jakmile začaly děti chodit do školy, uvolnily se jí ruce a mohla se soustředit i na studium.

Aby s dětmi přežili, musela tvrdě pracovat

Maye Musk skončila po rozchodu s otcem jejich tří dětí sama a téměř bez peněz. „Pracovala jsem velmi tvrdě ve dne i v noci. První věc, kterou jsme koupili za první výplatu, byl drahý koberec, protože jsme tehdy neměli ani židle. Později jsem pracovala z domova, děti věděly, že se musí chovat slušně a úkoly si dělat samy, ale nakonec to pro ně bylo přínosné. Můj tip číslo 1, jak vychovat úspěšné děti je, dát jim svobodu, nechat je jít vlastní cestou.“ Devětkrát se stěhovala v rámci tří zemí a v každé musela znovu skládat zkoušky z dietologie, protože lékaři posílali pacienty výhradně k registrovaným odborníkům. „Začínat novou praxi v nové zemi, navíc po čtyřicítce, znamená pracovat ve dne v noci. Tak pracuji i teď, ale pod menším tlakem. Mám se velmi dobře a mohu říci ne práci, která by mě přetěžovala. Život se s věkem zlepšuje,“ pochvaluje si elegantní dáma.

Čeho si Maye Musk v životě nejvíce cení?

Dosáhla úspěchů v mnoha oblastech a další přichází i v současnosti, přesně však ví, které jsou pro ni nejcennější. „Vychovala jsem tři dobré lidi. Určitě si velmi cením také doktorátu a teď, když jsem supermodelka a na vaší obálce, cítím se velice výjimečně,“ uvedla v rozhovoru pro magazín Photobook, na jehož obálce se letos objevila jako pětasedmdesátiletá.

Modelkou je už neuvěřitelných 60 let

Toto ale není jediný modelingový vrchol, na který může být hrdá. V roce 2022 se totiž Maye Musk stala nejstarší modelkou v historii Sports Illustrated Swimsuit, prestižního plavkového speciálu sportovního magazínu Sports Illustrated, jež vychází jednou ročně a pro mnoho špičkových modelek i dalších slavných žen je to sen, který se jim nikdy nesplní. Navázala tak na rok 2017, kdy zbourala věkový stereotyp, když se v 69 letech stala nejstarší modelkou kosmetické společnosti CoverGirl a také beauty ambasadorkou značky Dior. Kolem šedesátky předváděla pro módní dům Dolce & Gabbana i další prestižní fashion a kosmetické značky. „Mladé modelky mi děkují, protože prý díky mně mají naději, že jejich kariéra nutně nemusí brzy skončit.“ Maye Musk si poprvé vyzkoušela práci modelky už jako patnáctiletá. V roce 1969 se dostala do finále soutěže Miss Jihoafrické republiky. Kolem třicítky byla plus size modelkou, štíhlou postavu neměla od přírody, získala ji až díky studiu výživového poradenství.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček herečky Catherine Zeta-Jones: V 54 letech má postavu jako na začátku kariéry. Jaké je její kouzlo?

Herečka Catherine Zeta-Jones letos oslaví půlkulatiny, které by jí nejspíš nikdo netipoval. Navíc má postavu jako před více než třiceti lety na samém začátku kariéry. Miluje sladké a ráda si ho dopřeje. Celkově ale jí zdravě a věnuje se řadě pohybových aktivit včetně hula hoopu, jógy, plavání a golfu. Co by nikdy nepozřela? A co naopak nesmí v jejím jídelníčku chybět?
marianne.cz

Je také uznávaná dietoložka a výživová poradkyně

Obor dietologie jí po bakalářském studiu přírodních věd připadal zajímavý a chtěla také, aby lidé věděli, že i modelky můžou být chytré. Baví ji výzkumy, věnovala se tak lidem s onemocněním střev a lidem na dialýze. Vědecká práce ale byla velmi špatně placená a ona potřebovala uživit tři děti, proto pracovala na výzkumu jen na půl úvazku a zároveň začínala provozovat praxi výživové poradkyně. „I když jsem vážila asi 90 kilogramů, dělala jsem modelku, byla jsem jediná plus size modelka v Jižní Africe! Jako výživová poradkyně jsem klientům radila, jak se mají stravovat a jim to měnilo životy k lepšímu. Chvíli mi trvalo, než jsem změnila i svůj vlastní, ale dokázala jsem to.“

Chystá knihu o zdravém stravování

Vypadá to, že už dosáhla všechno, čeho se jen v životě dosáhnout dá, zvolnit ale nehodlá. „Pořád se objevuje spousta projektů. Čekají mě přednášky i modelingové zakázky v mnoha zajímavých zemích. Budu psát další knihu, hlavně o zdravém stravování, založenou na vědě a zdravém rozumu. Všude kolem je spousta špatných informací o výživě a lidé jsou z nich zmatení. Chci, aby si jídlo znovu užívali a žili ve zdraví.“

V 75 je stále štíhlá, mladistvá a plná energie

Komukoliv, kdo se jí na to zeptá, Maye Musk opakuje, že musí dobře jíst, protože není přirozeně štíhlá. Spí 8 až 9 hodin denně. Je šťastná a obklopuje se šťastnými a veselými lidmi. Vyšší věk je podle mě výhodou, získáte sebevědomí, jakékoli problémy zvládáte s nadhledem. Nesnažím se svůj věk skrývat, netvářím se, že mi je 50, jsem na svůj věk hrdá. Nebarvím si vlasy.“ Pokud se týká pohybu, Maye se hýbe tak akorát, přílišná aktivita podle ní tělu ubližuje.

Její maminka šla do důchodu v 96

Maye Musk má tedy téměř věčné mládí, nebo alespoň mladistvost a vitalitu, v genech. „Moje matka nikdy neměla problém s věkem, nikdo jí nemohl říct, že stárne. Odešla do důchodu v 96 letech, nikdy nemluvila o vráskách ani stárnutí. Vždycky byla pozitivní, učila se a vzdělávala se. Ženy se podle ní bojí stárnutí, protože to tak je zakódované ve společnosti: „Ženy se v 50 bojí, že přijdou o práci, přitom muži se ve stejném věku stávají generálními řediteli nebo prezidenty. Tak o čem to je? Musíme to změnit! A pokud vám někdo dělá v životě zle kvůli vašemu věku, prostě se s ním rozlučte. Takovou osobu ve svém životě nepotřebujete.“

Brzy věděla, že Elon Musk je génius

Maye záhy vycítila, že její nejstarší dítě má před sebou slibnou budoucnost. Už v jeho třech letech jí bylo jasné, že Elon je mimořádný. Teď, když je nejbohatším člověkem na světě (na první příčce se střídá s dalším miliardářem Jeffem Bezosem), občas vtipkuje: „Byla jsem slavná do té doby, než se stal slavným můj syn.“ A jeden příklad předzvěsti jeho budoucích úspěchů za všechny: Když tehdy dvanáctiletého Elona vyzvala, aby poslal program, který navrhl, do oblíbeného počítačového časopisu, použili ho a ještě mu poslali 500 dolarů. Její prostřední dítě, syn Kimbal Musk, založil a provozuje restaurace, které využívají produkty z farem a učí děti ve stovkách škol po celé Americe pracovat na zahrádkách a pak i sklízet a jíst, co si vypěstují. Nejmladší dítě, dcera Tosca Musc, má vlastní streamingovou službu Passionflix, produkuje a režíruje romantické filmy přesně podle nejprodávanějších románů.

Maye Musk
Zdroj článku

Související články

Zábava
Blíží se kinopremiéra filmu Priscilla: Připomeňte si ikonické líčení a styl manželky krále rock’n’rollu

Blíží se kinopremiéra filmu Priscilla: Připomeňte si ikonické líčení a styl manželky krále rock’n’rollu

Zábava
Filmové tipy podle redakce: Kterých 5 snímků by vám letos nemělo uniknout na filmovém festivalu v Karlových Varech?

Filmové tipy podle redakce: Kterých 5 snímků by vám letos nemělo uniknout na filmovém festivalu v Karlových Varech?

Zábava
Cestujte nalehko a neplaťte za zavazadlo navíc. Poradíme vám, jak se efektivně sbalit do batůžku

Cestujte nalehko a neplaťte za zavazadlo navíc. Poradíme vám, jak se efektivně sbalit do batůžku

Zábava
Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar

Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar