Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Podnik s michelinským nádechem i futuristický dezert: Co chystá na léto 2024 cukrářka Iveta Fabešová?

Oblíbená cukrářka Iveta Fabešová nás už spoustu let udivuje svými dokonalými dezerty, které lahodí chuťovým buňkám i oku. Právě teď se chystá na otevření nového podniku, který láká milovníky sladkého i fantastických snídaní. A k této příležitosti si připravila i speciální nový zákusek, za nímž se skrývá netradiční inspirace.

Cukrářka Iveta Fabešová je dnes již věhlasným jménem ve svém oboru. Několik let úspěšně provozuje kavárnu v historické Werichově vile, kde mají návštěvníci možnost ochutnat její jedinečné dezerty, a je také oblíbeným místem pro snídaně. Během června Iveta rozšíří své podnikání v prostorách budovy Masaryčka nedaleko pražské Florence, kde otevře svou další kavárnu a také malou akademii.

Při této speciální příležitosti Fabešová vytvořila také nový futuristický mono dezert, při jehož tvorbě se inspirovala barevnou paletou exkluzivní limitované edice bezdýmného zařízení Iqos Iluma Neon Purple a originálními chutěmi náplní Levia. Vrchní část tohoto unikátního dezertu zdobí fialová květina z čokolády, zatímco jeho jádro tvoří světlý piškot bohatě naplněný osvěžující směsí borůvek a máty. Obaluje ho jemná vanilková pěna, zatímco povrch pokrývá lákavá růžová poleva. Celkový vzhled dezertu zvýrazňují stříbrné třpytky a výrazný lesk polevy. Tyto dva aspekty byly pro Ivetu důležité, protože jsou silným vizuálním prvkem této limitované edice.

Info ikona
Iveta Fabešová dezert Iqos

Jak probíhala příprava dezertu a na co všechno se můžete těšit v novém podniku Ivety Fabešové, na to odpovídá sama cukrářka.

Jak jste uvažovala o podobě dezertu, který je inspirován zařízením IQOS ILUMA Neon Purple?

Mé dezerty jsou známé svým čistým, jasným tvarem. U dezertu vytvořeném pro tuto příležitost jsem chtěla, aby byl výsledek lehce extravagantní a trochu futuristický. Vrch tohoto unikátního dezertu zdobí fialová květina z čokolády, zatímco jeho jádro tvoří světlý piškot, bohatě naplněný osvěžující směsí borůvek a máty. Obaluje ho jemná vanilková pěna, zatímco povrch pokrývá lákavá růžová poleva. Celkový vzhled dezertu zvýrazňují stříbrné třpytky a výrazný lesk polevy. Tyto dva aspekty pro mě byly důležité, protože jsou silným vizuálním prvkem této limitované edice.

Jak vy sama vnímáte takto výrazné barvy? Ať už v životě nebo v cukrařině?

Když jsem pracovala na tomto speciálním dezertu, obávala jsem se, že jeho výrazné barvy by mohly působit nejedle. Avšak po konzultaci s partnerem jsem se ujistila, že konečný vzhled bude zajímavý. Navíc, cukrářský trh se v posledních letech výrazně proměnil. Vzpomínám si, jak jsem před zhruba osmi lety představila dezert ve tvaru citronu a někteří zákazníci byli vůči němu skeptičtí. Dnes už jsou lidé na neobvyklé tvary a syté barvy zvyklí a takové dezerty nikoho nepřekvapují. Osobně mám ráda barevné dezerty, i když ve svém osobním životě dávám přednost spíše konzervativním barvám jako bílá, černá nebo modrá. Barvy si plně užívám v práci.

Jak obecně přemýšlíte nad tvorbou nových dezertů? Zůstáváte hned u prvního nápadu, nebo cesta k finální podobě trvá delší dobu?

Při tvorbě nových dezertů pro cukrárnu začínám vždy přemýšlením o vizuální stránce a poté teprve řeším, co bude uvnitř. Inspirace hraje v mém procesu klíčovou roli. Mezi mé poslední novinky patří dezerty s názvy Popcorn a Saturn. Pro Popcorn jsem chtěla vytvořit dezert s autentickou chutí popcornu. Nápad dát mu tvar kelímku na popcorn mě napadl až poté. Kelímek jsem vyrobila z bílé čokolády, kterou jsem poté zbarvila do červena pro realistický vzhled. Samotný popcorn jsme přes noc louhovali v mandlovém mléce s trochou soli. Nasáklý popcorn jsme následně proměnili v lahodnou pěnu s bílou čokoládou, kterou jsme použili jako náplň. Pro pikantní kontrast jsme uprostřed dezertu přidali mučenku a slaný karamel, což dezertu dodalo sladko-kyselý nádech. Vrch dezertu zdobí čerstvý slaný popcorn. U Saturnu, inspirovaného stejnojmennou planetou, jsem měla chuťově vyjasněno hned od začátku. Uvnitř se ukrývá směs manga, kokosu a vanilky, která evokuje exotický ráj. Tato kombinace chutí zaručuje, že Saturn je nejen vizuálně atraktivní, ale i nezapomenutelně lahodný.

Který dezert je váš oblíbený?

Miluju věneček, je to klasika, a když mám chuť na něco sladkého, sáhnu po něm. Velikostí a množstvím cukru splňuje vše, co při chuti na sladké potřebuji.

Co vás v poslední době nejvíc zaměstnává, jaké projekty chystáte?

Chystám nový projekt ve dvou podlažích budovy Masaryčka u pražské Florence. V přízemí se otevře kavárna, zatímco ve vyšším patře plánujeme zřídit výrobní prostory a malou akademii. Už mě neoslovuje běžná snídaňová nabídka, jako jsou avokádové toastové chleby a podobně. Proto jsem vyvinula koncept snídaní ve stylu michelinských restaurací, kde hlavní roli hrají špičkové suroviny a jedinečný způsob servírování. O dalších detailech zatím nemohu mluvit, ale tento projekt nyní pohlcuje veškerý můj čas a energii, takže jiné nové projekty neplánuji.

Těšíte se na nadcházející letní období?

Těším se na Vánoce, kdy už bude provoz v Masaryčce plně zaběhlý. To nejtěžší období hned po otevření, které plánujeme na přelom července a srpna, bude za mnou a budu moct konečně odpočívat. Takže pevně věřím, že léto už bude odpočinkové a budeme pevně stát na svých nohou v novém provozu. Je to pro nás určitě velká výzva, protože jsou s ní spojena velká očekávání, o kterých pevně věřím, že zvládneme naplnit v maximální míře.

Info ikona
Iveta Fabešová dezert Iqos

Limitovaná edice IQOS ILUMA Neon Purple je inspirovaná energií letních barev, kde se prolínají neonově fialové odstíny s růžovými. Oslavuje komunitu dospělých kuřáků, kteří skončili s cigaretami a rozhodli se přejít na bezdýmné alternativy. Tato komunita již na celém světě čítá 20,8 milionu dospělých uživatelů. Za stylovou estetiku a barevnou odvážnost získalo zařízení prestižní designérskou cenu Red Dot.

IQOS ILUMA je bezdýmné zařízení, které využívá technologii indukčního ohřevu bez nahřívací čepele a nutnosti čištění. Při použití nedochází ke spalování, zařízení náplně pouze nahřívá a produkuje pouze aerosol, který obsahuje výrazně méně škodlivých látek než cigaretový kouř. I když není bez rizika, protože obsahuje nikotin, který je návykový, jedná se o lepší alternativu než pokračování v kouření. V Česku je tato limitovaná edice k dostání od 20. 5. 2024. K dispozici je ve třech variantách – prémiová ILUMA PRIME, standardní IQOS ILUMA, a také zařízení „vše v jednom“ ILUMA ONE. Zařízení IQOS ILUMA Neon je možno zkombinovat s inovativními nikotinovými náplněmi LEVIA, které poskytují příjemný chuťový zážitek bez tabáku.

Související články

Zábava
Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Horoskop od 17. června: Berani se mají vrhnout do neznáma, Panny naslouchat intuici

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře znáte pořádkumilovnou Monicu ze seriálu Přátelé? Otestujte své znalosti