Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Rakušanka s francouzským srdcem Romy Schneider: Herečce zlomil srdce svůdník Alain Delon, nyní říká, že byla jeho životní láskou

Info ikona
Romy Schneider

Filmová kariéra herečky Romy Schneider začínala, když byla ještě mladinká. Půvabné rakouské poupátko se o pár let později ve francouzských filmech postupně proměnilo v přitažlivou femme fatale. Zářila také v Německu a krátce i v Hollywoodu. O co byl její profesní život úspěšnější, o to byl ten soukromý smutnější.

Liv Boková | 24. 02. 2024

Romy Schneider si už v dětství přála stát herečkou

Rosemarie Magdalena Albach se narodila v září roku 1938 ve Vídni, půl roku po připojení Rakouska k nacistickému Německu. Oba její rodiče byli herci. Na výchovu dětí neměli moc času, a tak Romy a její bratr Wolf-Dieter vyrůstali u prarodičů v Německu. Když se její rodiče o šest let později rozvedli, přestěhovali se děti k matce a nevlastnímu otci.

Romy brzy začala navštěvovat dívčí internátní školu, kde se také zrodila její láska k herectví. V červnu roku 1952 si zapsala do deníčku: „Kdyby to bylo na mně, hned bych se stala herečkou. Pokaždé, když vidím hezký film, okamžitě si pomyslím, že se musím stát herečkou.“

Kariéru Romy začala řídit její matka

Jakmile se matka Romy, Magda, dozvěděla, že má dcera zájem o herectví, rozhodla se, že bude její kariéru řídit. Bok po boku si zahrály v několika filmech. Magda uvedla teprve patnáctiletou Romy do filmového světa, později ji ale začala využívat k vlastnímu kariérnímu postupu. O Romy byl zájem a jakmile přišla nabídka na roli v nějakém filmu, její matka trvala na tom, že ve snímku musí hrát také. Lepší nebyl ani Romyin otčím, který záhy rozhodoval o tom, kde a s kým bude začínající herečka točit a nechával si značnou část jejích honorářů. Sama Romy později naznačila, že „měl o ni nezdravý zájem“.

Ke konci naplněného, ale příliš krátkého, života Romy promluvila o problematickém vztahu s matkou

Mohlo by se vám líbit

Nacista se zamiloval do krásné Židovky: Helena Citrónová změnila život brutálnímu dozorci Wunschovi

Láska je nepředvídatelná a může vás zasáhnout ve chvíli, kdy to nejmíň čekáte. Stejně, jako se to stalo za zdmi koncentračního tábora v Osvětimi. Krásná Židovka Helena Citrónová (†84) se stala objektem touhy krutého nacistického dozorce Franze Wunsche (†86). Zamilovaný muž svou vyvolenou zachránil od jisté smrti. Helena mu to pak oplatila stejnou mincí o téměř třicet let později, když se znovu setkali.
marianne.cz

Sláva herečky přišla díky roli císařovny Sissi

Když se řekne Romy Schneider, dodnes si každý vybaví půvabnou porcelánovou tvář s lehkým ruměncem, zářivé zelené oči, útlý pas v korzetu a dobovém kostýmu. Hlavní role mladé císařovny Sissi ve filmu o bavorské princezně Alžbětě, jež se provdala za císaře, představila světu novou filmovou hvězdu. Trilogie se stala obrovským hitem a do Romy se zamiloval každý, kdo některý z filmů zhlédl.

Romy Schneider se prosadila i v Hollywoodu

Sama Romy Schneider však později z takového úspěchu nadšená nebyla. Chtěla hrát jiné role, charakterní, vášnivé, odmítala zůstat ve škatulce romantické, národem zbožňované sladké dívenky. Povedlo se. Po natáčení filmu v Paříži se i díky velké lásce rozhodla pro zásadní životní změnu a do francouzské metropole se odstěhovala. Zaujala přední filmové režiséry a zajímavé role se jí jen hrnuly. Spolupracovala s těmi nejlepšími včetně Orsona Wellese a Luchina Viscontiho. Byla tak úžasná, že se o ní dozvěděli i v Hollywoodu, kde ale natočila pouze dva filmy a následně se vrátila do milované Francie.

Při natáčení amerického filmu Co je nového, kočičko? se pracovně setkala s ikonami stříbrného plátna režisérem Woodym Allenem a herci Peterem Sellersem, Peterem O'Toolem a herečkou Ursulou Andress. Ve filmu Pokrevní příbuzní zase s Audrey Hepburn a Omarem Sharifem

V životě nejsem nic, ale na plátně jsem vším.
- Romy Schneider

Z něžné panenky se stala femme fatale

Romy byla krásná a nesmírně talentovaná, z křehké dívenky postupně vyzrála v ikonu ženského stylu, kterou obdivoval téměř celý svět. S kariérou byla spokojená, ale v její osobním životě neměla zrovna na růžích ustláno. Jeden z jejích nejznámějších citátů zní: „V životě nejsem nic, ale na plátně jsem vším.“ Před kamerou byla perfekcionistka, hlavní roli si zahrála ve více než 60 filmech. Získala celkem dvě francouzské filmové ceny César a o tom, že její francouzská kariéra byla úspěšná, svědčí i fakt, že sami Francouzi ji považuji za francouzskou herečku, ačkoli je rozená Rakušanka. Mladým talentovaným a nadějným herečkám také udělují filmovou Cenu Romy Schneider.

Mohlo by se vám líbit

25 slavných citátů o módě od těch nejstylovějších osobností

Návrháři jako Vivienne Westwood, Yves Saint-Laurent, Karl Lagerfeld, zpěvačky Lady Gaga či Alicia Keys, ale i fiktivní postavy jako Carrie Bradshaw. Ti všichni vytváří a nosí spoustu krásného oblečení, o kterém také umí zajímavě mluvit. Máme pro vás pětadvacet trefných citátů od osobností ze světa módy.
marianne.cz

Životní láska s legendárním hercem Alainem Delonem

Herec Alain Delon, francouzský hezoun zbožňovaný nespočtem žen po celém světě, byl pro Romy Schneider osudovým mužem. O šťastné lásce se ale bohužel mluvit nedá. Než spolu začali točit první film Kristýna, jímž se Romy uvedla ve Francii, neměla Delona ráda, protože se prý choval jako nevychovaný fracek. „Od prvního dne natáčení jsme byli ve válce. Nikdo nás nemohl usmířit,“ prozradila Romy. Jí bylo tehdy dvacet, jemu o tři roky víc. V průběhu natáčení se do sebe zamilovali a právě on byl důvodem, proč se Romy přestěhovala do Paříže. Zamilovaný pár spolu žil bezmála 6 let. Záhy se zasnoubili, ale svatba z toho nikdy nebyla.

Romy byla zpočátku slavnější, což se Alainovu egu příliš nezamlouvalo, a tak se k ní i na veřejnosti nechoval zrovna jako gentleman. Jeden z nejpřitažlivějších symbolů Francie všech dob nebyl tehdy údajně připravený na vztah, jaký si Romy přála a chtěl si užívat i s jinými ženami.

Rozchod Delona a Schneider prostřednictvím vzkazu 

Paradoxně pak Romy opustil kvůli modelce Nathalii Canovas, která s ním v tu dobu už byla těhotná. Romy to oznámil na papírku: „Jedu s Nathalií do Mexika. Hodně štěstí.“ Vzkaz spolu s pugétem růží doma našla po návratu z natáčení v Americe. Naprosto ji to zničilo a pokusila se o sebevraždu podřezáním žil, naštěstí ji brzo našli a zachránili.

Přestože Alain zlomil Romy srdce, nezavrhla ho a v průběhu následujících let spolu ještě mnohokrát natáčeli. Kdyby jen věděla, jak o ní dnes osmaosmdesátiletý Delon mluví, jistě by byla šťastná. V několika rozhovorech zmínil, že byla láskou jeho života a že se nemůže dívat na jejich společné filmy. „Slyšet Romy říkat ´Miluji tě´, když už s námi není, je nesnesitelné,“ řekl například magazínu GQ. Jindy zase vysvětloval: „Nemohli jsme spolu být ne proto, že bychom se nemilovali, ale proto, že jsme se milovali až příliš.“

Mohlo by se vám líbit

Legendární Hana Podolská: Její šaty nosily ty největší hvězdy první republiky

Z obyčejné švadleny se stala první dáma prvorepublikového odívání. Hana Podolská (†91) se dokázala svou pílí a pořádnou dávkou prostořekosti vyšvihnout až na vrchol. Mít na sobě šaty od Podolské tehdy něco znamenalo a šikovná návrhářka oblékala ty nejznámější hvězdy nejen stříbrného plátna. Svérázná Hana se nebála experimentovat se střihy a ženy byly nadšené z nevšedních a nadčasových modelů.
marianne.cz

Romy zahojila zlomené srdce a provdala se

Romy po bolestném konci vztahu s Delonem na lásku nerezignovala a dál toužila po naplněném vztahu. Jejím prvním manželem byl o čtrnáct let starší německý režisér a herec Harry Meyen. V roce 1966 se jim narodil syn David Christopher. S Meynem bylo velice těžké vyjít, trpěl depresemi. Romy se s ním po devíti letech rozvedla a on se o další čtyři roky později ve svém domě v Hamburku oběsil.

Jejím druhým manželem byl italsko-francouzský novinář Daniel Biasini, jemuž Romy ve svých téměř čtyřiceti letech porodila dceru. Rozvedli se po šesti letech. Sarah Magdalena Biasini je také herečka. Další vztah měla s francouzským hercem Jean-Louisem Trintignantem. Oficiálně ho ale nikdy nepotvrdili. Jejím posledním partnerem byl filmový producent Laurent Pétin.

Milostný dopis pro Romy Schneider

V roce 1981 musela Romy čelit snad nejtěžší ráně osudu. Její čtrnáctiletý syn David zemřel, když při přelézání zahradního plotu spadl a nabodl se na jeho železné hroty. Romy se psychicky zhroutila, ale nadále pokračovala ve své milované práci. Legendární herečka Romy Schneider odešla do hereckého nebe v pouhých 43 letech. Hojně se spekulovalo o tom, že si sama vzala život, ohledání tuto nepravdu však vyvrátilo! Zemřela na náhlé selhání srdce, nebo, jak říkali její nejbližší přátelé, na zlomené srdce.

Alain Delon napsal Romy po její smrti v roce 1982 milostný dopis. Zařizoval i její pohřeb a Romyina poslední přání splnil do poslední tečky. Nádherná "Rakušanka s francouzským srdcem" má na náhrobku jen rodné jméno a vedle ní navěky odpočívá její milovaný syn.

Spekulace o Romy vyvrátila její dcera Sarah

V souvislosti s Romy Schneider se také hojně spekulovalo o problémech s alkoholem, drogami a závislostí na lécích. Její dcera Sarah Biasini a rodina herečky to ostře odmítají. Sarah na počest své maminky, a aby očistila její jméno, napsala dokonce knihu s názvem Die Schönheit des Himmels. 

Krásná Romy Schneider
Zdroj článku