Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Anglická metoda, která vám pomůže odhalit, zda vaše znaménko může způsobit rakovinu kůže

Placeholder image

Dny zalité sluncem jsou tu. To znamená méně bund a dlouhých kalhot a více odhalené kůže. A ruku v ruce s tím by měla jít i její ochrana. Sluneční záření totiž mimo jiné zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Zejména pokud máte na těle mateřská znaménka.

Tereza Čaladi | 27. 05. 2023

Sluneční paprsky mají mnoho pozitiv – dodávají nám dobrou náladu, vitamín D a můžeme se díky nim opálit. Ale každá mince má dvě strany. Obsahují totiž ultrafialové záření, před kterým je potřeba se chránit. Když totiž člověk není opatrný, může mít velice negativní vliv na pokožku, jako je spálení, předčasné stárnutí kůže a především zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže, a to zejména pokud jsou na ní mateřská znaménka.

Nepravidelné a nadměrné vystavování se paprskům, které vede ke spálení (hlavně v dětství), zvyšuje riziko vzniku melanomu. Dalšími rizikovými faktory pro jeho vznik jsou: genetické predispozice, výskyt u daného pacienta v minulosti, světlý fototyp, vyšší počet znamének na kůži či výskyt takzvaných dysplastických névů, neboli znamének, která jsou atypická, přestože zatím nenádorová. V neposlední řadě jsou více ohroženi melanomem pacienti s chronickou imunosupresí – například po transplantaci orgánů,“ říká dermatolog MUDr. Aleš Jan Pavlíček z Perfect Clinic Dermatology.

Mohlo by se vám líbit

Jak poznat podezřelé znaménko?

Některá znaménka nemusí být nebezpečná a stačí je namazat extra dávkou opalovacího krému s vyšším SPF. Jiná naopak ano. S jejich rozpoznáním vám přitom může pomoci anglické pravidlo ABCDE. Pokud z něj vaše znaménko splňuje alespoň dvě kritéria, měli byste si zajít na jeho kontrolu k lékaři:

  • A jako asymetrie (asymetry)

Normální znaménko je obvykle symetrické. Pokud je jedna polovina znaménka odlišná od druhé, může se jednat o zdravotní problém.

  • B jako ohraničení (border)

Nepravidelné, roztřepené nebo neostře ohraničené okraje mohou být známkou melanomu.

  • C jako barva (colour)

Znaménka s více než jednou barvou nebo neobvyklou barvou mohou být nebezpečná.

  • D jako průměr (diameter)

Znaménka větší než 6 mm v průměru by měla být sledována.

  • E jako evoluce (elevation, evolution)

Změna tvaru nebo velikosti znaménka mohou být známkou melanomu.

Další varovné signály

Kromě metody ABCDE by měl být člověk obezřetný, pokud ho znaménko svědí, z ničeho nic mu začne krvácet či je výrazně vizuálně odlišné od jiných znamének. I v takovém případě je dobré navštívit dermatologa a nechat si znaménka zkontrolovat.

Nechte si znaménka zkontrolovat

Pokud má vaše znaménko některé z výše zmíněných nebezpečných příznaků, rozhodně doporučujeme zajít za příslušným odborníkem a nechat si jej zkontrolovat. To obvykle provádí dermatolog dermastoskopem a podle jeho tvaru a struktury určí, zda bude nutné vyšetřit znaménko histologicky (aby zjistil, zda znaménko opravdu obsahuje zhoubný nádor, či nikoliv). Poté navrhne, jak s ním naložit.

A pokud jste nezpozorovali žádné z výše zmíněných příznaků, ale máte například podezřelé pihy, i v takovém případě je doporučení navštívení lékaře na místě. Zejména nyní s blížícím se létem. Člověk by měl dbát na pravidelné preventivní kontroly, aby předešel odhalení nebezpečných onemocnění v pokročilém stádiu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku