Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jste pravák, co je neustále neklidný a soustředí se urputně na výkon? Pak jste možná levákem

U dítěte se již ve školce zjišťuje, zda bude praváčkem, či leváčkem. Obvykle se to pozná podle toho, kterou ruku používá, když mu podáme nějaký předmět či kterou nohou kope do míče. Pokud se to ovšem odhalí špatně, může z toho mít problémy celý život. Zjistěte, zda nejste skrytým levákem i vy a jak to případně napravit.

Tereza Čaladi | 1. 09. 2023

Snad každý ví, že leváků je méně. Podle oficiálních dat se u nás jedná o pouhých 10 %. Podle těch, co se zabývají lateralitou, neboli správnou stranností, a tedy i volbou dominantní ruky, ale může být leváků ještě daleko více, jen se tak nějak přizpůsobili většině. Ačkoliv to udělali nejspíš nevědomky, může to vést k jistým nepříjemnostem v jejich životě. To byl i případ Jana Kodada, který byl do svých 30 let přesvědčen, že je pravákem, ačkoliv tomu tak nebylo.

Znaky skrytého leváctví

Jana celý život trápilo mnoho na první pohled navzájem nesouvisejících problémů, u kterých by ho nikdy nenapadlo, že by mohly mít společnou příčinu.Když jsem se náhodou dozvěděl o tom, že existují lidé, kteří jsou leváci, ale žijí jako praváci, na základě typických obtíží těchto lidí, které jako by byly přesným popisem mě a mého života, bylo mi jasné, že jsem jedním z nich a neskutečně se mi díky tomu ulevilo. Najednou to vše mělo vysvětlení,“ popisuje. Jedná se přitom o nenápadné záležitosti, které byste si s lateralitou nejspíš nespojili. Patří mezi ně následující:

 • neustálá únava, vyčerpání z jakékoliv činnosti

 • vnitřní neklid a napětí

 • chybějící radost ze života

 • neschopnost si jakoukoliv činnost (i například vlastní koníčky) užít

 • zaměření na výkon, workoholismus

 • potřeba po sobě vše kontrolovat

 • chaotické vyjadřování

 • nefungující intuice

 • neustálý tok myšlenek v hlavě, neschopnost se uvolnit

 • dýchací obtíže

 • neschopnost si udržovat hranice

 • problémy se soustředěním

 • pletení si levé a pravé strany

 • neustálé počítání, například schodů, dlaždic, pouličních lamp, oken a podobně

Může to připomínat OCD či jinou úzkostnou poruchu, ale skutečně se může jednat pouze o skryté leváctví. Pokud tedy vyzkoušíte pár věcí svou levou rukou a nebude „levá“, ale půjde to s ní docela dobře, či se vidíte ve výše uvedených příznacích, měli byste zvážit test laterality a svou teorii si ověřit.

Jan tak učinil a výrazně mu to změnilo život. „Díky zjištění, že jsem levák, a následnému přepólování se mnoho aspektů mého života silně zlepšilo. Cokoliv, co zrovna dělám, si více užívám a už mi nejde jen o to, abych měl všechno hotové. Dokážu mluvit více jasně a plynule a už nemusím hlídat, zdali to, co jsem právě řekl, vůbec dávalo smysl. Dodalo mi to tak i více sebevědomí,“ chválí si. Odhalení jeho laterality ho ovlivnilo natolik, že se začal tomuto tématu intenzivně věnovat. V současnosti tak informuje o lateralitě na svých stránkách a kromě toho také pořádá semináře, jejichž náplní je testování laterality.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie osobnosti: Jméno výrazně ovlivňuje vaši osobnost. V čem konkrétně?

Jméno provází člověka (pokud si ho nezmění) celý život, na jeho základě si ho lidé pamatují, a tak je jasné, že nějakým způsobem ovlivňuje i jeho osobnost. Možná více, než si myslíte. To ovšem posuďte sami – shrnuli jsme pro vás studie na toto téma.
marianne.cz

Testování laterality

Existuje několik metod, jak lateralitu testovat – Jan Kodad k tomu využívá metodu vytvořenou hudebním pedagogem Karlem Grunickem. Svou lateralitu si ale můžete nechat otestovat i v pedagogicko-psychologické poradně. Rozhodně je ale potřeba ji testovat s patřičným odborníkem, který vám dokáže poradit, jak na případné přepólování.

Možná vám to pomůže odhalit příčinu vašich problémů. A pokud ne, alespoň zjistíte, že je třeba nutné ji hledat jinde.

Mohlo by se vám líbit

Jak připravit děti na návrat do školních lavic?

Konec prázdnin se neúprosně blíží. Pokud se vaše děti vracejí do školy, máme pro vás pár tipů, jak jim návrat do školy usnadnit a zpříjemnit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres