Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak připravit děti na návrat do školních lavic?

Konec prázdnin se neúprosně blíží. Pokud se vaše děti vracejí do školy, máme pro vás pár tipů, jak jim návrat do školy usnadnit a zpříjemnit.

Iva Hadj Moussa | 20. 08. 2023

Aby byl přechod z prázdninového do školního módu co nejhladší, je dobré dodržovat pár jednoduchých, ale důležitých zásad. Píše o nich i kalifornská terapeutka Gayane Aramyanová, jejíž rady uveřejnil server cnbc.com.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů na rychlé a zdravé snídaně pro školáky, na kterých si pochutnají i dospělí

Letošní letní prázdniny jsou už oficiálně u konce. Je tu škola a s ní opět i uspěchaná rána. Nechcete svým dětem dávat ráno jen lupínky do mléka, ale zároveň na přípravu jídla nemáte víc jak 10 minut? To není problém. Tyto snídaně vaše požadavky splňují.
marianne.cz

1. Zaveďte spánkový režim

Během léta se pochopitelně u řady dětí prodlouží doba, kdy mohou být vzhůru – však si taky mohou druhý den pěkně pospat. Zanedlouho však mnohé z nich budou vstávat kolem sedmé hodiny ráno, nebo i dřív. „Vysvětlete dítěti, že už před koncem prázdnin by mělo chodit do postele dřív. Ráno ho klidně vzbuďte, ať si postupně zvyká,” říká Gayane Aramyanová. Ideální je s těmito změnami začít dva týdny před začátkem školy. Kromě toho se s dětmi domluvte na tom, aby se naučily připravovat si oblečení na druhý den už večer. Ráno tak ušetří spoustu času. Kromě spánku obnovte rutinu a harmonogram i v případě jídla. Pravidelné snídaně a večeře ukotví režim, a navíc jsou důležité pro rodinnou komunikaci a pohodu.

2. Omezte separační úzkost

Separační úzkost je zcela obvyklá u dětí od přibližně osmnácti měsíců do tří let. Většina dětí z ní vyroste, ale podle Children’s Hospital of Philadelphia ji zažívají asi tři procenta dětí na základní škole. Podle Aramyanové je nějaká forma separační úzkosti normální součástí vývoje dítěte. Ujistěte své děti, že po škole se vždy vrátí domů, a není se třeba obávat. Ačkoliv vám může připadat samozřejmé, že dětem pravidelně budete říkat: „Dnes odpoledne se zase uvidíme, těším se na tebe.” Dětem tato věta můžu skutečně pomáhat.

Zároveň je důležité, abyste svou případnou úzkost nepřenášeli na děti. Mnohé maminky i tatínkové se například obávají, že jejich dítě bude ve třídě smutné nebo bude plakat. Pokud vás však z dítě ucítí obavy a pochybnosti, jeho úzkost se s největší pravděpodobností zvýší. Dávejte si tedy pozor na to, zda působíte klidně a sebejistě.

Mohlo by se vám líbit

Jak dopadla proměna pokojíčku pro budoucí školačku?

Lenka měla v pokoji místo postele matraci, která sloužila i na hraní. Chyběl tu psací stůl se židlí. Funkci úložného prostoru na oblečení plnila velká skříň, do níž ale dívka nedosáhla, takže si svršky nemohla udržovat v pořádku a k výběru oblečení potřebovala asistenci rodičů.
marianne.cz

3. Podporujte v dětech sebedůvěru

Tlak na dobrý výkon ve škole a nové prostředí (výměna paní učitelky, nástup do první třídy, změna v kolektivu, nové kroužky) může být pro děti stresující. Proto je důležité v nich vzbudit důvěru, i když občas něco zkazí nebo si nebudou vědět rady. „Promluvte si s dětmi o tom, s čím se potýkají, s čím potřebují pomoci a jak je můžete podpořit,” vysvětluje terapeutka. „Děti by měly mít jistotu, že jsou schopny řešit problémy a že si poradí i s překážkami.”

4. Nestrašte

Různé babičky a tetičky mají sklon dětem říkat: „No počkej ve škole, tam si tě srovnají! Už ti to zas brzy začne!” Není ale důvod v dětech vzbuzovat obavy. Škola přece není za trest.

Mohlo by se vám líbit

Ranní příprava školáka bez stresu s našimi rituály

Ranní chystání dítěte do školy či do školky může být stresující záležitostí. Velkou roli může hrát únava, a to nejen vaše ale i vaší ratolesti. K tomu se přidává časový tlak a hektické ráno je na světě.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Rodina a děti
Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií

Když dětství ovládnou mobil a tablet: Naučte se dětem nastavit zdravé hranice při používání technologií

Rodina a děti
Když vztah chřadne a napětí stoupá: Jak změnit tichou domácnost v harmonické prostředí?

Když vztah chřadne a napětí stoupá: Jak změnit tichou domácnost v harmonické prostředí?