Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Test barvosleposti: Vidíte správně barvy?

Spoustu lidí trpí barvoslepostí celý svůj život a přitom nic netuší. Zjistěte, zda patříte mezi ně.

Tereza Čaladi | 3. 07. 2023

Když se řekne, že je někdo barvoslepý, mnoho lidí si automaticky představí, že jeho svět vypadá jako v černobílém filmu. Tak to má ale málokterý barvoslepý člověk. Ve skutečnosti má problém rozeznat jenom nějaké barvy.

Jaké barvy (ne)vidí barvoslepý člověk?

Barvoslepost, neboli porucha barvocitu, což je výstižnější termín, má více druhů. Ve vzácných případech lidé skutečně nejsou schopni vidět žádnou barvu (úplná barvoslepost se nazývá achromatopsie). Ale většina barvoslepých lidí není schopna plně vidět červenou (protanopie), zelenou (deuteranopie) nebo modrou (tritanopie).

Nejčastější formou barvosleposti je přitom ztráta rozlišovací schopnosti v červenozelené oblasti. Tito lidé mohou snadno zaměnit jakékoli barvy, které obsahují nějaký náznak červené nebo zelené. To znamená, že si často pletou například modrou a fialovou, protože nedokáží rozpoznat červený prvek fialové barvy. Kromě toho mají problémy s různými odstíny červené, oranžové, žluté, hnědé a zelené.

Podle českého serveru zaměřeného na zdraví červeno-zelenou poruchou barvocitu trpí přibližně 1 z 12 mužů (8 %) a 1 z 200 (0,5 %) žen. Modro-žlutou poruchou barvocitu, která je druhou nejčastější, trpí zhruba 1 z 10 000 lidí na světě. Žádné barvy nevidí 1 z 30 000 lidí na světě. A jakákoliv z forem barvosleposti postihuje celosvětově 300 milionů lidí. Zjistěte, zda patříte mezi ně.

Test barvosleposti

Podívejte se na kolečka a zkuste určit, která čísla v nich vidíte.

Info ikona
test barvosleposti

1. Pokud vidíte v prvním kolečku číslo 3, máte poruchu vnímání zelené a červené barvy. Člověk, který vidí barvy dobře, vidí číslo 8.

2. Pokud vidíte číslo 17, máte poruchu vnímání zelené a červené barvy. Člověk, který vidí barvy dobře, vidí číslo 15.

3. Máte-li oči v pořádku, vidíte číslo 5. Pokud vidíte číslo 2, máte poruchu vnímání zelené a červené barvy. Úplně barvoslepý člověk nerozezná v kolečku žádné číslo.

4. Zdravé oko vidí v kolečku vlevo dole číslo 73. Když vidíte číslo 28, můžete mít poruchu barvocitu.

5. Číslo 12 by mělo být viditelné člověku, který má problém s barvoslepostí, i člověku, který vidí všechny barvy tak, jak má.

6. Pokud vidíte číslo 21, máte poruchu vnímání zelené a červené barvy. Vidíte-li 74, váš barvocit je v pořádku. Barvoslepý člověk číslo vůbec nevidí.

Jak barvoslepost může člověka omezit

Pokud vám vyšlo, že nevidíte barvy úplně dobře, může vám to v lepším případě způsobit například problémy při vaření (rozeznat dostatečně uvařené maso nebo nezralé ovoce), v horším případě zkomplikovat zisk řidičského průkazu nebo určitých povolání. Barvoslepí lidé by neměli vykonávat zaměstnání jako je pilot letadla, elektrikář nebo strojvedoucí. Může to ztížit ale i práci výtvarným umělcům či lidem v módním průmyslu.

Dá se barvoslepost léčit?

U lidí, kteří mají poruchu barvocitu vrozenou (což je naprostá většina), bohužel neexistuje žádná léčba, která by ji mohla zcela odstranit. Barvoslepost lze napravit pouze když se léčí nemoci, které jsou za její vznik zodpovědné – mezi nimi může být například cukrovka, roztroušená skleróza či zelený zákal. Do určité míry je ovšem možné ji korigovat, a to například speciálními kontaktními čočkami či brýlemi pro barvoslepé, které dotyčným pomáhají barvy rozpoznávat tím, že zvyšují jejich sytost.

Mohlo by se vám líbit

Touha ušetřit za brýle vás může stát zdraví: Pokud bojujete s rozmazaným textem vyvarujte se této chyby

Už dávno odzvonilo dobám, kdy jste měli zrak jako ostříž? Pokud delší čas bojujete s rozmazaným textem, pak by vaše kroky neměly směřovat ke stojanu s „hotovými“ dioptrickými brýlemi, nýbrž do oční ordinace či optiky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role