Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Akční ženy a pasivní muži jako pár: proč tyto vztahy vznikají a jak s nimi naložit

Vy se staráte o domácnost, plánujete dovolené, kam půjdete na večeři, kdy se uvidí děti se svými kamarády a když je potřeba, tak zvládnete i tu poličku přivrtat. Zato váš partner si po práci lehne na gauč, aby si odpočinul, a když mají vaši potomci nějakou oslavu, tak má problém tam vůbec přijít. Proč je tento typ vztahů tak častý a co s ním? O tom v článku.

Tereza Čaladi | 13. 10. 2022

Říkal, že tu skříň dá dohromady do konce týdne. Ale je pátek a pořád nic. Já jsem teď doma a měla bych to za dvě hodinky hotové. Ale on tvrdil, že to udělá. Je to jeho práce, já přece nemusím dělat všechno.“ O dva týdny později a skříň pořád nestojí. Nakonec ji partneři postavili spolu.

Připomíná vám to něco? Nedivíme se. Tento model vztahů je poměrně běžný. Což potvrzuje i terapeutka Kateřina Chytra, která se s ním často setkává u svých klientek.

Pokud u ženy převládá ‚mužská složka‘ (rychlost rozhodování, pevnost, zaměření na výsledek), pak si k sobě podprahově přitahuje muže, kteří mají naopak silnější složku ‚ženské kvality‘ (citlivost, empatie, trpělivost, klid až pasivita, otevřenost, zranitelnost, pružnost). I když to na první pohled není zřejmé, nebo se to tak neprojevuje,“ uvádí.

Obvykle se tedy nejedná o záměrný výběr pasivního partnera u kterého by byly ženy nadšené, že budou mít volnou ruku a vše na starost. Mnohdy se toto fungování vyvine až v průběhu partnerství, když se řeší běžný chod věcí. Jako je uvedeno výše – muž má například něco aktivně vyřešit, ale trvá mu to a netrpělivá žen si to zařídí sama. K tomu přidá pár výčitek a partner se tak cítí snadno ponížený. Takto to postupuje nejprve v drobnějších záležitostech, později ve větších. Až si nakonec řekne, že tohle nemá zapotřebí a vlastně se kontroly vzdá.

Dle serveru Independent se ale snadno může také stát, že se do této situace dostanou ženy, které jsou po třicítce samy a nedaří se jim najít vhodného partnera. Výběr je podle nich chudý, a tak se spokojí s někým z těch „co jsou“, než aby byly samy. Proč? V prvním případě chtějí vedle sebe někoho mít. V tom druhém se cítí být ostrakizovány společností. „Moji ženatí přátelé, kteří mě po rozvodu nejprve podporovali, mě zanedlouho poté přestali zvát na večeře. Odejít od manžela znamenalo zcela přijít o společenský status,“ popsala Independent čtyřicetiletá Deborah, která se nedávno rozvedla.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší člověk na světě? Bezdětná žena přes 30

Víte, že představitelka Sam ze Sexu ve městě, herečka Kim Cattrall, se z vlastního rozhodnutí nestala matkou? Ani nyní ve svých 65 letech rozhodnutí nelituje. Říká, že to pro ni byla vědomá volba, když si jako mladá herečka řekla, že chce veškerou svoji energii a čas věnovat kariéře. Odsuzujete ji za to? Můžete, připravte se ale na to, že fenomén bezdětnosti bude stále častější.
marianne.cz

V obou případech to však dopadá tak, že ve finále ve vztahu vše zařizují ženy. To se ale potom může přehoupnout v to, že se to netýká pouze domácnosti a plánování dovolených, ale i větších rozhodnutích, jako je svatba. Muži se k vyslovení nemají, až si dominantní ženy nakonec řeknou, „k čertu s tím, vždyť je 21. století“ a požádají své partnery o ruku ony.

Podle oslovené odbornice ale spíše partneři často dojdou k tomu, že jim tento nepoměr sil ve vztahu nevyhovuje a snaží se ho vyrovnat. Nám prozradila, jak na to:

  • Zkuste si prohazovat role

Když žena vede vše doma a k tomu například podniká, jednou ji to dožene a bude z toho vyčerpaná. To rozhodně neznamená, že by se ženy měly ponižovat a být pracovně neefektivní. Ale je dobré svému partnerovi říct a komunikovat s ním, aby si vzal něco na starost on.

  • Předejte partnerovi větší zodpovědnost

Protějšek tak může například naplánovat dovolenou, pokud ji vždy plánujete vy. Musíte ovšem počítat s tím, že to možná nebude úplně podle vašich představ. Nebo že to možná nakonec neudělá a nikam se nepojede. On si tak alespoň uvědomí, jak je to složité a kolik je za tím práce.

  • Pěstujte trpělivost

Abyste ovšem některé zodpovědnosti svým partnerům zvládly předat, budete potřebovat „nervy ze železa“. Trpělivost je dovednost a dá se jí naučit. Poslouží vám k tomu v prvé řadě dech, kdy lze vnitřní přetlak dechem uvolnit. A samozřejmě uvědomění, že potřebujete svému muži dát důvěru a prostor. Když budete chtít vše hned, pocítíte akorát frustraci.

  • Pochvala neuškodí

Najděte věci, za které můžete svého partnera ocenit. Když pocítí uznání, bude mít daleko větší chuť pro vztah a vás konat.

Mohlo by se vám líbit

Konflikty ve vztazích mohou být prospěšné aneb Jak se správně hádat

Hádání je zdravé, pokud víte, jak na něj. My to pro vás zjistili od Markéty Šetinové a Kateřiny Sodomkové z Institutu Moderní láska.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání