Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Intuitivní seznamování aneb Způsob, díky kterému konečně najdete životní lásku

Info ikona
Láska

Vyzkoušela jste v posledních měsících všechny seznamovací aplikace světa? Nečekala jste ani vteřinu a po rozvolňování vtrhla do prvního baru ve městě? Nebo se už rok urputně snažíte, aby si vašeho zájmu všiml kolega? Je nejvyšší čas sundat nohu z plynu a naučit se, že kouzlo trvalých vztahů tkví v intuitivním seznamování.

Říká se, že práce kvapná, málo platná. V oblasti seznamování můžeme přísloví lehce poupravit na – snaha kvapná, málo platná. Čím více totiž toužíme po partnerovi, tím častěji končíme uplakané a zklamané z toho, že se nám seznámit nedaří. Samotnou korunku tomu nasazují seznamovací aplikace, které v mnohých vzbuzují pocit, že seznamování nikdy nebylo jednodušší.

Vždyť si stačí vyhradit hodinu denně, pohodlně usednout na gauč a probírat se mezi stovkami tváří. Následně dát zajímavému muži „lajk“ a ruka je v rukávu! Bohužel, teorie randění přes seznamovací aplikace se od reality v mnohém liší. A tak není nic výjimečného, když je plocha mobilního telefonu prošpikovaná seznamovacími aplikacemi, ale pan Božský je stále v nedohlednu. Následně člověk rychle propadne stavu trudomyslnosti, zoufalství či pocitu méněcennosti. A to rozhodně není ideální rozpoložení pro hledání životního partnera. Odborníci dokonce tento stav popisují jako dating burnout (randící vyhoření).

Mohlo by se vám líbit

Seznamování jako (ne)celodenní aktivita

Pokud patříte k nadšeným uživatelům seznamovacích aplikací, pak jistě víte, že čas u obrazovky plné cizích obličejů ubíhá zběsilým tempem. Navíc jde o aplikaci, která vám kdykoliv a kdekoliv může vyplnit volnou chvíli. A tak se poměrně často stává, že si lidé hledají svého celoživotního partnera při čekání na autobus, ve frontě v supermarketu nebo v čekárně u zubaře. Tedy na místech, která nemají nic společného s romantikou a seznamovací atmosférou.

I proto je důležité nad používáním seznamovacích aplikací přemýšlet a věnovat jim pouze čas, který si doopravdy zaslouží. V ideálním případě si sami stanovte časový limit, během kterého chcete brouzdat mezi neznámými tvářemi. Psycholožka Julie Bartzová doporučuje patnáct až dvacet minut denně, avšak nic nebrání tomu, abyste tento čas o trošku prodloužili či zkrátili.

Info ikona
Láska

Intuitivní seznamování jako řešení

Možná jste už zaslechli pojem intuitivní stravování, tedy stravovací návyk, při kterém posloucháte své tělo a stravujete se tak, jak uznáte za vhodné. Žádné zběsilé diety, žádný tlak na dokonalou postavu. A obdobným způsobem můžeme přistupovat také k seznamování. „Tento koncept je sice stejně jednoduchý jako intuitivní stravování, ale často vyžaduje rozsáhlé vnitřní a behaviorální změny,“ říká Bartzová pro Psychology Today. Odměnou vám následně bude vnitřní klid, potěšení ze seznamování, a také zvýšení šance, že doopravdy potkáte vysněného partnera. Ostatně všichni víme, že láska přichází ve chvíli, kdy ji nejméně očekáváme, a především netlačíme na pilu.

Ptáte se, jak intuitivní seznamování vypadá v praxi? Bohužel, neexistuje jednotný návod, díky kterému si tento koncept lusknutím prstu osvojíte. Naopak jde o dlouhodobý proces, během kterého se pomalu budete učit, jak ze seznamování nedělat prioritu číslo jedna. Podle psycholožky Bartzové je klíčem k úspěchu to, když single období nebudete vnímat jako tragédii. „Být nezadaný je skvělá příležitost k tomu, abyste se o sebe co nejlépe starali, byli k sobě laskaví a naučili se cítit komfortně i ve chvílích, kdy jste sami,“ míní pro Psychology Today. Možná to zní jako klišé, ale doopravdy se vyplatí, když si od seznamování dáte na chvilku „oraz“ a veškerou energii budete věnovat pouze sami sobě.

Mohlo by se vám líbit