Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak neopakovat staré chyby s novými partnery

Info ikona
Pár na rande

V posledním díle naší rozvodové série, v jejímž rámci jsme spolupracovali s koučkou a terapeutkou Michaelou Tetzeli, jsme se podívali na to, jak se vyhnout dalšímu manželství, které nevyjde. To stejné platí i pro vztahy celkově. Proto vám přinášíme rady, jak vstoupit do nových partnerství s čistým štítem, ale zároveň poučená ze starých chyb, které nechcete opakovat.

Tereza Čaladi | 23. 02. 2023

V průběhu rozvodové série článků jsme prošli snad veškeré možné scénáře, s nimiž se můžete během rozvodového řízení setkat. Podívali jsme se tedy na to, jak se ujistit, že se doopravdy chcete rozvádět; jak se na rozvod připravit psychicky; jak přijmout, že už nejste vdaná; jak se odpoutat od bývalého manžela a zároveň s ním zvládnout nutnou komunikaci; jak zařídit, aby rozvod nepoznamenal děti i jak vyřešit vypořádání společného jmění manželů. Teď už si jen zbývá říct, jak se do této situace nedostat znovu. Což vyplývá z knihy NEzlomená rozvodem.

Chybami se člověk učí

Člověk chybuje a to je naprosto v pořádku. Nikdo není dokonalý a chybami se člověk učí. Je ovšem důležité, aby věděl, co udělal špatně a snažil se tomu následně vyhnout. Jinak půjde z bláta do louže. A to platí o manželstvích, vztazích celkově, ale i životě.

  • Uvědomte si své chyby. Pokud se chcete vyhnout chybám, které jste udělali v minulosti, musíte si je identifikovat. A to detailně. Klidně si je sepište. Nejenom chyby jako takové, ale i chování, u kterého jste vypozorovala, že jim předcházelo. Například pokud jste se dostala do situace, kdy všechna domácí práce i péče o děti byla na vás a víte, že to začalo tím, že jste svému bývalému manželovi neřekla důrazněji, aby vám více pomáhal, mějte právě tohle na paměti. A jakmile do tohoto stereotypu začnete padat s novým partnerem, ozvěte se.

  • Nastavte si pevné hranice. Když budete mít jasně označené, co je pro vás červenou vlajkou a co snesete, pomůže vám to vaše chyby neopakovat. Musíte být ovšem důsledná! Pokud se objeví něco, přes co zkrátka nejede vlak, tak nepovolte.

  • Berte věci pomalu. Když jste čerstvě po rozvodu, můžete chtít prožít krásnou bláznivou lásku. Dobrodružství, které vám v manželství chybělo. Myslete ovšem na to, že vše není tak růžové, jak se na začátku může zdát. Je tedy v pořádku, pokud budete trochu podezřívavá a nepustíte se do toho hned po hlavě. To neznamená, že máte zpochybňovat vše dobré, co vás potká. Ale být opatrná. Pokud to má stát za to, tak není kam spěchat. Randěte, ale nevstupujte do vážného vztahu. Jste ještě raněná a je potřeba se zahojit. Budete se muset naučit opět milovat samu sebe, než to dovolíte někomu jinému. Chvilku to potrvá, ale to neznamená, že se nemáte bavit, seznamovat se a užívat si,“ radí koučka, terapeutka a autorka knihy NEzlomená rozvodem Micheala Tetzeli.

  • Mějte otevřenou mysl. Nelze přenášet špatné vzorce ze starých vztahů do nových. A ani porovnávat své ex a současné partnery. Nejde sice zapomenout na všechny špatné zkušenosti z bývalých vztahů, ale dá se z nich poučit. Mějte na paměti, že je důležité žít v přítomnosti a soustředit se na budoucnost, nevracet se do minulosti.

  • Zaměřte se na zdravou komunikaci. V komunikaci vzniká spoustu problémů. Občas to je tím, že si partneři nic neříkají, tedy ani nevytýkají, co jim vadí, jelikož se nechtějí hádat. Ale pravdou je, že konflikty ve vztazích jsou někdy prospěšné. Navíc upřímnost nemusí vést vždy k rozepři. A když už, tak může proběhnout i v klidu. A s tímto je dobré do nového vztahu vstupovat.

Mohlo by se vám líbit

Rozvod je rozhodně něčím, co člověka poznamená. Někdo možná bere manželství jako jednu velikou chybu, kterou udělal a už do něj nikdy nechce vstoupit. Někdo naopak bude doufat, že to příště bude jiné. V každém případě to, jak se věci ve vašem životě vyvinou, je na vás. O to víc je nutné mít na paměti, že je dobré si své staré chyby uvědomit, ale nenechat se jimi svazovat a jednoduše se z nich poučit.

Rozvod není handicap. Ať už zrovna teď žijete sama, nebo v páru, život může být krásný. Odpověď na to, jak žít šťastně, nenajdete v žádných návodech, ani v naší knížce. Najdete ji v sobě. Vnímejte, kdy jste šťastná a z čeho máte radost. A dopřávejte si to, jak jen to nejvíc jde. Dovolte sama sobě žít zase naplno podle svých představ. Je to váš život a žijete jen jednou,“ zmiňují v závěru knihy NEzlomená rozvodem její autorky – osobní koučka, mentorka a terapeutka Michaela Tetzeli a rozvodová koučka a podnikatelka Petra Svobodová. Hodně štěstí!

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku