Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak se odpoutat od bývalého manžela a zároveň s ním zvládnout nutnou komunikaci

Když se rozvedete, obvykle se svým ex musíte zůstat v kontaktu kvůli vašim dětem. A to mnohdy stojí pěkné nervy. Ve čtvrtém díle naší rozvodové série jsme se spolu s autorkou knihy NEzlomená rozvodem Michaelou Tetzeli podívali na to, jak s ním mluvit a i na to, jak se od něj posunout dál.

Tereza Čaladi | 5. 01. 2023

„On mi prostě neodpovídá! Zítra si ji (dceru) má vyzvednout a není mi schopný napsat, v kolik přijede,“ vypráví mi kamarádka. Referuje o svém bývalém manželovi, jejichž rozvod byl, hezky řečeno, bouřlivý, a udál se teprve před půl rokem.

Komunikace po rozchodu či rozvodu je ve většině případech velmi náročná. Někteří lidé se jí mohou vyhnout. Jednoduše podepsat rozvodové papíry a už svého bývalého nikdy nevidět. To ovšem nejde, pokud máte děti. V takovém případě se musíte oprostit od pocitů zášti a ublíženosti a najít způsob, jak se svým bývalým manželem komunikovat. Koučka a terapeutka Michaela Tetzeli v knize NEzlomená rozvodem dává tipy, jak tuto situaci lépe zvládnout:

  • Komunikace je dovednost. Hledejte shodu a nezapomeňte, že velký podíl na úspěchu má schopnost naslouchat.

  • Co bylo, bylo. Když budete stále vytahovat staré křivdy, zůstanete zaklenutá v minulosti. Nedělejte to. Zaměřte se na přítomnost a budoucnost. Odpusťte mu a o minulosti se s ním prostě nebavte.

  • Už není žádné „vy“. Nevnášejte do komunikace bývalé manželství. Nezasahujte do jeho života a osobních věcí. Nehodnoťte a to samé požadujte od něj. Uvědomte si, na čem se s ním potřebujete domluvit, a podle toho se řiďte.

  • Pozor na manipulaci. Pokud u vás bývalý manžel vzbuzuje pocit viny nebo vám nahání strach, jedná se o manipulaci. Nenechte se zahnat do kouta, jste rozvedená a nemáte vůči němu žádné povinnosti.

  • Buďte věcná. Probírejte s ním jen potřebné. Většinou půjde o věci kolem dětí.

  • Potkávejte se na neutrální půdě. Pro náročnější domluvy se scházejte ve veřejném prostoru, například v kavárně, lépe se tam dohodnete. Pokud spolu nejste schopni mluvit bez hádek a emocí, řeště věci přes e-mail.

  • Neshody řešte bez dětí. Snažte se v rámci možností vycházet s bývalým manželem co nejlépe. Nikdy neřešte problémy před dětmi a už vůbec ne přes ně.

  • Jednejte na rovinu. Jste svobodná, nezávislá, soběstačná, už nemusíte přemýšlet, jak bývalému manželovi sdělit to či ono. Prostě mu to řekněte, jak to je. On se s tím už bude muset popasovat sám.

Mohlo by se vám líbit

Rozvodové řízení skončilo. Už nejste vdaná. Jak to přijmout?

Ať už se jedná o rozchod, či o rozvod, pokud jste zkrátka byla v dlouhodobém partnerství, je opravdu velkou výzvou být opět sama. Musíte znovu najít způsob, jak se radovat z maličkostí, užívat si život a především v něm najít smysl pro sebe samu. My jsme se s koučkou, terapeutkou a autorku knihy NEzlomená rozvodem Michaelou Tetzeli pro vás pokusili sesumírovat, jak na to, ve třetím díle naší rozvodové série.
marianne.cz

Musíte-li s bývalým komunikovat, o to náročnější může být celý konec vztahu zvládnout. Kdykoliv na něj chcete zapomenout, pípne vám od něj zpráva. A vy se tak nemůžete posunout dopředu. Ale jednou to přijít musí a vy tomu můžete pomoct. Výše zmíněná odbornice radí, abyste se zbavila veškerých jeho věcí, nebo těch, na které máte společné vzpomínky. Pokud je nechcete vyhodit, alespoň je na nějaký čas schovejte někam hluboko do garáže. Přestaňte o něm a o rozvodu mluvit. Pokaždé, když ho zmíníte, vybaví se vám ona bolest. Stačí, že s ním musíte komunikovat. Vzpomeňte si na to, co bylo ve vztahu špatně, tedy zvyky, které vám vadily, situace, kdy se k vám nechoval hezky, i jak vás celkově omezoval. A především si uvědomte svou nabytou svobodu. Myslete na všechno, co teď můžete a dopřejte si to!

Témat spojených s rozvodem je opravdu spousta. My se s vámi za 14 dní podíváme na to nejošemetnější, tedy na rozvod a děti.

Mohlo by se vám líbit

Jak nechat minulost minulostí a soustředit se na to, co je teď

Každý ví, že se má žít v přítomnosti, ale to se občas lépe říká než dělá. Zejména pokud vaše minulost nebyla až tak špatná. My pro vás však máme tipy, které vám pomůžou nechat být to, co bylo. Jelikož jednou to budete muset udělat tak jako tak.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky