Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Rozvodové řízení skončilo. Už nejste vdaná. Jak to přijmout?

Ať už se jedná o rozchod, či o rozvod, pokud jste zkrátka byla v dlouhodobém partnerství, je opravdu velkou výzvou být opět sama. Musíte znovu najít způsob, jak se radovat z maličkostí, užívat si život a především v něm najít smysl pro sebe samu. My jsme se s koučkou, terapeutkou a autorku knihy NEzlomená rozvodem Michaelou Tetzeli pro vás pokusili sesumírovat, jak na to, ve třetím díle naší rozvodové série.

Tereza Čaladi | 15. 12. 2022

Byla jste vdaná několik let. Být manželkou je součástí role, kterou v tomto světě zastáváte. A tak není úplně snadné se od ní naráz oprostit.

„Každý zásah do našeho života je transformační, tedy mění nás. Jakým způsobem, to už je více o našem nastavení a o okolnostech této situace. Každopádně z hlediska traumatu a stresu patří rozvod k těm nejzásadnějším v životě. Záleží, jestli rozvod je dlouho připravená a plánovaná záležitost, či blesk z čistého nebe. U prvního případu si tuto fázi odžíváme už v období zvažování, co to pro nás znamená, a plánování. Dalo by se říci, že si na situaci už zvykáme v průběhu příprav. I když představa a realita mohou být jiné. U toho druhého případu většinou opravdu probíhají a střídají se fáze šok, popírání, rezignace, zlost, zvažování, co to pro mne znamená, přijetí,“ vysvětluje koučka a terapeutka Michaela Tetzeli.

Mohlo by se vám líbit

Jak psychicky zvládnout rozvod a znovu uchopit život do svých rukou?

Období rozvodu je jedním z nejtěžších v životě. A žádná žena by na něj neměla být sama. My tu chceme být pro vás, a proto jsme spolu s koučkou, terapeutkou a autorku knihy NEzlomená rozvodem přichystali druhý díl rozvodové série. Tentokrát zaměřený na to, jak zvládnout rozvod a neztratit sebe samu, ale spíše znovu najít své pravé já.
marianne.cz

Jste opět svobodná

V první fázi po rozvodu je dobré mít si s kým o tom popovídat, poplakat si, přemýšlet a snažit se odpočinout si. Ve chvíli, kdy odezní nejsilnější emoce, je důležité hledat řešení, mít postup a naději na další život, byť v nových podmínkách. Tady je na místě poradit se s právníkem, požádat o pomoc terapeuta, vytvořit si svůj podpůrný tým, a to i třeba pro pomoc s dětmi.

V knize NEzlomená rozvodem jsou uvedeny tipy, na co by v tomto období měly ženy myslet:

  • Odejděte z manželství se vztyčenou hlavou

Nedopřejte bývalému manželovi, aby vás viděl zlomenou z rozvodového řízení.

  • Pusťte svého bývalého manžela z hlavy

Sledovat ho na sociálních sítích je sebezničující. Budete raněná, když uvidíte, jak a s kým teď tráví čas. Přestaňte se zajímat o jeho život, společnou máte už jenom minulost.

  • Komunikujte s ním jenom ohledně dětí

Nepište mu, nic mu nevyčítejte, nesnažte se ho vtáhnout do svého současného života, jste rozvedení. Vy máte svůj život, do kterého on už nepatří, a naopak.

  • Naslouchejte svým dětem

Když jsou děti malé, nedokáží vyjádřit, nebo se stydí povědět něco, co není u druhého rodiče v pořádku. Brání se pak pláčem a na to byste měla reagovat! A nebo jsou u druhého rodiče šťastné a vy byste jim to štěstí měla přát.

  • Randěte, ale nevstupujte do vážného vztahu

Jste ještě raněná a je potřeba se zahojit. Budete se muset naučit opět milovat samu sebe, než to dovolíte někomu jinému. Chvilku to potrvá, ale to neznamená, že se nemáte bavit, seznamovat se a užívat si.

Nemá cenu obviňovat sebe samu, nebo partnera, z toho, že to nevyšlo. Namísto toho je lepší se snažit být pozitivní ve smyslu malých kroků, které vám vrátí smysl pro přítomnost, malé radosti do života. „Místo lítosti se pokuste vzpomínat na to dobré, hledejte poučení, soustřeďte se na sebe, své potřeby a možná se vraťte k sebeobjevování, laskavosti a třeba i ke svým snům a ty vracejte do svého života. Rozptýlení můžete najít i v podobě výletu či wellness s kamarádkou,“ radí námi oslovená odbornice.

Proces zvládnutí rozvodu je běh na dlouhou trať. My se s vámi proto v dalším díle, který vyjde 29. prosince, podíváme na to, jak se po rozvodu odstřihnout od bývalého manžela a jak s ním komunikovat.

Mohlo by se vám líbit

6 drobných změn, díky kterým bude váš život šťastnější

Věděli jste, že na 20. března připadá Světový den štěstí? Pokud vám právě není dvakrát do smíchu, pak pro vás máme šest jednoduchých způsobů, díky kterým budete šťastnější.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?