Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Rozvod, když jsou vaše ratolesti dospělé, je možná ještě horší, než když jsou dětmi

Když jsou děti malé, rodiče častokrát dlouhou dobu na rozvod ani nepomyslí, protože chtějí, aby jejich děti vyrůstaly v úplné rodině. Nechají to na ten čas, kdy budou větší. Jenomže ani v dospělosti není pro „děti“ rozvod snadný. Pokud jste nyní v této situace, máme pro vás tipy od rodinné terapeutky, jak si s ní poradit.

Tereza Čaladi | 19. 01. 2024

Je možný, že mě to mrzí?“ ptá se mě moje pětadvacetiletá kamarádka. Referuje o rozvodu jejích rodičů. „Vždyť oni vypadali úplně v pohodě,“ doplňuje s lesklýma očima. Celý večer nad vínem pak řešíme, jak její život teď vypadá. Máma, se kterou byla vždy nejlepší kamarádka, se před ní uzavřela, aby ji „chránila“, protože s dětmi by se vztahy mezi rodiči řešit neměly. Táta naproti tomu má pocit, že jeho dcera, které se doteď sotva zeptal, jak se má, má chuť svěřovat se jí se vším, co ho trápí, a to včetně nenávisti vůči její matce. To je samozřejmě popis pouze jedné rozvádějící se rodiny a existuje velké množství variant této situace. Jisté ale je, že k rozvodu rodičů s dospělými „dětmi“ dochází a po nich nezřídka následuje nějaké pošramocení rodinných vztahů. V zahraničí pro tyto rozvody mají termín „grey divorce“, což v překladu znamená „šedý rozvod“, který se podle nich vztahuje na lidi kolem padesátky (a starší).

Proč rozvod rodičů může být i pro dospělé „děti“ náročný?

Rozvod rodičů je i pro dospělé děti velmi náročný, zejména z psychologického hlediska,“ vysvětluje rodinná terapeutka Adéla Šauerová. Sepsala pro vás následující body proč:

  • Dospělé děti mohou být konfrontovány s náhlou změnou v rodinné dynamice a životním scénáři, na který byly zvyklé. Tato změna může vyvolat pocity nejistoty a ztráty. Rozvod může narušit jejich představy o stabilním rodinném prostředí a vyvolat otázky ohledně vlastních vztahů a budoucnosti.

  • Když se rodiče rozvádějí, může se objevit konflikt mezi nimi, a to nejen na praktické úrovni, ale i na té emocionální a „děti“ jsou i nepřímou součástí těchto konfliktů. Dospělé děti mohou být nuceny zprostředkovávat komunikaci mezi rodiči, což může způsobit nejen stres, ale také náročné dilema ohledně toho, jak přistoupit ke každému z rodičů.

  • Rozvod také může otřást vnímáním rodinné identity. Dospělé děti se mohou ocitnout ve stavu rozkolu mezi dvěma domovy a muset se vyrovnat s novými dynamikami v rámci rozdělené rodiny. Tato změna může vyvolat otázky ohledně vlastní identity a místa v rodinném kontextu.

  • Dospělé děti mohou být postaveny před praktické výzvy spojené s rozvodem, jako jsou finanční otázky nebo rozhodování o budoucím bydlení, pokud s rodiči dosud žili. Tyto aspekty mohou přidat další vrstvu stresu a odpovědnosti, kterou si mohou dospělé děti nést a která může ovlivnit jejich vlastní životní plány.

Mohlo by se vám líbit

Polemika Ivy Hadj Moussy: Ulehčíme život mladým lidem tím, že jim budeme opakovat, jak je těžký?

Co může přinést neustálé ujišťování mladé generace o tom, že její budoucnost je bezútěšná? Nehrozí, že mladým lidem vsugerujeme pocit bezmoci a nedostatku kontroly nad vlastním životem?
marianne.cz

Jak se s rozvodem vypořádat

Jednou z možností je terapie. Jedná se o stresující situaci, změnu, nejistotu a v takovém případě je vhodné obrátit se na na odbornou pomoc. Další možností je pevné nastavení hranic. „I dospělé děti mají právo chránit své vlastní psychické a emocionální zdraví. Oběma rodičům jistě pomůže, když jejich dospělé děti projevují vůči nim empatii a snaží se porozumět jejich situací a emocím. To však neznamená nutně souhlasit s každým negativním hodnocením nebo obviněním. Neměly by také zapomínat na své vlastní hranice, které je velmi často potřeba rodičům v klidu komunikovat. To může zahrnovat i sdělování, že i když rozumí jejich pocitům, nechtějí být zatahovány do konfliktu mezi rodiči. Důležité je zdůraznit, že i když jsou ochotny naslouchat, nechtějí se stát prostředníky v rodičovském sporu. Tímto způsobem mohou zabránit vnímání zaujatosti nebo strannosti vůči jednomu z rodičů,“ vysvětluje Šauerová. Zároveň vzpomíná na to, že starší rodiče by měli myslet na dopad rozvodu na jejich, byť dospělé, děti.Dospělé děti mohou nabídnout rodičům rady nebo podporu v hledání konstruktivních cest řešení, ale opět s důrazem na udržení rovnováhy a bezpečných hranic.“ V tomto je totiž právě rozvod rodičů dospělých „dětí“ složitější než u těch malých. Nakonec námi oslovená odbornice tvrdí, že pokud to situace vyžaduje,, je vhodné zvážit chvilkové přerušení kontaktu s jedním, nebo oběma rodiči. Děti jsou již dospělé a mohou samy rozhodovat o povaze a frekvenci své komunikace s rodiči, a to i po rozvodu.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve světě svých pubertálních potomků?

Děti v pubertě se začínají chystat na dospělý život, a tak se začínají osamostatňovat a rozvíjet svou vlastní identitu. Mají tedy své zájmy, styl i řeč. Zjistěte, jak dobře je znáte.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací