Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Seznamování single maminek: Jak randit, když máte děti

Randění je poměrně náročná záležitost a ještě o něco náročnější, jste-li matkou dětí. Veškerý volný čas trávíte s nimi. Máte velký závazek. Možná si kladete otázku, zda je vůbec možné najít někoho, kdo tohle všechno unese. Odpovědí je, že ano. Člověk jen musí vědět, jak na to.

Tereza Čaladi | 15. 02. 2023

Najít si ideálního partnera je často složité. Člověk chce, aby s ním měl společné hodnoty, zájmy, přitahovali se, k tomu aby tam mezi nimi byla i nějaká ta chemie. Ale nemusíme si lhát – je to o něco jednodušší, když je vám 25 a jste bez závazků, než když jste čerstvě rozvedená a doma máte tři děti. V takovém případě neřešíte pouze své potřeby a očekávání, ale i ty svých dětí, a k tomu musíte myslet na přijetí dětí ze strany potencionálního partnera a naopak.

Toto téma považuje za velké i Kristýna Mertlová, která je ředitelkou a zakladatelkou seznamovací agentury Date2k, která se zabývá i analýzou vztahového a seznamovacího potenciálu. V oblasti randění se tak profesionálně pohybuje již téměř 10 let a za tu dobu zažila seznamování i mnoha maminek s dětmi. Téma jí je navíc blízké, jelikož je sama maminkou čtyř malých synů. Za tu dobu a zkušenosti vypozorovala, v čem je seznamování maminek trochu specifické a složitější:

 • Nemají tolik času na randění

Maminky obecně tráví většinu svého volného času se svými dětmi. Ty, které jsou single, navíc často řeší, jak dítě i sebe zajistit. Občas se tak stává, že vedle plného úvazku mají ještě nějaké brigády navíc. Volného času a energie na vyrážení ven nebo i jenom vyhledávání a dopisování si s někým na online seznamce nemají moc nazbyt.

 • Omezené příležitosti

S absencí volného času přichází automaticky snížení možností, kde vhodného partnera najít. Na hřišti plném maminek nebo klidně i tatínků malých dětí asi těžko. Některé single maminky navíc šetří každou korunu a poslední, co se jim chce, je platit členství na seriózní online seznamce, nebo utrácet za drinky v baru.

 • Problémy se zajištěním hlídání

Pokud se single mamince podaří najít si dostatek času a i třeba financí, aby mohla vyrazit ven nebo na rande, řeší další zásadní otázku – kdo jí pohlídá dítě/děti, což v dnešní době ne tak aktivních babiček (nebo dokonce jejich absence) bývá velmi často velký problém.

 • Obavy ze strany potenciálních partnerů

Zároveň mohou mít samozřejmě obavu, jak muži budou přistupovat k tomu, že mají děti. Když se totiž rozhodnout vstoupit do jejich života, nevyžaduje to navázání vztahu pouze s nimi, ale i s jejich dětmi. Zároveň tu je otec dětí, předchozí partner, který v jejich životech nějakým způsobem bude vždy figurovat.

 • Sladění svých potřeb jako ženy a partnerky s potřebami svého dítěte

Nejzásadnějším bodem, který ženy ovšem řeší, je najití vhodného partnera pro sebe, ale zároveň takového, který bude i vhodným nevlastním otcem pro její děti. Zde vyvstává otázka, zda to vůbec jde.

Mohlo by se vám líbit

O mateřství a kojení s Vendulou Pizingerovou a Monikou Absolonovou

Jsou významnými osobnostmi, ale také maminkami a patronkami knihy Kurz kojení. My se s Vendulou Pizingerovou a Monikou Absolonovou potkaly na jejím křtu, který se konal minulý týden. Pobavili jsme se s nimi o tom, jak to měly s kojením ony, jak vzpomínají na první chvíle po narození miminka, ale i jak celkově vnímají mateřství.
marianne.cz

Jak tedy na seznamování single maminek?

Veškeré předchozí body randění ženám s dětmi trochu komplikují. Pro mnohé maminky je ale nejtěžší překonat domnělé stigma, že jsou „jen matky“ a po letech, kdy nerandily, s tím znovu začít. Jakmile získají dostatek sebevědomí, že na to mají a že si chtějí skutečně někoho najít, jde to mnohem lépe.

Výše zmíněná odbornice má několik doporučení, jak randění potom usnadnit a jak skutečně začít:

 1. Udělejte si čas na randění. Domluvte si pravidelné hlídání s babičkou nebo kamarádkou tak, abyste pak nemusela složitě vymýšlet a hledat termín, až někoho zajímavého potkáte, ale buďte na to byla připravená. A než se s někým seznámíte, využijte tento čas sama pro sebe, na svůj vlastní rozvoj nebo třeba jenom odpočinek.

 2. Začněte s novou aktivitou. Čas pro sebe, v němž můžete později chodit i na rande, můžete věnovat novému sportu, studiu cizího jazyka nebo učení se úplně novému oboru. Zkrátka čemukoliv, co vás zajímá. Maminky se občas natolik věnují dětem, že zapomínají na sebe a na to, co baví je samotné. Zjistěte to tedy. Při těchto aktivitách získáte nejenom nový náboj, ale setkáte se i s podobně naladěnými lidmi. Může to být přitom i skupina na sociálních sítích. Podle nejnovějších průzkumů se právě touto cestou seznámí velké množství lidí a nic to (kromě času) nestojí.

 3. Mluvte o tom, že jste single a chcete to změnit. To, že si chcete najít partnera, rozhodně není nic, za co byste se měla stydět. Mluvte tedy o tom. Nikdy nevíte, kde na někoho natrefíte. Třeba paní učitelka ve školce ví, že ten atraktivní a úspěšný tatínek, co se na vás usmívá, je vdovec a ne šťastně zadaný, jak jste si myslela. Nebo třeba váš kolega v práci má úžasného rozvedeného bráchu, který by se k vám skvěle hodil.

 4. Vyzkoušejte seznamky. Online seznamovací aplikace jsou velkým randícím trendem posledních let. A skutečně fungují. Jen člověk chvíli musí hledat, aby našel takovou, která mu vyhovuje.

 5. Neskrývejte, že máte děti. Vyložte karty na stůl hned na začátku. Zmiňte ve svém profilu na seznamce, že máte děti (jejich fotky tam ale neuvádějte). Ať už se seznámíte kdekoliv, řekněte o nich dotyčnému ještě před první schůzkou, či na ní. Jsou vaší součástí a měla byste na to být pyšná. Zároveň ale komunikujte, že nehledáte tatínka pro své dítě (pokud to tak je) nebo že nechcete na setkání s dětmi spěchat, že vám jde o to zjistit, jak si rozumíte vy dva a pak až do toho zapojit děti.

 6. Neberte s sebou děti na rande. Jakkoliv blízký vztah s dětmi máte, nezahrnujte je do svého randícího procesu, rozhodně ne příliš brzy. Pokud jsou dostatečně staré, je fér jim říct, že randíte. Ale i to možná nechte na dobu, až budete mít nějakou vážnější známost.

  „Během své letité praxe jsem bohužel zažila celou řadu klientek, které chtěly brát své dítě na rande nebo ho dokonce prezentovat na fotkách ve svém profilu na seznamce. Nedělejte to. Neskrývejte, že máte děti, ale seznamujte se sama za sebe. Spousta mužů hledá ženu s životními zkušenostmi, vyzrálou, která se dokáže postarat o svoje děti, ale ne, nechce se s nimi hned seznamovat, primárně ho zajímáte vy. Proto opravdu na setkání s dětmi nespěchejte. Ani na prvním rande (ani na několika prvních) o dětech příliš nemluvte, nezahrnujte ho fotkami, videy a podobně. Zjistěte, zda si rozumíte vy dva a pak až do toho zapojte vaše dítě. A stejně tak i naopak ve vztahu s vaším dítětem, neukazujte mu každého muže, se kterým jdete na rande, a neříkejte mu, že to možná konečně vyjde a bude mít tatínka. Děti jsou z toho zmatené a je zbytečné je takto trápit,“ radí Mertlová.

Mohlo by se vám líbit

„Nemáš mi co poroučet, nejsi můj táta“ aneb Jak dětem pomoci přijmout nevlastního rodiče

Lidé se rozcházejí, scházejí, navazují nové vztahy...a to je naprosto normální. Je to ovšem daleko složitější, když v tom jsou zakomponované děti. V takovém případě člověk daleko více přemýšlí, zda do svého života, a života svých dětí, někoho pustit. A když tak učiní, tak to rozhodně není snadné.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací