Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

KLÁRA KOTÁBOVÁ: Musím se politovat

Snažím se působit optimisticky, ovšem jednou za měsíc nastane doba, kdy je k pláči úplně všechno. A nejvíc můj život. Znáte to také?

Klára Kotábová | 10. 08. 2020

Ano, o menstruaci se bavím. Nemusím se totiž podívat do kalendáře a vím, že se blíží dny, které bych ze svého života nejraději vymazala. Snažím se sice na svět nahlížet převážně optimisticky, ale v pěti dnech bolestí, trápení a psychického soužení neshledávám nic obohacujícího.

Vezměme si to po pořádku: Den před začátkem mého cyklu mi IQ klesá kamsi k záporným číslům. Taky se mi špatně spí, mám chutě, že bych si o sobě skoro myslela, že jsem těhotná. Nepříjemná jsem nejen svému okolí, ale také sama sobě. Přehnaně se potím, vlasy mi nedrží a váčky pod očima mám ještě viditelnější než obvykle. Propadám sebelítosti a nabývám pocitu, že mě nikdo nemá rád. Dcery jsou hlasité, zlobivé, dožadují se aktivit, na které nemám ani pomyšlení. Spala bych. A třeba bych se ráda dočkala toho, že mi někdo k posteli donese šálek čaje z maliníku. Pohladí mě po čele a řekne, že s holkama vymyslí nějaký super výlet a mě nechají doma, abych si odpočinula. Nevím tedy, proč sním o něčem, co se nedělo ani v době, kdy se mnou manžel obýval společnou domácnost. To bylo naopak tak, že jsem musela bavit i jeho a když tomu tak nebylo, selhávala jsem v jeho očích jako žena, jako milenka, dokonce i jako matka. Takže teď je to vlastně na pohodu, no ne… A vidíte, i na výše popsané tragédii se něco pozitiv najít dá. Poptávala jsem se u kamarádek, jestli bych se náhodou neměla objednat k doktoru Chocholouškovi a dozvěděla jsem se, že ještě není čas. Jedna z mých blízkých duší dva dny před menstruací propadá agresivitě a nejvíc nenávidí svého nadřízeného. Jiná ztloustne až o pět kilogramů, další se změní chutě tak, že v lednici najednou nenachází nic poživatelného. Aby tak jo, když ve dnech před svým cyklem konzumuje výhradně kyselou nakládanou zeleninu, kyselé rybičky a když není zbytí, sní sáček kyselých rybiček své pětileté dcery. Která pak pláče a cítí se okradená. Taky jsem se dozvěděla, že na PMS fungují jedině topinky s vajíčkem se spoustou kečupu. Případně knedlíky s vajíčkem zalité thajsou omáčku. V neposlední řadě pak litry ledové kávy. A to i když venku mrzne.

ČTĚTE TAKÉ: Přizpůsobte jídelníček svému měsíčnímu cyklu

Dobré je vědět, že když přežijeme Dny před, příroda se nám odměňuje Dny po… Jakože fakt. Od třetího dne průběhu cyklu jsme najednou všechny, bez rozdílu intenzity a průběhu PMS zase hyperaktivní, kolegy v práci utlučeme logickými argumenty a kdyby na to přišlo, dokázaly bychom i lék na COVID 19 vymyslet za jediné odpoledne. Tedy kdyby nám tu laboratoř někdo svěřil, že.

Také v tomto období zvládáme uběhnout maraton, uvařit oběd o šesti chodech, vylézt na Sněžku, případně ujet devadesát kilometrů na kole. S pocitem, že vše výše uvedené je brnkačka.

Díky těmto dnům zapomeneme, jaká příšernost nás za 24 dní zase čeká. A shodly jsme se, že si nejdůležitější aktivity měsíce snažíme plánovat právě do tohoto turbo období supervýkonné ženy. Byla by totiž škoda promrhat ho nicneděláním, i když to se asi stát nemůže. Kamarádka měla v tomto období dovolenou a pokácela stromy na zahradě, čemuž se její muž už roky úspěšně vyhýbal. A ona se vzhledem k jejich stavu bála, že jednou spadnou na kočárek se spícím miminkem.

Já si na toto období kdysi naplánovala dovolenou u moře – a děti každý den plakaly, že už by se v něm tedy chtěly vykoupat, že už mají mých třicetikilometrových výletů plné zuby. Proč bych ale mrhala energií na válení se na pláži, že…

Jinou známou v těchto dnech vyhodili z kurzu jógy s tvrzením, že stárnoucí ženy s ADHD nemají co dělat na místech, kde je třeba zklidnit tělo i mysl. Když se ohradila, že právě s tím potřebuje pomoci, krčila lektorka rameny, že jí poradit nedokáže.

Dobrou zprávou je, že tentokrát mi mé energeticky plné dny souzní s termínem běžeckého závodu. Kdyby byl jeho termín o tři dny dřív, do cíle bych dorazila v okamžiku, kdy už by tam cílová páska chyběla. Takto vím, že ji protnu. Jako první.

Využijte také dní, které máte od přírody jako bonus. A ukažte všem, že na to máte. Protože je to fakt!

A ještě jeden dovětek mi dovolte: Muži si často neodpustí vtipy na téma žen a jejich PMS. Za roky, kdy si podobných věcí všímám docházím k názoru, že my ženy touto nepříjemností sice trpíme, ale jen pár dní v měsíci. Ve srovnání s muži, kteří jako by v tenzi byli neustále. Potřebovali pohladit, utěšit, speciální papáníčko, nerušit. Obejmout, pustit oblíbený pořad… A pak kdo je na tom líp, že?!

ČTĚTE TAKÉ: KLÁRA KOTÁBOVÁ: Když vám chytré hodinky řídí život

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky